Användare:SomeDweeb/Sandlåda: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
SomeDweeb (diskussion | bidrag)
Skapade sidan med 'Kategori:Serietidningar Kategori:Svenska serietidningar Kategori:Marveltidningar {{Faktaruta serietidning |titel=Spindelmannen |version=1 |omslag= |land=Sverige |språk=svenska |från=1974 |till=1975 |förlag=Red Clown |ffrån= |ftill= |ISSN= |utökning={{Faktaruta serietidning |1=utökning |titel=Spindelmannen |version=2 |omslag= |land= |språk= |från=1978 |till=1984 |förlag=Atlantic Förlags AB |ffrån= |ftill= |ISSN= |före= |efter= |utökning={{Faktarut...'
 
SomeDweeb (diskussion | bidrag)
Ingen redigeringssammanfattning
Rad 90: Rad 90:
! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"| Huvudserie !!bgcolor="#FFEBAD"| Originalomslag !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll !!bgcolor="#FFEBAD"| Kommentar
! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"| Huvudserie !!bgcolor="#FFEBAD"| Originalomslag !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll !!bgcolor="#FFEBAD"| Kommentar
|-
|-
| 1/1974 || "Spindelmannen" || [[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]] nr 40 || [[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]] nr 39-40 ||
| 1/1974 || "Spindelmannen" || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 40 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 39, 40 (Sid. 1-10) ||
|-
|-
| 2/1974 || "Spindelmannen" || || ||
| 2/1974 || "Spindelmannen" || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]''  nr 41 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 41, (Sid. 11-20), 42||
|-
|-
| 3/1974 || "Spindelmannen" || ?   || ||
| 3/1974 || "Spindelmannen" || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 94   || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 93-94, ''[[Journey into Mystery]]'' nr 10 ||
|-
|-
| 4/1974 || "Spindelmannen" || ?   || ||
| 4/1974 || "Spindelmannen" || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 95   || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 95-96, '' [[Strange Tales|Strange Tales Annual]]'' nr 1 ||
|-
|-
| 5/1974 || "Spindelmannen" || ?   || ||
| 5/1974 || "Spindelmannen" || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 97   || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 97, ''[[Tales to Astonish]]'' nr 3, 5, ''[[Incredible Hulk, The (serietidning)|The Incredible Hulk]]'' nr 131 ||
|-
|-
| 1/1975 || "Spindelmannen" || ?   || ||
| 1/1975 || "Spindelmannen" || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 98   || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 98, ''[[Weird Wonder Tales]]'' nr 2 ''[[Incredible Hulk, The (serietidning)|The Incredible Hulk]]'' nr 132 ||
|-
|-
| 2/1975 || "Spindelmannen" || ?   || ||
| 2/1975 || "Spindelmannen" || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 99   || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 99, ''[[Journey into Mystery]]'' nr 15, ''[[Incredible Hulk, The (serietidning)|The Incredible Hulk]]'' nr 133 ||
|-
|-
| 3/1975 || "Spindelmannen" || ?   || ||
| 3/1975 || "Spindelmannen" || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 100   || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 100, ''[[Journey into Mystery]]'' nr 14, ''[[Incredible Hulk, The (serietidning)|The Incredible Hulk]]'' nr 134 ||
|-
|-
| 4/1975 || "Spindelmannen" || ?   || ||
| 4/1975 || "Spindelmannen" || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 101   || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 101, ''[[Uncanny Tales]]'' nr 8, ''[[Incredible Hulk, The (serietidning)|The Incredible Hulk]]'' nr 135 ||
|-
|-
| 5/1975 || "Spindelmannen" || ?   || ||
| 5/1975 || "Spindelmannen" || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 102   || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 102 (Sid. 1-23), ''[[Tales to Astonish]]'' nr 2, 5, ''[[Incredible Hulk, The (serietidning)|The Incredible Hulk]]'' nr 136 ||
|-
|-
| 6/1975 || "Spindelmannen" || || ||
| 6/1975 || "Spindelmannen" || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 103    || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 102 (Sid. 24-35), 103, (Sid. 1-15),''[[Incredible Hulk, The (serietidning)|The Incredible Hulk]]'' nr 137 ||
|-
|-
| 7/1975 || "Spindelmannen" || ?   || ||
| 7/1975 || "Spindelmannen" || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 104   || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 103 (Sid. 16-24), 104, ''[[Incredible Hulk, The (serietidning)|The Incredible Hulk]]'' nr 138 ||
|-
|-
| 8/1975 || "Spindelmannen" || ?  || ||
| 8/1975 || "Spindelmannen" || ?  || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 105, ''[[Amazing Adventures]]'' nr 1, ''[[Incredible Hulk, The (serietidning)|The Incredible Hulk]]'' nr 139 ||
|}
|}


