Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista över svenska serietidningar (1960-1969)"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökWakuran (diskussion | bidrag) |
Wakuran (diskussion | bidrag) (2005 senare omstart) |
||
(15 mellanliggande versioner av 6 användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
[[Kategori:Listor]] | |||
<center> | <center> | ||
[[Kronologisk lista över svenska serietidningar]]: | [[Kronologisk lista över svenska serietidningar]]: | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1937-1949)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1937-1949)|1937–1949]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1950-1959)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1950-1959)|1950–1959]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1960-1969)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1960-1969)|1960–1969]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1970-1979)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1970-1979)|1970–1979]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1980-1989)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1980-1989)|1980–1989]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1990-1999)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1990-1999)|1990–1999]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (2000-)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (2000-2009)|2000–2009]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (2010-2019)|2010–2019]]''' | |||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (full)|Full lista]]''' | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (full)|Full lista]]''' | ||
</center> | </center> | ||
Rad 17: | Rad 19: | ||
! Bild !!Titel !!Förlag !!År | ! Bild !!Titel !!Förlag !!År | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Buck Jones]]'' || [[Pingvinförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Buck Jones]]'' || [[Pingvinförlaget]] || 1960–1961 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Cowboy Extranummer]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Cowboy Extranummer]]'' || [[Centerförlaget]] || 1960–1964 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 33: | Rad 35: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Lilla Fridolf]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]], [[Semic]], [[Egmont]] || | |rowspan=2| [[Bild:Lilla Fridolf.png|75px]] || ''[[Lilla Fridolf]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]], [[Semic]], [[Egmont]] || 1960–2006 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Lilla Lotta & Plutten]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Lilla Lotta & Plutten]]'' || [[Centerförlaget]] || 1960–1961 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:Svenskamad1960.jpg|75px]] || ''[[Svenska Mad]] (ver.1) | |rowspan=2| [[Bild:Svenskamad1960.jpg|75px]] || ''[[Svenska Mad]]'' (ver.1) || [[Williams förlags AB|Williams]], [[Semic]] || 1960–1993 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"|Förlagan var amerikanska ''[[MAD]]'', varifrån en stor del av materialet hämtades. | |colspan="4"|Förlagan var amerikanska ''[[MAD]]'', varifrån en stor del av materialet hämtades. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Tony]]'' || [[Centerförlaget]] || 1960-1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Trio]]'' || [[Centerförlaget]] || 1960–1963 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[TV-serier]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]] || 1960–1962 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Western-Serier]]'' (ver. 1)|| [[Åhlén & Åkerlund]] || 1960–1961 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Vi två]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]], [[Semic]] || 1960–1976 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Världsserien]]'' || [[Illustrerade Klassikers Förlag]], [[Williams förlags AB|Williams]] || 1960–1962 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Västerns hjältar]]'' || [[Wahlströms]] || 1960–1962 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Allan Kämpe]]'' (ver. 2)|| [[Formatic Press|Formatic]] || 1962–1963 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Bonanza]]'' || [[Centerförlaget]] || 1961–1967 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Doggy]]'' || [[Allers]] || 1961–1962 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Fickbiblioteket]]'' || [[Centerförlaget]] || 1961–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Girl (svensk serietidning)|Girl]]'' || ? || 1961–1962 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Blixt Gordon]]'' (ver. 1)|| [[Formatic Press|Formatic]] || 1962–1964 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Detektiväventyr]]'' (ver. 1)|| [[Williams förlags AB|Williams]] || 1962–1963 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Eddie]]'' || [[Formatic Press|Formatic]] || 1962–1964 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Familjen Flinta]]'' || [[Allers]] || 1962–1996 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Filmklassiker]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1962–1963 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| [[Bild:Hjälp62-01.png|75px]] || ''[[Hjälp! (skämttidning)|Hjälp!]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1962–1971 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Hoppy]]'' || [[Formatic Press|Formatic]] || 1962–1963 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Jerry Lewis]]'' || [[Centerförlaget]] || 1962–1965 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Mandrake]]'' (ver. 1)|| [[Formatic Press|Formatic]] || 1962–1964 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Rymdmannen]]'' || [[Centerförlaget]] || 1962–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Spud & Co]]'' || [[Formatic Press|Formatic]] || 1962–1964 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[TV-äventyr]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1962–1963 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Atom]]'' || [[Centerförlaget]] || 1963–1964 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Ben Bolt]]'' || [[Formatic Press|Formatic]] || 1963–1964 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Bosse och Bettan]]'' || [[Centerförlaget]] || 1963–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Buzz Cooper]]'' || [[Formatic Press|Formatic]] || 1963 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Dr Bennett]]'' || [[Formatic Press|Formatic]] || 1963 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Gigant]]'' || [[Centerförlaget]], [[Williams förlags AB|Williams]], [[Semic]] || 1963-? