Tecknade klassiker: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Andreas (diskussion | bidrag) Skapade sidan med 'Kategori:Seriealbum '''"Tecknade klassiker"''' är en serie med lättlästa serieadaptioner av berömda bokklassiker som utges av LL-förlaget. ==Utgivning== {| {{snyg...' |
Wakuran (diskussion | bidrag) m →Utgivning: Länkar |
||
| (En mellanliggande sidversion av en annan användare visas inte) | |||
| Rad 5: | Rad 5: | ||
! bgcolor="#FFEBAD"|# !!bgcolor="#FFEBAD"| Titel !!bgcolor="#FFEBAD"| Originalförfattare!!bgcolor="#FFEBAD"| Seriebearbetning !!bgcolor="#FFEBAD"|Utgivning | ! bgcolor="#FFEBAD"|# !!bgcolor="#FFEBAD"| Titel !!bgcolor="#FFEBAD"| Originalförfattare!!bgcolor="#FFEBAD"| Seriebearbetning !!bgcolor="#FFEBAD"|Utgivning | ||
|- | |- | ||
| 1 || Sherlock Holmes || Sir Arthur Conan Doyle || [[Jens Andersson]], [[Loka Kanarp]], [[Knut Larsson]] || 2013 | | 1 || [[Sherlock Holmes]] || [[Sir Arthur Conan Doyle]] || [[Jens Andersson]], [[Loka Kanarp]], [[Knut Larsson]] || 2013 | ||
|- | |- | ||
| 2 || Den svarta katten och andra berättelser || Edgar Allan Poe || [[Anneli Furmark]], [[Fabian Göransson]], [[Joanna Hellgren]], [[Ola Skogäng]] || 2013 | | 2 || Den svarta katten och andra berättelser || [[Edgar Allan Poe]] || [[Anneli Furmark]], [[Fabian Göransson]], [[Joanna Hellgren]], [[Ola Skogäng]] || 2013 | ||
|- | |||
| 3 || Skräcken i Dunwich och andra berättelser || [[H. P. Lovecraft]] || [[Peter Bergting]], [[Marcus Ivarsson]], [[Alvaro Tapia]], [[Emelie Östergren]] || 2014 | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
{{stub}} | {{stub}} | ||
Nuvarande version från 26 mars 2014 kl. 21.22
"Tecknade klassiker" är en serie med lättlästa serieadaptioner av berömda bokklassiker som utges av LL-förlaget.
Utgivning
| # | Titel | Originalförfattare | Seriebearbetning | Utgivning |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Sherlock Holmes | Sir Arthur Conan Doyle | Jens Andersson, Loka Kanarp, Knut Larsson | 2013 |
| 2 | Den svarta katten och andra berättelser | Edgar Allan Poe | Anneli Furmark, Fabian Göransson, Joanna Hellgren, Ola Skogäng | 2013 |
| 3 | Skräcken i Dunwich och andra berättelser | H. P. Lovecraft | Peter Bergting, Marcus Ivarsson, Alvaro Tapia, Emelie Östergren | 2014 |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
