Albatross: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Andreas (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Andreas (diskussion | bidrag) index |
||
| Rad 4: | Rad 4: | ||
När Salinas lämnade serien övertogs tecknandet av [[Jesús Redondo]]. "Albatross" lades ner 1996. | När Salinas lämnade serien övertogs tecknandet av [[Jesús Redondo]]. "Albatross" lades ner 1996. | ||
== Utgivning == | |||
{| border=1 cellspacing=0 cellpadding=2 | |||
! Titel !! Författare !! Tecknare !! Publicering | |||
|- | |||
|"Nefertites leopard" || [[Norman Worker|Worker]] || [[Alberto Salinas|Salinas]] || ''[[Fantomen]]'' nr 8/1990 | |||
|- | |||
|"I farliga farvatten" || Worker || Salinas || ''Fantomen'' nr 12/1990 | |||
|- | |||
|"Torped i sikte" <br> || Worker <br> || Salinas<br> || ''Fantomen'' nr 1/1991<br>''Fantomen'' nr 14/2005 | |||
|- | |||
|"Farliga förbindelser" || Worker || Salinas || ''Fantomen'' nr 7/1991 | |||
|- | |||
|"Medicis skatt" || Worker || Salinas || ''Fantomen'' nr 24/1991 | |||
|- | |||
|"Efterlyst för mord" || Worker || Salinas || ''Fantomen'' nr 1/1992 | |||
|- | |||
|"Markattan" || Worker || [[Jesús Redondo|Redondo]] || ''Fantomen'' nr 1/1993 | |||
|- | |||
|"Sabas väktare" || Worker || Redondo || ''Fantomen'' nr 19/1993 | |||
|- | |||
|"Tjejligan" || Worker || Redondo || ''Fantomen'' nr 3/1994 | |||
|- | |||
|"Joe Albino" || [[Antoni Guiral|Guiral]] || Redondo || ''Fantomen'' nr 18/1994 | |||
|- | |||
|"Piratdrottningen" || Worker || Redondo || ''Fantomen'' nr 22/1994 | |||
|- | |||
|"Svarta dödens ö" || Worker || Redondo || ''Fantomen'' nr 13/1995 | |||
|- | |||
|"Sluträkningen" || Worker || Redondo || ''Fantomen'' nr 25/1995 | |||
|- | |||
|"Suleimans tårar" || Worker || Redondo || ''Fantomen'' nr 20/1996 | |||
|- | |||
|} | |||
Versionen från 11 oktober 2005 kl. 10.40
"Albatross" var en äventyrsserie producerad för den svenska Fantomen-tidningen sedan 1990. Den skapades av Norman Worker (manus) och Alberto Salinas (bild, son till José Luis Salinas) och var på många sätt en "Bernard Prince"-kopia.
När Salinas lämnade serien övertogs tecknandet av Jesús Redondo. "Albatross" lades ner 1996.
Utgivning
| Titel | Författare | Tecknare | Publicering |
|---|---|---|---|
| "Nefertites leopard" | Worker | Salinas | Fantomen nr 8/1990 |
| "I farliga farvatten" | Worker | Salinas | Fantomen nr 12/1990 |
| "Torped i sikte" |
Worker |
Salinas |
Fantomen nr 1/1991 Fantomen nr 14/2005 |
| "Farliga förbindelser" | Worker | Salinas | Fantomen nr 7/1991 |
| "Medicis skatt" | Worker | Salinas | Fantomen nr 24/1991 |
| "Efterlyst för mord" | Worker | Salinas | Fantomen nr 1/1992 |
| "Markattan" | Worker | Redondo | Fantomen nr 1/1993 |
| "Sabas väktare" | Worker | Redondo | Fantomen nr 19/1993 |
| "Tjejligan" | Worker | Redondo | Fantomen nr 3/1994 |
| "Joe Albino" | Guiral | Redondo | Fantomen nr 18/1994 |
| "Piratdrottningen" | Worker | Redondo | Fantomen nr 22/1994 |
| "Svarta dödens ö" | Worker | Redondo | Fantomen nr 13/1995 |
| "Sluträkningen" | Worker | Redondo | Fantomen nr 25/1995 |
| "Suleimans tårar" | Worker | Redondo | Fantomen nr 20/1996 |