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Helan och Halvan]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]], [[Semic]], [[Atlantic Förlags AB|Atlantic]] || 1963-? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Historiebiblioteket]]'' || [[Centerförlaget]] || 1963–1985 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Höken]]'' || [[Centerförlaget]] || 1963–[[1968]] | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[John Perry]]'' || [[Formatic Press|Formatic]] || 1963–1964 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Kapten Miki]]'' || [[Centerförlaget]] || 1963–1966 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Peter Falk]]'' || [[Formatic Press|Formatic]] || 1963–1964 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Prinsess]]'' || [[Centerförlaget]] || 1963 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Trioserien]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Romans]]'' || [[Semic]] || 1963–1973 | ||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Texas]]'' (ver. 3)|| [[Centerförlaget]], [[Semic]] || 1964, 1967–1969 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Trioserien]]'' || [[Centerförlaget]] || 1963–1964 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 201: | Rad 211: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Uncas]]'' || [[Formatic Press|Formatic Press]] || | |rowspan=2| || ''[[Uncas]]'' || [[Formatic Press|Formatic Press]] || 1963–1965 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Big]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Big]]'' || [[Centerförlaget]] || 1964–1965 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Billy Bäver]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Billy Bäver]]'' || [[Semic]] || 1964–1966 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Bob Hope]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Bob Hope]]'' || [[Centerförlaget]] || 1964–1965 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Buffalo]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Buffalo]]'' || [[Semic]] || 1964–? | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Celia]]'' || [[Monogram Press]] || | |rowspan=2| || ''[[Celia]]'' || [[Monogram Press]] || 1964–1968 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Hasse Hare]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Hasse Hare]]'' || [[Centerförlaget]] || 1964–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Hopalong Cassidy]] (ver. 2) | |rowspan=2| || ''[[Hopalong Cassidy]]'' (ver. 2)|| [[Centerförlaget]] || 1964–1965 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[King]]'' || [[Semic]] || 1964 | |rowspan=2| || ''[[King]]'' || [[Semic]] || 1964 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Lekstugan]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Lekstugan]]'' || [[Centerförlaget]] || 1964–1965 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Maverick]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Maverick]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1964–1965 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 249: | Rad 259: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Stjärnwestern]]'' vol. 1|| [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Stjärnwestern]]'' (vol. 1)|| [[Williams förlags AB|Williams]] || 1964–1965 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Topp-Serien]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Topp-Serien]]'' (ver. 2)|| [[Williams förlags AB|Williams]] || 1964–1966 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[James Bond]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[James Bond]]'' || [[Semic]] || 1965–1998 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Jet]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Jet (svensk serietidning)|Jet]]'' || [[Centerförlaget]] || 1965–1968 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Pelle Svanslös]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Pelle Svanslös]]'' || [[Semic]] || 1965–1972 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Pellefant]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Pellefant]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]], [[Winthers]], [[Semic]], [[Atlantic Förlags AB|Atlantic]] || 1965–1992 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Pilot]]'' || [[Centerförlaget]], [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Pilot]]'' || [[Centerförlaget]], [[Semic]] || 1965–1984 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Tarzan]] (ver. 2) | |rowspan=2| || ''[[Tarzan]]'' (ver. 2)|| [[Williams förlags AB|Williams]], [[Semic]], [[Atlantic Förlags AB|Atlantic]] || 1965–1990 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Tom och Jerry]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Tom och Jerry]]'' || [[Semic]] || 1965–1970 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Banggg]]'' || [[Hemmets Journal]] || 1966–1967 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Bobby]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Bobby]]'' || [[Centerförlaget]] || 1966–1968 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Demonen]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Demonen]]'' || [[Centerförlaget]] || 1966–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Det var en gång]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Det var en gång]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1966–1967 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Helgonet]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| [[Bild:Helgonet_(Semic).png|75px]] || ''[[Helgonet]]'' || [[Semic]] || 1966–1985 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Korak (Tarzans son)]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Korak (Tarzans son)]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]], [[Semic]], [[Atlantic Förlags AB|Atlantic]] || 1966–1978 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Mannen från U.N.C.L.E.]