Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista över svenska serietidningar (1950-1959)"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökWakuran (diskussion | bidrag) |
Wakuran (diskussion | bidrag) (+Serievärlden) |
||
(18 mellanliggande versioner av 7 användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
[[Kategori:Listor]] | |||
<center> | <center> | ||
[[Kronologisk lista över svenska serietidningar]]: | |||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1937-1949)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1937-1949)|1937–1949]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1950-1959)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1950-1959)|1950–1959]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1960-1969)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1960-1969)|1960–1969]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1970-1979)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1970-1979)|1970–1979]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1980-1989)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1980-1989)|1980–1989]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1990-1999)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (1990-1999)|1990–1999]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (2000-)| | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (2000-2009)|2000–2009]]''' | ||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (2010-2019)|2010–2019]]''' | |||
'''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (full)|Full lista]]''' | '''[[Kronologisk lista över svenska serietidningar (full)|Full lista]]''' | ||
</center> | </center> | ||
---- | |||
{| {{snyggtabell}} | {| {{snyggtabell}} | ||
! Bild !!Titel !!Förlag !!År | ! Bild !!Titel !!Förlag !!År | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Alla Tiders Seriejournal]]'' || [[AB Hansa]] || | |rowspan=2| || ''[[Alla Tiders Seriejournal]]'' || [[AB Hansa]] || 1950–1957 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Fantomen]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]], [[Semic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || | |rowspan=2| || ''[[Fantomen (serietidning)|Fantomen]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]], [[Semic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1950–pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| [[Bild: | |rowspan=2| [[Bild:Wds.png|75px]] || ''[[Walt Disney's Serier]]'' || [[Richters förlag]], [[Hemmets Journal]] || 1950–1956 (ver. 1), 1962–1977 (ver. 2) | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| Började som B-nummer till ''[[Kalle Anka & C:o]]'', 1977 bytte tidningen namn till ''[[Kalle Anka Extra]]''. | |colspan="4"| Började som B-nummer till ''[[Kalle Anka & C:o]]'', 1977 bytte tidningen namn till ''[[Kalle Anka Extra]]''. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Blondie]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]], [[Semic]] || | |rowspan=2|[[Bild:Blondie (svensk serietidning).jpg|75px]] || ''[[Blondie (svensk serietidning)|Blondie]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]], [[Semic]] || 1951–1985 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| Tidningen gick sedan upp i ''[[Kul med ...]]'' | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Cowboy]]'' || [[Centerförlaget]], [[Semic]] || | |rowspan=2| || ''[[Cowboy]]'' || [[Centerförlaget]], [[Semic]] || 1951–1972 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| Tidningen bytte sedan namn till ''[[Frisco Kid]]''. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Läderlappen]]'' || [[Centerförlaget]], [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Läderlappen (serietidning)|Läderlappen]]'' || [[Centerförlaget]], [[Williams förlags AB|Williams]], [[Semic]], [[SatellitFörlaget]] || 1951–1981 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| Tidningen gick sedan upp i ''[[Supermagasinet]]''. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Tarzan]] (ver. 1)'' || [[Åhlén & Åkerlund]] || | |rowspan=2| || ''[[Tarzan]] (ver. 1)'' || [[Åhlén & Åkerlund]] || 1951–1954 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| Tidningen gick sedan upp i ''[[Stjärnmagasinet]]''. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Tomahawk]]'' || [[Centerförlaget]], [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Tomahawk]]'' || [[Centerförlaget]], [[Williams förlags AB|Williams]], [[Semic]] || 1951–1979 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| Tidningen bytte sedan namn till ''[[Apache]]''. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Buffalo Bill]]'' || [[Serieförlaget]] || | |rowspan=2| [[Bild:Buffalo Bill 1-52.jpg|75px]]|| ''[[Buffalo Bill]]'' (I)|| [[Serieförlaget]] || 1952–1953 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| Tidningen gick sedan upp i ''[[Tom Mix]]''. