Garfield minus Garfield: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
mIngen redigeringssammanfattning
mIngen redigeringssammanfattning
 
(16 mellanliggande sidversioner av 6 användare visas inte)
Rad 1: Rad 1:
"'''Garfield minus Garfield'''" är en [[webbserie]] av [[Dan Walsh]], som består av genuina "[[Gustaf]]" ("Garfield")-strippar av [[Jim Davies]], där Gustaf själv rdigerats bort. Serien fokuserar på Garfields ägare Jon Arbuckle och dennes livsångest, och seriens speciella arbetssätt och karaktär gör att han framstår som en ganska patetisk figur som pratar med sig själv.
[[Kategori:Serier]]
[[Kategori:Webbserier]]
[[Kategori:Humorserier]]
[[Kategori:Amerikanska serier]]
{{Faktaruta seriealbum
|titel        =Garfield minus Garfield
|omslag        =GarfieldminusGarfield.jpg
|år            =2008
|författare    =Dan Walsh
|tecknare      =


Jim Davies själv har gett serien sin välsignelse.
|originaltitel =
|land          =USA
|språk        =Engelska
 
|förlag        =Ballantine Books
|ISBN          =9780345513878
 
}}
"'''Garfield minus Garfield'''" är en [[webbserie]] av [[Dan Walsh]], som består av genuina "[[Gustaf]]" ("Garfield")-strippar av [[Jim Davis]], där Gustaf själv (och hans repliker) redigerats bort. Serien fokuserar på Gustafs ägare [[Jon Arbuckle]] och dennes livsångest, seriens speciella arbetssätt och karaktär gör att han framstår som en ganska patetisk figur som pratar med sig själv.
 
Jim Davis själv har gett serien sin välsignelse.<ref>[http://garfieldminusgarfield.net/private/61669516/fSymsOGXOgrmmihjqTZaCBY2 "What Jim Davis thinks of G-G" på Garfield minus Garfields webbplats]</ref> Den har samlats i bokform och syndikeras via samma syndikat som den vanliga serien.
 
Har även fått en avläggare i form av "Garfield minus Jon".
 
Båda varianterna har publicerats på svenska i tidningen ''[[Gustaf#Serietidningen_Gustaf|Gustaf]]'' som "Gustaf utan Gustaf" och "Gustaf utan Jon".


== Externa länkar ==
== Externa länkar ==
* [http://garfieldminusgarfield.net/ garfield minus garfield - officiell webbplats.]
* [http://garfieldminusgarfield.net/ Garfield minus Garfield.net] - officiell webbplats.
* [http://www.gocomics.com/garfieldminusgarfield Garfield Minus Garfield] på [[GoComics.com]]
{{fotn}}


{{stub}}
{{stub}}

Nuvarande version från 4 mars 2025 kl. 00.04


SERIEALBUM
Garfield minus Garfield
Garfield minus Garfield
Garfield minus Garfield (2008)
Ursprungsland: USA
Originalspråk: Engelska
Text:Dan Walsh

Förlag:Ballantine Books
ISBN:9780345513878

"Garfield minus Garfield" är en webbserie av Dan Walsh, som består av genuina "Gustaf" ("Garfield")-strippar av Jim Davis, där Gustaf själv (och hans repliker) redigerats bort. Serien fokuserar på Gustafs ägare Jon Arbuckle och dennes livsångest, seriens speciella arbetssätt och karaktär gör att han framstår som en ganska patetisk figur som pratar med sig själv.

Jim Davis själv har gett serien sin välsignelse.[1] Den har samlats i bokform och syndikeras via samma syndikat som den vanliga serien.

Har även fått en avläggare i form av "Garfield minus Jon".

Båda varianterna har publicerats på svenska i tidningen Gustaf som "Gustaf utan Gustaf" och "Gustaf utan Jon".

Externa länkar

Fotnoter

Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer!