Crabbofix: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Weimar (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
|||
| Rad 9: | Rad 9: | ||
|[[Bild:mini_frankrike.gif]] Franska||Ordralfabétix||Iélosubmarine | |[[Bild:mini_frankrike.gif]] Franska||Ordralfabétix||Iélosubmarine | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_usa.gif]] Amerikansk engelska||Epidemix||? | |[[Bild:mini_usa.gif]] Amerikansk engelska ([[album]])||Epidemix||? | ||
|- | |||
|[[Bild:mini_usa.gif]] Amerikansk engelska ([[söndagssida|dagspress]])||Fishtix||? | |||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_storbritannien.gif]] Engelska||Unhygienix||Bacteria | |[[Bild:mini_storbritannien.gif]] Engelska||Unhygienix||Bacteria | ||
Versionen från 21 juli 2006 kl. 11.05
Byns fiskhandlare i den franska serien "Asterix". Gift med Jellosubmarina.
Crabbofix och fru Crabbofix på olika språk
| Språk | Crabbofix | fru Crabbofix |
|---|---|---|
| Ordralfabétix | Iélosubmarine | |
| Epidemix | ? | |
| Fishtix | ? | |
| Unhygienix | Bacteria | |
| Kostunrix | Forentientje | |
| Ordinalfabetix | Ielosubmarine | |
| Ordenalfabétix | Yelosubmarin | |
| Verleihnix | Jellosubmarine |