Månadens chock: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Andreas (diskussion | bidrag) Skapade sidan med 'Kategori:Serier Kategori:Skräckserier '''"Månadens chock"''' var en samlingstitel för flera skräckserier publicerade i svenska ''Helgonet (serietidning)|Helg...' |
Andreas (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 6: | Rad 6: | ||
{| {{snyggtabell}} | {| {{snyggtabell}} | ||
! bgcolor="#FFEBAD"|Titel !!bgcolor="#FFEBAD"| Författare !!bgcolor="#FFEBAD"| Tecknare !! bgcolor="#FFEBAD"| Publicering !! bgcolor="#FFEBAD"| Originalpublicering | ! bgcolor="#FFEBAD"|Titel !!bgcolor="#FFEBAD"| Författare !!bgcolor="#FFEBAD"| Tecknare !! bgcolor="#FFEBAD"| Publicering !! bgcolor="#FFEBAD"| Originalpublicering | ||
|- | |||
|"Hunden" || || || ''Helgonet'' nr 1/1967 || copyright [[Bardon]] | |||
|- | |||
|"Antikvitetshandlaren" || || || ''Helgonet'' nr 6/1967 || copyright [[Bardon]]/[[Serie-Service|SS]] | |||
|- | |||
|"Medaljongen" || || || ''Helgonet'' nr 7/1967 || copyright [[Bardon]] | |||
|- | |||
|"Svartkonst" || || || ''Helgonet'' nr 2/1968 || copyright [[Bardon]] | |||
|- | |||
|"Hotet" || || || ''Helgonet'' nr 5/1968 || copyright [[Bardon]] | |||
|- | |||
|"Dödlig weekend" || || || ''Helgonet'' nr 1/1969 || copyright [[Bardon]] | |||
|- | |||
|"En dvärgs hat" || || || ''Helgonet'' nr 3/1969 || copyright [[Bardon]] | |||
|- | |||
|"Dödens tunnel" || || || ''Helgonet'' nr 10/1973 || | |||
|- | |- | ||
|"Monstret från medeltiden" || || || ''Helgonet'' nr 10/1974 || copyright [[Transworld]] | |"Monstret från medeltiden" || || || ''Helgonet'' nr 10/1974 || copyright [[Transworld]] | ||
Versionen från 26 juli 2024 kl. 01.03
"Månadens chock" var en samlingstitel för flera skräckserier publicerade i svenska Helgonet.
| Titel | Författare | Tecknare | Publicering | Originalpublicering |
|---|---|---|---|---|
| "Hunden" | Helgonet nr 1/1967 | copyright Bardon | ||
| "Antikvitetshandlaren" | Helgonet nr 6/1967 | copyright Bardon/SS | ||
| "Medaljongen" | Helgonet nr 7/1967 | copyright Bardon | ||
| "Svartkonst" | Helgonet nr 2/1968 | copyright Bardon | ||
| "Hotet" | Helgonet nr 5/1968 | copyright Bardon | ||
| "Dödlig weekend" | Helgonet nr 1/1969 | copyright Bardon | ||
| "En dvärgs hat" | Helgonet nr 3/1969 | copyright Bardon | ||
| "Dödens tunnel" | Helgonet nr 10/1973 | |||
| "Monstret från medeltiden" | Helgonet nr 10/1974 | copyright Transworld |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
