Troubadix: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Wakuran (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Wakuran (diskussion | bidrag) |
||
| Rad 26: | Rad 26: | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Assurancetourix | |[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Assurancetourix | ||
|- | |||
|{{bildram|[[Bild:mini_japan.gif]]}} Japanska||アシュラントリックス (Ashurantorikkusu) | |||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Nederländska||Assurancetourix | |[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Nederländska||Assurancetourix | ||
Versionen från 7 september 2006 kl. 00.33
Troubadix är den galliska byns falsksjungande bard i den franska serien "Asterix". Tolereras av den övriga bybefolkningen så länge han håller tyst.
Troubadix på olika språk
| Språk | Namn |
|---|---|
| Assurancetourix | |
| Trubadurix | |
| Cacofonix | |
| Cacofonix | |
| Malacoustix | |
| Malmuziks | |
| Lyrix | |
| Trubadurix | |
| Κακοφωνίξ (Kakofonix) | |
| Assurancetourix | |
| アシュラントリックス (Ashurantorikkusu) | |
| Assurancetourix | |
| Trubadurix | |
| Kakofoniks | |
| Chatatorix | |
| Assurancetúrix | |
| Kakofoniks | |
| Troubadix |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
