Soda: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
MikkeX (diskussion | bidrag) |
Wakuran (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
||
| (9 mellanliggande sidversioner av 5 användare visas inte) | |||
| Rad 5: | Rad 5: | ||
[[Kategori:Komiska äventyrsserier]] | [[Kategori:Komiska äventyrsserier]] | ||
[[Kategori:Kriminal- och agentserier]] | [[Kategori:Kriminal- och agentserier]] | ||
Den belgiska äventyrsserien "[[Soda]]" skapades av [[Tome]] (manus) och [[Luc Warnant]] (bild), för tidningen ''[[Spirou (tidning)|Spirou]]'' 1986. Liksom "[[Spirou]]" är "Soda" tecknad i en halvkomisk stil, dock något snäpp mer realistiskt. Första albumet kom ut 1987 på [[Dupuis]]. | |||
Den belgiska äventyrsserien "[[Soda]]" skapades av [[Tome]] (manus) och [[Luc Warnant]] (bild), | |||
"Soda" handlar om New York-polisen '''David Salomon''' som låtsas arbeta som präst eftersom han inte vill att hans hjärtsjuka mamma ska få veta vilket farligt jobb han har. | "Soda" handlar om New York-polisen '''David Salomon''' som låtsas arbeta som präst eftersom han inte vill att hans hjärtsjuka mamma ska få veta vilket farligt jobb han har. | ||
| Rad 13: | Rad 12: | ||
Tolv album har kommit ut på franska. En del har översatts till danska. | Tolv album har kommit ut på franska. En del har översatts till danska. | ||
==Utgivning== | ==Utgivning== | ||
| Rad 21: | Rad 19: | ||
|- | |- | ||
|"Un ange trépasse" || 1987 || "Den faldne engel" || [[Tome]] || [[Luc Warnant]] | |"Un ange trépasse" || 1987 || "Den faldne engel" / "Den tavse engel"|| [[Tome]] || [[Luc Warnant]] | ||
|- | |||
|"Lettres à Satan" || 1988 || "Breve til Satan" / "Breve fra Satan" || Tome || Luc Warnant | |||
|- | |- | ||
|" | |"Tu ne buteras point" || 1991 || "En præst i New York" || Tome || Luc Warnant, [[Bruno Gazzotti]] | ||
|- | |- | ||
|" | |"Dieu est mort ce soir" || 1993 || (ung. ''Gud är död ikväll'') || Tome || Bruno Gazzotti | ||
|- | |- | ||
|" | |"Fureur chez les saints" || 1993 || (ung. ''Ilska bland helgonen'') || Tome || Bruno Gazzotti | ||
|- | |- | ||
|" | |"Confession express" || 1994 || (ung. ''Express-bikt'') || Tome || Bruno Gazzotti | ||
|- | |- | ||
|" | |"Lève-toi et meurs" || 1995 || (ung. ''Res dig och dö'') || Tome || Bruno Gazzotti | ||
|- | |- | ||
|" | |"Tuez en paix" || 1996 || (ung. ''Döda i frid'') || Tome || Bruno Gazzotti | ||
|- | |- | ||
|" | |"Et délivre-nous du mal" || 1997 || (ung. ''Och fräls oss ifrån ondo'') || Tome || Bruno Gazzotti | ||
|- | |- | ||
|" | |"Dieu seul le sait"|| 1999 || (ung. ''Endast Gud vet'') || Tome || Bruno Gazzotti | ||
|- | |- | ||
|" | |"Prières et balistique"|| 2001 || (ung. ''Böner och ballistik'') || Tome || Bruno Gazzotti | ||
|- | |- | ||
|" | |"Code Apocalypse"|| 2005 || (ung. ''Kod Apokalyps'') || Tome || Bruno Gazzotti | ||
|- | |- | ||
|" | |"Résurrection"||2014|| || Tome || [[Dan Verlinden]] | ||
|} | |} | ||
Nuvarande version från 8 april 2018 kl. 02.00
Den belgiska äventyrsserien "Soda" skapades av Tome (manus) och Luc Warnant (bild), för tidningen Spirou 1986. Liksom "Spirou" är "Soda" tecknad i en halvkomisk stil, dock något snäpp mer realistiskt. Första albumet kom ut 1987 på Dupuis.
"Soda" handlar om New York-polisen David Salomon som låtsas arbeta som präst eftersom han inte vill att hans hjärtsjuka mamma ska få veta vilket farligt jobb han har.
Warnant hoppade av serien mitt i det tredje albumet och efterträddes av Bruno Gazzotti (tidigare assistent till Tome och Janry på "Spirou")
Tolv album har kommit ut på franska. En del har översatts till danska.
Utgivning
| Originaltitel | Utgivningsår | Dansk publicering | Författare | Tecknare |
|---|---|---|---|---|
| "Un ange trépasse" | 1987 | "Den faldne engel" / "Den tavse engel" | Tome | Luc Warnant |
| "Lettres à Satan" | 1988 | "Breve til Satan" / "Breve fra Satan" | Tome | Luc Warnant |
| "Tu ne buteras point" | 1991 | "En præst i New York" | Tome | Luc Warnant, Bruno Gazzotti |
| "Dieu est mort ce soir" | 1993 | (ung. Gud är död ikväll) | Tome | Bruno Gazzotti |
| "Fureur chez les saints" | 1993 | (ung. Ilska bland helgonen) | Tome | Bruno Gazzotti |
| "Confession express" | 1994 | (ung. Express-bikt) | Tome | Bruno Gazzotti |
| "Lève-toi et meurs" | 1995 | (ung. Res dig och dö) | Tome | Bruno Gazzotti |
| "Tuez en paix" | 1996 | (ung. Döda i frid) | Tome | Bruno Gazzotti |
| "Et délivre-nous du mal" | 1997 | (ung. Och fräls oss ifrån ondo) | Tome | Bruno Gazzotti |
| "Dieu seul le sait" | 1999 | (ung. Endast Gud vet) | Tome | Bruno Gazzotti |
| "Prières et balistique" | 2001 | (ung. Böner och ballistik) | Tome | Bruno Gazzotti |
| "Code Apocalypse" | 2005 | (ung. Kod Apokalyps) | Tome | Bruno Gazzotti |
| "Résurrection" | 2014 | Tome | Dan Verlinden |