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Mannen från U.N.C.L.E.]]'' || [[Semic]] || 1966–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Ranchserien]]'' (ver. 1)|| [[Williams förlags AB|Williams]] || 1966–1968 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Rymden Runt]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1966–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Starlet]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]], [[Semic]] || 1966–1994 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Agent Modesty Blaise]]'' || [[Semic]] || 1967–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Agentserien]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1967–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Blixt Gordon]]'' (ver. 2)|| [[Semic]] || 1967–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Buster]]'' || [[Centerförlaget]], [[Semic]] || 1967–2005 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Cleo Telerin]]'' || [[Kontinentpress]] || 1967–1968 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Detektiväventyr]]'' (ver. 2)|| [[Williams förlags AB|Williams]] || 1967–1968 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Djungelserien]]'' || [[Centerförlaget]], [[Semic]] || 1967–1972 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Fantastiska Fyran]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1967–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Flipper]]'' || [[Semic]] || 1967–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[John Drake (Ett fall för)]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1967 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Kul med...]]'' || [[Semic]] || 1967–1975 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Lena]]'' || [[Centerförlaget]] || 1967 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Mandrake]]'' (ver. 2)|| [[Semic]] || 1967–1968 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Marvelserien]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1967–1970 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Mitt Äventyr]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1967 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Radarserien]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1967–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Spionage]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1967–1968 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Spionserien]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1967–1968 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Farligt uppdrag]]'' || [[Semic]] || [[1968]] | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Jupiterserien]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1968–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Marsserien]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1968–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Robotserien]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Robotserien]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]] || 1968–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Serie-Nytt]] (ver. 2) | |rowspan=2| || ''[[Serie-Nytt]]'' (ver. 2)|| [[Centerförlaget]], [[Semic]] || 1968–1983 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Acke]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Acke]]'' || [[Semic]] || 1969–2001 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Baffi]]'' || [[Allers]] || | |rowspan=2| [[Bild:Baffi.png|75px]]|| ''[[Baffi]]'' || [[Allers]] || 1969–1970 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Bessie]]'' || [[Centerförlaget]], [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Bessie]]'' || [[Centerförlaget]], [[Semic]] || 1969–1978 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Bus med]]'' || [[Competition Press]] || | |rowspan=2| || ''[[Bus med]]'' || [[Competition Press]] || 1969–1971 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Felix]]'' || [[Allers]] || | |rowspan=2| || ''[[Felix]]'' || [[Allers]] || 1969–1970 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Flax]]'' || [[Centerförlaget]], [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Flax]]'' || [[Centerförlaget]], [[Williams förlags AB|Williams]] || 1969–1971 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Hot Rod]]'' || [[Dennis förlag]] || 1969 | |rowspan=2| || ''[[Hot Rod]]'' || [[Dennis förlag]] || 1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Jackie]]'' || [[Centerförlaget]], [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Jackie]]'' || [[Centerförlaget]], [[Semic]] || 1969–[[1976]] | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Karl-Alfred]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Karl-Alfred]]'' (ver. 2)|| [[Semic]] || 1969–1970 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Kitty]]'' || [[Centerförlaget]] || 1969 | |rowspan=2| || ''[[Kitty]]'' || [[Centerförlaget]] || 1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Kompis]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Kompis (serietidning)|Kompis]]'' || [[Semic]] || 1969–1970 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Krutrök]]'' || [[Semic]] || 1969 | |rowspan=2| || ''[[Krutrök]]'' || [[Semic]] || 1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Lajban]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Lajban]]'' || [[Williams förlags AB|Williams]], [[Semic]] || 1969–1978 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Swisch]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Swisch]]'' || [[Centerförlaget]] || 1969–1970 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Topp-serien]]'' || [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Topp-serien]]'' (ver. 3)|| [[Williams förlags AB|Williams]] || 1969–1973 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Tuffa Viktor]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Tuffa Viktor]]'' || [[Semic]] || 1969–1971 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Agent X9 (serietidning)|X9]]'' || [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Agent X9 (serietidning)|X9]]'' || [[Semic]] || 1969–1971 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|} | |} |
Nuvarande version från 16 december 2013 kl. 13.20
Kronologisk lista över svenska serietidningar:
1937–1949 1950–1959 1960–1969 1970–1979 1980–1989 1990–1999 2000–2009 2010–2019 Full lista