Månadens chock: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Andreas (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Andreas (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 22: | Rad 22: | ||
|- | |- | ||
|"Dödens tunnel" || || || ''Helgonet'' nr 10/1973 || | |"Dödens tunnel" || || || ''Helgonet'' nr 10/1973 || | ||
|- | |||
|"Tennsoldaten" || || || ''Helgonet'' nr 8/1974 || | |||
|- | |- | ||
|"Monstret från medeltiden" || || || ''Helgonet'' nr 10/1974 || copyright [[Transworld]] | |"Monstret från medeltiden" || || || ''Helgonet'' nr 10/1974 || copyright [[Transworld]] | ||
Versionen från 26 juli 2024 kl. 01.06
"Månadens chock" var en samlingstitel för flera skräckserier publicerade i svenska Helgonet.
| Titel | Författare | Tecknare | Publicering | Originalpublicering |
|---|---|---|---|---|
| "Hunden" | Helgonet nr 1/1967 | copyright Bardon | ||
| "Antikvitetshandlaren" | Helgonet nr 6/1967 | copyright Bardon/SS | ||
| "Medaljongen" | Helgonet nr 7/1967 | copyright Bardon | ||
| "Svartkonst" | Helgonet nr 2/1968 | copyright Bardon | ||
| "Hotet" | Helgonet nr 5/1968 | copyright Bardon | ||
| "Dödlig weekend" | Helgonet nr 1/1969 | copyright Bardon | ||
| "En dvärgs hat" | Helgonet nr 3/1969 | copyright Bardon | ||
| "Dödens tunnel" | Helgonet nr 10/1973 | |||
| "Tennsoldaten" | Helgonet nr 8/1974 | |||
| "Monstret från medeltiden" | Helgonet nr 10/1974 | copyright Transworld |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
