Lillfixa: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
mIngen redigeringssammanfattning
Islander (diskussion | bidrag)
Rad 19: Rad 19:
|-
|-
|[[Bild:mini_storbritannien.gif]] Engelska||Panacea
|[[Bild:mini_storbritannien.gif]] Engelska||Panacea
|-
|[[Bild:mini_finland.gif]] Finska||Mimosa
|-
|-
|[[Bild:mini_norge.gif]] Norska||Lillefix
|[[Bild:mini_norge.gif]] Norska||Lillefix

Versionen från 28 augusti 2006 kl. 13.13

Lillfixa (Falbala på franska, ursprungligen kallad Lillefix i Sverige) är en vacker gallisk flicka i serien "Asterix" som är förlovad med Tragicomix (med "T" som i Tango, Tosca och Tårta).

Hon är den galliska byns vackraste invånare, och alla män, särskilt Obelix, har ett gott öga till henne.

I filmen "Asterix och Obelix möter Caesar" så kallas hon "Falbala" även på Svenska.

Kuriosa

Lillfixa och Tragicomix träffades för första gången i Condate.

Lillefix på olika språk

Språk Namn
Franska Falbala
Danska Lillefix
Engelska Panacea
Finska Mimosa
Norska Lillefix
Nederländska Walhalla
Spanska Falbalá
Svenska Lillefix/Lillfixa
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer!