Lillfixa: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
OlaHe (diskussion | bidrag) |
Weimar (diskussion | bidrag) m alfabet |
||
| Rad 21: | Rad 21: | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_finland.gif]] Finska||Mimosa | |[[Bild:mini_finland.gif]] Finska||Mimosa | ||
|- | |||
|[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Nederländska||Walhalla | |||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_norge.gif]] Norska||Lillefix | |[[Bild:mini_norge.gif]] Norska||Lillefix | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_spanien.gif]] Spanska||Falbalá | |[[Bild:mini_spanien.gif]] Spanska||Falbalá | ||
Versionen från 28 augusti 2006 kl. 13.36
Lillfixa (Falbala på franska, ursprungligen kallad Lillefix i Sverige) är en vacker gallisk flicka i serien "Asterix" som är förlovad med Tragicomix (med "T" som i Tango, Tosca och Tårta).
Hon är den galliska byns vackraste invånare, och alla män, särskilt Obelix, har ett gott öga till henne.
I filmen "Asterix och Obelix möter Caesar" så kallas hon "Falbala" även på Svenska.
Kuriosa
Lillfixa och Tragicomix träffades för första gången i Condate.
Lillfixa på olika språk
| Språk | Namn |
|---|---|
| Falbala | |
| Lillefix | |
| Panacea | |
| Mimosa | |
| Walhalla | |
| Lillefix | |
| Falbalá | |
| Lillefix/Lillfixa |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
