Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1930-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m (korr) |
Sir-L (diskussion | bidrag) m (Tillägg av Red Barry) |
||
Rad 33: | Rad 33: | ||
|- | |- | ||
|1934|| "[[Secret Agent X-9]]"|| "[[Agent X9]]"/"[[Agent Corrigan]]" || [[Alex Raymond]] och [[Dashiell Hammett]]||Dagspress||USA | |1934|| "[[Secret Agent X-9]]"|| "[[Agent X9]]"/"[[Agent Corrigan]]" || [[Alex Raymond]] och [[Dashiell Hammett]]||Dagspress||USA | ||
|- | |||
|1934|| "[[Red Barry]]"|| || [[Will Gould]] ||Dagspress||USA | |||
|- | |- | ||
|1935 || ||"[[Klotjohan]]" ||[[Torvald Gahlin]] ||Veckopress ||Sverige | |1935 || ||"[[Klotjohan]]" ||[[Torvald Gahlin]] ||Veckopress ||Sverige |
Versionen från 27 januari 2006 kl. 01.30
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1930-talet.
- Bläddra till Serier från 1920-talet
- Bläddra till Serier från 1940-talet