Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1910-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (rättade "Krazy Kat"-fakta) |
||
Rad 12: | Rad 12: | ||
|- | |- | ||
|1910 ||"[[ | |1910 ||"[[The Dingbat Family]]" (senare "[[The Family Upstairs]]") || ||[[George Herriman]]||Dagspress ||USA | ||
|- | |- | ||
|1912 ||"[[Polly and her Pals]]" ||"[[Pär och Polly]]"/<br/>"[[Polly och hennes vänner]]"||[[Cliff Sterrett]] ||Dagspress||USA | |1912 ||"[[Polly and her Pals]]" ||"[[Pär och Polly]]"/<br/>"[[Polly och hennes vänner]]"||[[Cliff Sterrett]] ||Dagspress||USA | ||
|- | |- | ||
|1912 || ||"[[Fridolf Celinder]]"||[[Knut Stangenberg]] ||Veckopress ||Sverige | |1912 || ||"[[Fridolf Celinder]]"||[[Knut Stangenberg]] ||Veckopress ||Sverige | ||
|- | |||
|1910 ||"[[Krazy Kat]]"|| ||[[George Herriman]]||Dagspress ||USA | |||
|- | |- | ||
|1913 ||"[[Bringing up Father]]" ||"[[Gyllenbom]]" ||[[George McManus]] ||Dagspress ||USA | |1913 ||"[[Bringing up Father]]" ||"[[Gyllenbom]]" ||[[George McManus]] ||Dagspress ||USA |
Versionen från 26 januari 2006 kl. 11.38
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1910-talet.
- Bläddra till Serier från 1900-talet (00-talet)
- Bläddra till Serier från 1920-talet
Serier från 1910-talet
Startår | Serie | Svensk titel | Upphovsmän | Medium | Land |
---|---|---|---|---|---|
1910 | "The Dingbat Family" (senare "The Family Upstairs") | George Herriman | Dagspress | USA | |
1912 | "Polly and her Pals" | "Pär och Polly"/ "Polly och hennes vänner" |
Cliff Sterrett | Dagspress | USA |
1912 | "Fridolf Celinder" | Knut Stangenberg | Veckopress | Sverige | |
1910 | "Krazy Kat" | George Herriman | Dagspress | USA | |
1913 | "Bringing up Father" | "Gyllenbom" | George McManus | Dagspress | USA |
1914 | "The Captain and the Kids" | "Pigge och Gnidde" | Rudolph Dirks | Dagspress | USA |
1915 | "Teddy Tail" | Charles Folkard | Dagspress | Storbritannien | |
1916 | "Simsons och Chois äventyr bland kustare sommaren 1916" | Elis Johanson | Egenutgivning | Sverige | |
1918 | "Home Sweet Home" (senare "The Bungle Family") | Harry J. Tuthill | Dagspress | USA | |
1919 | "Thimble Theater" | E.C. Segar | Dagspress | USA | |
1919 | "Gasoline Alley" | Frank King | Dagspress | USA |