Crabbofix: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
| Rad 22: | Rad 22: | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_tyskland.gif]] Tyska||Verleihnix||Jellosubmarine | |[[Bild:mini_tyskland.gif]] Tyska||Verleihnix||Jellosubmarine | ||
|- | |||
|[[Bild:mini_danmark.gif]] Danska||Hørmetix||Remouladine | |||
|- | |||
|[[Bild:mini_norge.gif]] Norska||Hermetix||Remouladine | |||
|- | |||
|[[Bild:mini_finland.gif]] Finska||Amaryllix||? | |||
|- | |||
|[[Bild:mini_polen.gif]] Polska||Ahigieniks||? | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Versionen från 21 juli 2006 kl. 11.37
Byns fiskhandlare i den franska serien "Asterix". Gift med Jellosubmarina.
Crabbofix och fru Crabbofix på olika språk
| Språk | Crabbofix | fru Crabbofix |
|---|---|---|
| Ordralfabétix | Iélosubmarine | |
| Epidemix | ? | |
| Fishtix | ? | |
| Unhygienix | Bacteria | |
| Kostunrix | Forentientje | |
| Ordinalfabetix | Ielosubmarine | |
| Ordenalfabétix | Yelosubmarin | |
| Verleihnix | Jellosubmarine | |
| Hørmetix | Remouladine | |
| Hermetix | Remouladine | |
| Amaryllix | ? | |
| Ahigieniks | ? |