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Hopalong Cassidy]] (ver. 1)'' || [[Serieförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Hopalong Cassidy]] (ver. 1)'' || [[Serieförlaget]] || 1952–1953 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Lasso]]'' || [[Cirkelförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Lasso]]'' || [[Cirkelförlaget]] || 1952–1954 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Stjärnbragder]]'' || [[Allers]] || | |rowspan=2| || ''[[Stjärnbragder]]'' || [[Allers]] || 1952–1953 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Vilda Västern]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Vilda Västern]]'' || [[Centerförlaget]] || 1952–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Allan Kämpe]]'' || [[Beliförlaget]] || 1953 | |rowspan=2| || ''[[Allan Kämpe]]'' || [[Beliförlaget]] || 1953 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Dick vid radiopolisen]]'' || [[Serieförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Dick vid radiopolisen]]'' || [[Serieförlaget]] || 1953–1954 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Min Melodis Hjärtebibliotek]]'' || [[Centerförlaget]] || 1953–1959 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"|Tidningen bytte sedan namn till ''Hjärtebiblioteket''. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Juniormagasinet]]'' || [[Beliförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Juniormagasinet]]'' || [[Beliförlaget]] || 1953–1954 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Prärieserier]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Prärieserier]]'' || [[Centerförlaget]] || 1953–1968 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Rookie]]'' || [[Tidskriftsförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Rookie]]'' || [[Tidskriftsförlaget]] || 1953–1954 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Texas]] (ver 1)'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| [[Bild:Texas.png|75px]] || ''[[Texas]] (ver. 1)'' || [[Centerförlaget]] || 1953–1954 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| Tidningen gick sedan upp i ''[[Cowboy]]''. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Tom Mix]]'' || [[Serieförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Tom Mix]]'' || [[Serieförlaget]] || 1953–1954 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Tuff & Tuss]]'' || [[Serieförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Tuff & Tuss]]'' || [[Serieförlaget]] || 1953–1958 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"|Tidningen bytte sedan namn till ''[[Cirkus]]''. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Bob & Frank]]'' || [[Serieförlaget]] || 1954 | |rowspan=2| || ''[[Bob & Frank]]'' || [[Serieförlaget]] || 1954 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| Innehöll serierna [[Spud och Tim]] och [[Blackhawk]] | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Hacke Hackspett]] (ver. 1) | |rowspan=2| || ''[[Hacke Hackspett]]'' (ver. 1)|| [[Centerförlaget]], [[Semic]] || 1954–1961 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"|Från 1962 gavs tidningen ut i färg och klassiskt serietidningsformat | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Kongo-Jim (serietidning)|Kongo-Jim]]'' || [[Alla Tiders Serieförlag]] || | |rowspan=2| || ''[[Kongo-Jim (serietidning)|Kongo-Jim]]'' || [[Alla Tiders Serieförlag]] || 1954–1957 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Mysteriemagasinet]]'' || [[Serieförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Mysteriemagasinet]]'' || [[Serieförlaget]] || 1954–1955 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"|Tidningen gick sedan upp i ''[[Stjärnmagasinet]]''. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Terry och Piraterna]]'' || [[Centerförlaget]] || 1954 | |rowspan=2| || ''[[Terry och Piraterna]]'' || [[Centerförlaget]] || 1954 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"|Av [[George Wunder]]. