Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1890-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m |
OlaHe (diskussion | bidrag) m |
||
Rad 12: | Rad 12: | ||
|- | |- | ||
|1896||"[[The Yellow Kid]]"|| ||[[Richard Outcault]]||Dagspress||USA | |1896||"[[The Yellow Kid]]"|| ||[[Richard Outcault]]||Dagspress||USA | ||
|- | |||
|1896||"[[Weary Willie and Tired Tim]]"|| ||[[Tom Browne]]||Veckopress||Storbritannien | |||
|- | |- | ||
|1897||"[[The Katzenjammer Kids]]"||"[[Knoll och Tott]]"||[[Rudolph Dirks]]||Dagspress||USA | |1897||"[[The Katzenjammer Kids]]"||"[[Knoll och Tott]]"||[[Rudolph Dirks]]||Dagspress||USA | ||
|- | |- | ||
|} | |} |
Versionen från 24 januari 2006 kl. 22.59
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1890-talet.
- Bläddra till Serier från 1880-talet
- Bläddra till Serier från 1900-talet
Serier från 1890-talet
Startår | Serie | Svensk titel | Upphovsmän | Medium | Land |
---|---|---|---|---|---|
1896 | "The Yellow Kid" | Richard Outcault | Dagspress | USA | |
1896 | "Weary Willie and Tired Tim" | Tom Browne | Veckopress | Storbritannien | |
1897 | "The Katzenjammer Kids" | "Knoll och Tott" | Rudolph Dirks | Dagspress | USA |