Majestix: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Weimar (diskussion | bidrag) m först originalspråk, sedan alfabetiskt efter språknamn) |
|||
| Rad 9: | Rad 9: | ||
|[[Bild:mini_frankrike.gif]] Franska||Abraracourcix | |[[Bild:mini_frankrike.gif]] Franska||Abraracourcix | ||
|- | |- | ||
|[[Bild: | |[[Bild:mini_storbritannien.gif]] Engelska (Storbr.)||Vitalstatistix | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_usa.gif]] | |[[Bild:mini_usa.gif]] Engelska (USA, [[album]])||Macroeconomix | ||
|- | |- | ||
|[[Bild: | |[[Bild:mini_usa.gif]] Engelska (USA, [[söndagssida|dagspress]])||Vitalstatistix | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_finland.gif]] Finska||Aladobix | |[[Bild:mini_esperanto.gif]] Esperanto||Moŝtiks | ||
|- | |||
|{{bildram|[[Bild:mini_finland.gif]]}} Finska||Aladobix | |||
|- | |||
|[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Abraracourcix | |||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_katalonien.gif]] Katalanska||Acopdegarròtix | |[[Bild:mini_katalonien.gif]] Katalanska||Acopdegarròtix | ||
| Rad 21: | Rad 25: | ||
|[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Nederländska||Abraracourcix | |[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Nederländska||Abraracourcix | ||
|- | |- | ||
|[[Bild: | |{{bildram|[[Bild:mini_polen.gif]]}} Polska||Asparanoiks | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_spanien.gif]] Spanska||Abraracúrcix | |[[Bild:mini_spanien.gif]] Spanska||Abraracúrcix | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_turkiet.gif]] Turkiska||Toptoriks | |[[Bild:mini_turkiet.gif]] Turkiska||Toptoriks | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_tyskland.gif]] Tyska||Majestix | |[[Bild:mini_tyskland.gif]] Tyska||Majestix | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
{{stub}} | {{stub}} | ||
Versionen från 15 augusti 2006 kl. 22.58
Den galliska byns hövding i den franska serien "Asterix".
Majestix på olika språk
| Språk | Namn |
|---|---|
| Abraracourcix | |
| Vitalstatistix | |
| Macroeconomix | |
| Vitalstatistix | |
| Moŝtiks | |
| Aladobix | |
| Abraracourcix | |
| Acopdegarròtix | |
| Abraracourcix | |
| Asparanoiks | |
| Abraracúrcix | |
| Toptoriks | |
| Majestix |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