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Thrillerserier]]'' || [[Centerförlaget]] || 1954 | |rowspan=2| || ''[[Thrillerserier]]'' || [[Centerförlaget]] || 1954 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Din Tidning]]'' || [[Boklito]] || | |rowspan=2| || ''[[Din Tidning]]'' || [[Boklito]] || 1955–1960 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Falken]]'' || [[Nordisk Rotogravyr]] || 1955 | |rowspan=2| || ''[[Falken]]'' || [[Nordisk Rotogravyr]] || 1955 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Lilla Bävern]]'' || [[Cirkelförlaget]] || 1955 | |rowspan=2| || ''[[Lilla Bävern]]'' || [[Cirkelförlaget]] || 1955 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Stjärnmagasinet]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]] || 1955 | |rowspan=2| || ''[[Stjärnmagasinet]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]] || 1955 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[91:an]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]], [[Semic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || | |rowspan=2| || ''[[91:an]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]], [[Semic]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1956–pågående | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Illustrerade Klassiker]] (ver. 1) | |rowspan=2| || ''[[Illustrerade Klassiker]]'' (ver. 1)|| [[Illustrerade Klassikers Förlag]], [[Williams förlags AB|Williams]] || 1956–1976 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
Rad 156: | Rad 158: | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Vicky]]'' || [[Centerförlaget]] || 1956- | |rowspan=2| || ''[[Vicky]]'' || [[Centerförlaget]] || 1956-1963 | ||
|- | |||
|colspan="4"|Tidningen bytte sedan namn till ''[[Bosse och Bettan]]''. | |||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[Höken (med Uncas)]]'' || [[Formatic Press|Formatic]] || 1957–1958 | |||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"|Tidningen gick sedan upp i ''[[Serie-Nytt]]''. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Jack och Jill]]'' || [[Jack och Jills förlag]] || 1957 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Lassie]]'' || [[Centerförlaget]] || 1957–1968 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Sagoserien]]'' || [[Illustrerade Klassikers Förlag]], [[Williams förlags AB|Williams]] || 1957–1965 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"|Tidningen bytte sedan namn till ''[[Pellefant]]''. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Serie-Nytt]]'' || [[Formatic Press|Formatic]] || 1957–1963 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ | |rowspan=2| || ''[[Serievärlden]]'' || [[Förlags AB Hansa]] || 1957–1958 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| Tidningen bytte sedan namn till ''[[Jeff i Serievärlden]]'' | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Dennis]]'' || [[Formatic Press|Formatic]], [[Dennis Förlag]] || | |rowspan=2| || ''[[Dennis]]'' || [[Formatic Press|Formatic]], [[Dennis Förlag]] || 1958–1970 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"|Tidningen bytte sedan namn till ''[[Peo]]''. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Fix & Foxi|Fix och Foxi]] (ver. 1)| | |rowspan=2| || ''[[Fix & Foxi|Fix och Foxi]]'' (ver. 1)|| [[Förlagshuset Norden]] || 1958–1961 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Jeff i Serievärlden]]'' || [[Förlags AB Hansa]] || | |rowspan=2| || ''[[Jeff i Serievärlden]]'' || [[Förlags AB Hansa]] || 1958–1959 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Rin Tin Tin]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Rin Tin Tin]]'' || [[Centerförlaget]] || 1958–1965 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Robin Hood]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Robin Hood]]'' || [[Centerförlaget]] || 1958–1962 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Sputnik]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Sputnik (serietidning)|Sputnik]]'' || [[Centerförlaget]] || 1958–1959 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Texas]] (ver. 2) | |rowspan=2| || ''[[Texas]]'' (ver. 2)|| [[Centerförlaget]] || 1958–1961 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Daffy]]'' || [[Allers]] || | |rowspan=2| || ''[[Daffy]]'' || [[Allers]] || 1959–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Osynliga Klubben]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]] || 1959 | |rowspan=2| || ''[[Osynliga Klubben]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]] || 1959 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Seriebiblioteket]]'' || [[Centerförlaget]] || | |rowspan=2| || ''[[Seriebiblioteket]]'' || [[Centerförlaget]] || 1959–1969 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Stålpojken]]'' || [[Centerförlaget]], [[Williams | |rowspan=2| || ''[[Stålpojken (serietidning)|Stålpojken]]'' || [[Centerförlaget]], [[Williams förlags AB|Williams]], [[Semic]] || 1959–1979 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Teddy]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]] || | |rowspan=2| || ''[[Teddy]]'' || [[Åhlén & Åkerlund]] || 1959–1960 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |- | ||
|} | |} |
Nuvarande version från 18 oktober 2018 kl. 14.37
Kronologisk lista över svenska serietidningar:
1937–1949 1950–1959 1960–1969 1970–1979 1980–1989 1990–1999 2000–2009 2010–2019 Full lista