Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista över svenska serietidningar (2000-2009)"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökSir-L (diskussion | bidrag) m (Bamse för de yngsta; Nya Serieparaden och Kalle Anka Extra) |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (CB + CBA) |
||
Rad 25: | Rad 25: | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"| | ||
|- | |||
|rowspan=2|[[Bild:CB11.jpg|75px]] || ''[[C'est Bon]]'' || [[C'est Bon Kultur]] || 2001–2004 | |||
|- | |||
|colspan="4"|Startade som ett [[fanzin]] men evolverade till förlagsutgiven serietidning med tiden. Gavs ut i elva nummer innan den utvecklades till/bytte namn till ''[[C'est Bon Anthology]]'' 2004. | |||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Digimon]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2001–05 | |rowspan=2| || ''[[Digimon]]'' || [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 2001–05 | ||
Rad 117: | Rad 121: | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"|Kom ut i ett enda nummer. Baksida av Kartagos utgivningskatalog 2003. | |colspan="4"|Kom ut i ett enda nummer. Baksida av Kartagos utgivningskatalog 2003. | ||
|- | |||
|rowspan=2| || ''[[C'est Bon Anthology]]'' || [[C'est Bon Kultur]] || 2004–2005, 2006– | |||
|- | |||
|colspan="4"|Internationell serieantologi tidskrift som publicerar tecknade serier på engelska. Utges av svenska föreningen [[C'est Bon Kultur]]. Utvecklades från fanzinet och serietidningen ''[[C'est Bon]]'' (2001–2004). ''C'est Bon Anthology'' har getts ut i två omgångar; den andra volymen inleddes 2006 då tidskriften började distribueras i USA genom seriekatalogen ''[[Previews]]''. | |||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[ETC Comics]]'' || [[ETC förlag]] || 2004–2005 | |rowspan=2| || ''[[ETC Comics]]'' || [[ETC förlag]] || 2004–2005 |
Versionen från 19 juni 2010 kl. 22.08
Kronologisk lista över svenska serietidningar:
1937-1949 1950-1959 1960-1969 1970-1979 1980-1989 1990-1999 2000- Full lista