Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1980-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m |
OlaHe (diskussion | bidrag) |
||
Rad 12: | Rad 12: | ||
|- | |- | ||
|1980||"[[Thorgal]]" || ||[[Jean Van Hamme]] och [[Grzegorz Rosinski]]|| ||Belgien | |1980||"[[Thorgal]]" || ||[[Jean Van Hamme]] och [[Grzegorz Rosinski]]|| ||Belgien | ||
|- | |||
|1982||"[[Cherry]]"/"[[Cherry Poptart]]"|| ||[[Larry Welz]]||Serietidning ||USA | |||
|- | |||
|1985||"[[Crisis on Infinite Earths]]" || ||[[Marv Wolfman]], [[George Pérez]] och [[Jerry Ordway]]||Serietidning ||USA | |||
|- | |||
|1989||"[[Sandman (DC)|Sandman]]" (80-talsversionen) || ||[[Neil Gaiman]], [[Sam Kieth]] och [[Mike Dringenberg]]||Serietidning ||USA | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
Versionen från 22 januari 2006 kl. 00.03
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1980-talet.
- Bläddra till Serier från 1970-talet
- Bläddra till Serier från 1990-talet
Serier från 1980-talet
Startår | Serie | Svensk titel | Upphovsmän | Medium | Land |
---|---|---|---|---|---|
1980 | "Thorgal" | Jean Van Hamme och Grzegorz Rosinski | Belgien | ||
1982 | "Cherry"/"Cherry Poptart" | Larry Welz | Serietidning | USA | |
1985 | "Crisis on Infinite Earths" | Marv Wolfman, George Pérez och Jerry Ordway | Serietidning | USA | |
1989 | "Sandman" (80-talsversionen) | Neil Gaiman, Sam Kieth och Mike Dringenberg | Serietidning | USA |