===Atlantic (1978-1984)===
===Atlantic (1978-1984)===
====Spindelmannen====
====Spindelmannen====
{| {{snyggtabell}}
! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"| Huvudserie !!bgcolor="#FFEBAD"| Originalomslag !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll !!bgcolor="#FFEBAD"| Kommentar
|-
| 1/1978 || "Spindelmannen" || || ||
|-
| 2/1978 || "Spindelmannen" || || ||
|-
| 3/1978 || "Spindelmannen" || || ||
|-
| 4/1978 || "Spindelmannen" || || ||
|-
| 5/1978 || "Spindelmannen" || || ||
|-
| 6/1978 || "Spindelmannen" || || ||
|-
| 7/1978 || "Spindelmannen" || || ||
|-
| 8/1978 || "Spindelmannen" || || ||
|-
| 9/1978 || "Spindelmannen" || || ||
|-
| 10/1978 || "Spindelmannen" || || ||
|-
| 11/1978 || "Spindelmannen" || || ||
|-
| 12/1978 || "Spindelmannen" || || ||
|-
|}
===Semic (1984-1987, 1995-1997)===
===Semic (1984-1987, 1995-1997)===
====Spindelmannen====
====Spindelmannen====
{| {{snyggtabell}}
{| {{snyggtabell}}
! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"| [[Marvelklubben]] !!bgcolor="#FFEBAD"| Originalomslag !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll !!bgcolor="#FFEBAD"| Kommentar
! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"| [[Marvelklubben]] !!bgcolor="#FFEBAD"| Originalomslag !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll !!bgcolor="#FFEBAD"| Kommentar
|-
| 1/1984 || 1 || ? || ||
|-
|-
| 6/1985 || 36 || ?  || [[Fantastic_Four_(serietidning)|''Fantastic Four'' (I, 1961)]] nr 242 ||
| 6/1985 || 36 || ?  || [[Fantastic_Four_(serietidning)|''Fantastic Four'' (I, 1961)]] nr 242 ||
Rad 136: Rad 167:
| 11/1985 || 54 || ?  || [[Fantastic_Four_(serietidning)|''Fantastic Four'' (I, 1961)]] nr 247 ||
| 11/1985 || 54 || ?  || [[Fantastic_Four_(serietidning)|''Fantastic Four'' (I, 1961)]] nr 247 ||
|-
|-
| 1/1986 || 58 || [[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]] nr 238  || [[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]] nr 238, [[Fantastic_Four_(serietidning)|''Fantastic Four'' (I, 1961)]] nr 249 ||
| 12/1985 || 56 || ? || ||
|-
| 1/1986 || 58 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 238  || [[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]] nr 238, [[Fantastic_Four_(serietidning)|''Fantastic Four'' (I, 1961)]] nr 249 ||
|-
|-
| 2/1986 || 60 || [[Fantastic_Four_(serietidning)|''Fantastic Four'' (I, 1961)]] nr 250 || [[Fantastic_Four_(serietidning)|''Fantastic Four'' (I, 1961)]] nr 250 ||
| 2/1986 || 60 || [[Fantastic_Four_(serietidning)|''Fantastic Four'' (I, 1961)]] nr 250 || [[Fantastic_Four_(serietidning)|''Fantastic Four'' (I, 1961)]] nr 250 ||
|-
| 12/1987 || 105 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man Annual]]'' nr 18 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man Annual]]'' nr 18, ''[[Secret Wars]]'' nr 4 ||
|}
|}



Versionen från 2 augusti 2025 kl. 22.03


SERIETIDNING
Spindelmannen (Ⅰ)
Land: Sverige
Språk: svenska

Startade:1974
Upphörde:1975
Förlag:Red Clown

Spindelmannen (Ⅱ)
Spindelmannen (Ⅱ) (1978–1984)

Startade:1978
Upphörde:1984
Förlag:Atlantic Förlags AB

Spindelmannen (Ⅲ)
Spindelmannen (Ⅲ) (1984–1999)

Startade:1984
Upphörde:1999
Förlag:Semic Press (1984–1988)
 SatellitFörlaget (1988–1995)
 Semic Press (1995–1997)
 Egmont Serieförlaget (1997–1999)
ISSN:0346-055X

Spider-Man
Spider-Man (1999–2013)

Startade:1999
Upphörde:2013
Förlag:Egmont Kärnan (1999–2006)
 Schibsted Förlagen (2007–2009)
 Egmont Kärnan (2010–2013)
ISSN:1404-4447


Efter några uppträdanden i andra serier fick Spindelmannen en titel med sitt eget namn år 1974 av Red Clown, som varade 13 nummer. Efter det kom en version från Atlantic Förlags AB som varade 1978-1984.

