Seriernas värld: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
OlaHe (diskussion | bidrag) m formatkorr |
m Bild |
||
| (6 mellanliggande sidversioner av 3 användare visas inte) | |||
| Rad 1: | Rad 1: | ||
[[Kategori:Serieteori]] | [[Kategori:Serieteori]] | ||
[[Bild: | :<small>''Ej att förväxla med [[Seriernas värld (utställning)]], [[I seriernas värld (festival)]] eller [[I seriernas värld (bok)]]''.</small> | ||
---- | |||
[[Bild:SeriernasVarld.png|thumb|"[[Seriernas värld]]" (1974) av [[Lars Peterson]]. Omslag av [[Leif Zetterling]]. © Gidlunds.]] | |||
"'''Seriernas värld'''" av [[Lars Peterson]], en mycket seriekritisk bok med tonvikt på kapitalism och imperialism i svenskpublicerade serier, som riktar sig till föräldrar, lärare, ungdomsledare, fritidspedagoger m fl. | |||
==Utgivningsfakta== | |||
*Lars Peterson: "Seriernas värld", Gidlunds, 1974. | |||
== Innehåll == | |||
{| class="wikitable" | |||
|+ | |||
|- | |||
| align=right | <small>Innehåll</small> | |||
| <small>5</small> | |||
| | |||
|- | |||
| align=right | <small>1. Inledning</small> | |||
| <small>7</small> | |||
| | |||
|- | |||
| align=right | <small>2. Ett försök till definition av serien</small> | |||
| <small>12</small> | |||
| | |||
|- | |||
| align=right | <small>3. Hur serien blev massmediabild</small> | |||
| <small>20</small> | |||
| | |||
|- | |||
| align=right | <small>4. Den svenska seriemarknaden</small> | |||
| <small>27</small> | |||
| | |||
|- | |||
| align=right | <small>5. [[1950-talets moralpanik|Femtiotalets debatt om serievåldet]]</small> | |||
| <small>34</small> | |||
| | |||
|- | |||
| align=right | <small>6. I askungarnas drömvärld</small> | |||
| <small>42</small> | |||
| | |||
|- | |||
| align=right | <small>7. Familjeserier</small> | |||
| <small>52</small> | |||
| | |||
|- | |||
| align=right | <small>8. [[Kalle Anka]] & Co eller — Sagan om kapitalismens förträfflighet</small> | |||
| <small>62</small> | |||
| | |||
|- | |||
| align=right | <small>9. [[Äventyrsserier]]na</small> | |||
| <small>82</small> | |||
| | |||
|- | |||
| align=right | <small>10. Serier om [[Västernserier|Vilda Västern]]</small> | |||
| <small>86</small> | |||
| | |||
|- | |||
| align=right | <small>11. Serier om andra världskriget</small> | |||
| <small>96</small> | |||
| | |||
|- | |||
| align=right | <small>12. Koreakriget i serietappning</small> | |||
| <small>104</small> | |||
| | |||
|- | |||
| align=right | <small>13. [[Detektivserier]]</small> | |||
| <small>120</small> | |||
| | |||
|- | |||
| align=right | <small>14. [[Djungelhjältar]]na</small> | |||
| <small>130</small> | |||
| | |||
|- | |||
| align=right | <small>15. [[Superhjältar|Supermansserierna]]</small> | |||
| <small>142</small> | |||
| | |||
|- | |||
| align=right | <small>16. [[Agentserier]]</small> | |||
| <small>156</small> | |||
| | |||
|- | |||
| align=right | <small>17. [[Skräckserier]]</small> | |||
| <small>174</small> | |||
| | |||
|- | |||
| align=right | <small>18. Attitydbildningen</small> | |||
| <small>184</small> | |||
| | |||
|- | |||
| align=right | <small>19. Avslutning</small> | |||
| <small>188</small> | |||
| | |||
|- | |||
| align=right | <small>Bildförteckning</small> | |||
| <small>190</small> | |||
| | |||
|- | |||
| align=right | <small>Ett urval böcker om serier</small> | |||
| <small>192</small> | |||
| | |||
|- | |||
|} | |||
{{stub}} | {{stub}} | ||
Nuvarande version från 18 augusti 2019 kl. 20.04
- Ej att förväxla med Seriernas värld (utställning), I seriernas värld (festival) eller I seriernas värld (bok).

"Seriernas värld" av Lars Peterson, en mycket seriekritisk bok med tonvikt på kapitalism och imperialism i svenskpublicerade serier, som riktar sig till föräldrar, lärare, ungdomsledare, fritidspedagoger m fl.
Utgivningsfakta
- Lars Peterson: "Seriernas värld", Gidlunds, 1974.
Innehåll
| Innehåll | 5 | |
| 1. Inledning | 7 | |
| 2. Ett försök till definition av serien | 12 | |
| 3. Hur serien blev massmediabild | 20 | |
| 4. Den svenska seriemarknaden | 27 | |
| 5. Femtiotalets debatt om serievåldet | 34 | |
| 6. I askungarnas drömvärld | 42 | |
| 7. Familjeserier | 52 | |
| 8. Kalle Anka & Co eller — Sagan om kapitalismens förträfflighet | 62 | |
| 9. Äventyrsserierna | 82 | |
| 10. Serier om Vilda Västern | 86 | |
| 11. Serier om andra världskriget | 96 | |
| 12. Koreakriget i serietappning | 104 | |
| 13. Detektivserier | 120 | |
| 14. Djungelhjältarna | 130 | |
| 15. Supermansserierna | 142 | |
| 16. Agentserier | 156 | |
| 17. Skräckserier | 174 | |
| 18. Attitydbildningen | 184 | |
| 19. Avslutning | 188 | |
| Bildförteckning | 190 | |
| Ett urval böcker om serier | 192 |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
