Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista över svenska serietidningar (2010-2019)"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökAndreas (diskussion | bidrag) |
Keffy (diskussion | bidrag) |
||
(32 mellanliggande versioner av 6 användare visas inte) | |||
Rad 11: | Rad 11: | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (2000-2009)|2000–2009]]''' | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (2000-2009)|2000–2009]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (2010-2019)|2010–2019]]''' | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (2010-2019)|2010–2019]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (2020-2029)|2020–2029]]''' | |||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (full)|Full lista]]''' | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (full)|Full lista]]''' | ||
</center> | </center> | ||
Rad 23: | Rad 24: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild: | |rowspan=2| [[Bild:Forza fotboll.png|75px]] || ''[[Forza fotboll]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2010–2011 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:KAE.png|75px]] || ''[[Kalle Anka Extra]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2010– | |rowspan=2| [[Bild:KAE.png|75px]] || ''[[Kalle Anka Extra]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2010–2019 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild: | |rowspan=2| [[Bild:Nya Serieparaden.png|75px]] || ''[[Nya Serieparaden]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2010–2020 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild: | |rowspan=2| [[Bild:Uti vår hage special 2010-01.png|75px]] || ''[[Uti vår_hage#Uti_vår_hage_special|Uti vår hage special]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2010 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild: | |rowspan=2| [[Bild:Agent_Marc_Saunders.png|75px]]|| ''[[Agent Marc Saunders]]'' || [[Serieplaneten]] || 2011 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| | |rowspan=2| || ''[[Smurfarna]]'' (ver. 2) || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2011–2012 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| [[Bild:Utopi.png|75px]]|| ''[[Utopi]]'' || [[Kolik förlag]] || 2011–2014 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild:Ronaldinho Gaucho.png|75px]]|| ''[[Ronaldinho Gaucho]]'' || [[Buster Nordic]] || 2012 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Spider-Man Kidz|Spider-Man Kids]]'' (ver. 2) || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2012–2013 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Star Wars|Star Wars: The Old Republic]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2012 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| [[Bild:Absolut kul.jpeg|75px]] || ''[[Absolut kul]]'' || [[Adonea]] || 2013–2014 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Teenage Mutant Ninja Turtles (svensk serietidning)|Teenage Mutant Ninja Turtles]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2013–2015 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[The Walking Dead]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]]/[[Apart Förlag]] || 2013–2014 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Batman Kids]]'' || [[Egmont]] || 2014 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Hagel]]'' || [[Egmont]] || 2014 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Real Life (Disney)|Real Life]]'' || [[Egmont]] || 2014–2015 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Zits]]'' (ver. 2) || [[Mooz Förlag AB]] || 2014–2015 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Lego Chima]]'' || [[Egmont]] || 2015–2016 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Lego Friends]]'' || [[Egmont]] || 2015–2020 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Lego Ninjago]]'' || [[Egmont]] || 2015–pågående | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Lego Star Wars]]'' || [[Egmont]] || 2015–2020 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| [[Bild:Litium1.jpg|75px]] || ''[[Litium]]'' || [[Egmont]] || 2016 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| [[Bild:Comic Pack.jpg|75px]] || ''[[Comic Pack]]'' || [[Egmont]] || 2016–2019 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Lego Ninjago Comics]]'' || [[Egmont]] || 2016–? | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| [[Bild:Seriemix-001.jpg|75px]] || ''[[Seriemix]]'' || [[Ades Media]] || 2016–pågående | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| [[Bild:KarlKampe2.png|75px]] || ''[[Karl Kämpe]]'' || [[Dunderdagar]] || 2016–pågående | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Avengers Assemble]]'' || [[Egmont]] || 2017–2022 | |||
|- | |||
|colspan="4"| | |||
|} | |} |
Nuvarande version från 9 oktober 2023 kl. 21.06
Kronologisk lista över svenska serietidningar:
1937–1949 1950–1959 1960–1969 1970–1979 1980–1989 1990–1999 2000–2009 2010–2019 2020–2029 Full lista
Bild | Titel | Förlag | År |
---|---|---|---|
Bamse för de yngsta | Egmont | 2010–pågående | |
Forza fotboll | Egmont | 2010–2011 | |
Kalle Anka Extra | Egmont | 2010–2019 | |
Nya Serieparaden | Egmont | 2010–2020 | |
Uti vår hage special | Egmont | 2010 | |
Agent Marc Saunders | Serieplaneten | 2011 | |
Smurfarna (ver. 2) | Egmont | 2011–2012 | |
Utopi | Kolik förlag | 2011–2014 | |
Ronaldinho Gaucho | Buster Nordic | 2012 | |
Spider-Man Kids (ver. 2) | Egmont | 2012–2013 | |
Star Wars: The Old Republic | Egmont | 2012 | |
Absolut kul | Adonea | 2013–2014 | |
Teenage Mutant Ninja Turtles | Egmont | 2013–2015 | |
The Walking Dead | Egmont/Apart Förlag | 2013–2014 | |
Batman Kids | Egmont | 2014 | |
Hagel | Egmont | 2014 | |
Real Life | Egmont | 2014–2015 | |
Zits (ver. 2) | Mooz Förlag AB | 2014–2015 | |
Lego Chima | Egmont | 2015–2016 | |
Lego Friends | Egmont | 2015–2020 | |
Lego Ninjago | Egmont | 2015–pågående | |
Lego Star Wars | Egmont | 2015–2020 | |
Litium | Egmont | 2016 | |
Comic Pack | Egmont | 2016–2019 | |
Lego Ninjago Comics | Egmont | 2016–? | |
Seriemix | Ades Media | 2016–pågående | |
Karl Kämpe | Dunderdagar | 2016–pågående | |
Avengers Assemble | Egmont | 2017–2022 | |