År 1984 kom en ny serie från Semic som fortsatte under dotterbolaget Satellitförlaget och senare under Egmont.

År 1999 började en ny serie med karakärens amerikanska namn, Spider-Man. Den började under Egmont, kom under Schibsted Förlagen 2007-2009 och kom sedan under Egmont igen från 2010-2013.

Utgivningsindex

Red Clown (1974-1975)

Spindelmannen

Nummer Huvudserie Originalomslag Innehåll Kommentar
1/1974 "Spindelmannen" Amazing Spider-Man nr 40 Amazing Spider-Man nr 39, 40 (Sid. 1-10)
2/1974 "Spindelmannen" Amazing Spider-Man nr 41 Amazing Spider-Man nr 41, (Sid. 11-20), 42
3/1974 "Spindelmannen" Amazing Spider-Man nr 94 Amazing Spider-Man nr 93-94, Journey into Mystery nr 10
4/1974 "Spindelmannen" Amazing Spider-Man nr 95 Amazing Spider-Man nr 95-96, Strange Tales Annual nr 1
5/1974 "Spindelmannen" Amazing Spider-Man nr 97 Amazing Spider-Man nr 97, Tales to Astonish nr 3, 5, The Incredible Hulk nr 131
1/1975 "Spindelmannen" Amazing Spider-Man nr 98 Amazing Spider-Man nr 98, Weird Wonder Tales nr 2 The Incredible Hulk nr 132
2/1975 "Spindelmannen" Amazing Spider-Man nr 99 Amazing Spider-Man nr 99, Journey into Mystery nr 15, The Incredible Hulk nr 133
3/1975 "Spindelmannen" Amazing Spider-Man nr 100 Amazing Spider-Man nr 100, Journey into Mystery nr 14, The Incredible Hulk nr 134
4/1975 "Spindelmannen" Amazing Spider-Man nr 101 Amazing Spider-Man nr 101, Uncanny Tales nr 8, The Incredible Hulk nr 135
5/1975 "Spindelmannen" Amazing Spider-Man nr 102 Amazing Spider-Man nr 102 (Sid. 1-23), Tales to Astonish nr 2, 5, The Incredible Hulk nr 136
6/1975 "Spindelmannen" Amazing Spider-Man nr 103 Amazing Spider-Man nr 102 (Sid. 24-35), 103, (Sid. 1-15),The Incredible Hulk nr 137
7/1975 "Spindelmannen" Amazing Spider-Man nr 104 Amazing Spider-Man nr 103 (Sid. 16-24), 104, The Incredible Hulk nr 138
8/1975 "Spindelmannen" ? Amazing Spider-Man nr 105, Amazing Adventures nr 1, The Incredible Hulk nr 139

Atlantic (1978-1984)

Spindelmannen

Nummer Huvudserie Originalomslag Innehåll Kommentar
1/1978 "Spindelmannen"
2/1978 "Spindelmannen"
3/1978 "Spindelmannen"
4/1978 "Spindelmannen"
5/1978 "Spindelmannen"
6/1978 "Spindelmannen"
7/1978 "Spindelmannen"
8/1978 "Spindelmannen"
9/1978 "Spindelmannen"
10/1978 "Spindelmannen"
11/1978 "Spindelmannen"
12/1978 "Spindelmannen"

Semic (1984-1987, 1995-1997)

Spindelmannen

Nummer Marvelklubben Originalomslag Innehåll Kommentar
1/1984 1 ?
6/1985 36 ? Fantastic Four (I, 1961) nr 242
7/1985 40 ? Fantastic Four (I, 1961) nr 243
8/1985 45 ? Fantastic Four (I, 1961) nr 244
9/1985 49 ? Fantastic Four (I, 1961) nr 245
10/1985 51 ? Fantastic Four (I, 1961) nr 246
11/1985 54 ? Fantastic Four (I, 1961) nr 247
12/1985 56 ?
1/1986 58 Amazing Spider-Man nr 238 Amazing Spider-Man nr 238, Fantastic Four (I, 1961) nr 249
2/1986 60 Fantastic Four (I, 1961) nr 250 Fantastic Four (I, 1961) nr 250
12/1987 105 Amazing Spider-Man Annual nr 18 Amazing Spider-Man Annual nr 18, Secret Wars nr 4

Satellitförlaget (1988-1995)

Spindelmannen

Egmont (1997-2013)

Spindelmannen

Spider-Man

Schibsted (2007-2009)

Spider-Man

Ades Media (2024-)

"Spider-Man: Kravens sista jakt"

"Spider-Man: Sagan om den svarta dräkten"