Romantik- och kärleksserier: Skillnad mellan sidversioner
Wakuran (diskussion | bidrag) m →Sverige |
Wakuran (diskussion | bidrag) m →Asien: Tror manga är massubstantiv, dvs inte i plural... |
||
Rad 14: | Rad 14: | ||
==Asien== | ==Asien== | ||
I den sydostasiatiska traditionen har romantikserier länge haft en stor roll, och inom | I den sydostasiatiska traditionen har romantikserier länge haft en stor roll, och inom japansk [[manga]] och sydkoreansk [[manhwa]] finns det flera framgångsrika exempel, som i huvudsak riktar sig till målgruppen flickor i puberteten. | ||
{{StubAvsnitt}} | {{StubAvsnitt}} | ||
Versionen från 18 maj 2008 kl. 17.39
![](/images/0/0f/Juliet_Jones.png)
Historia
Romantik- och kärleksserier har haft en ganska lång histori inom serievärlden, även om de riktiga succéerna i västvärlden varit fåtaliga. Genren har traditionellt starkt riktat sig till kvinnliga läsare.
|
USA
|
Europa
|
Sverige
I Sverige har romantikserier publicerats i egna tidningar som Min Melodis Hjärtebibliotek, Starlet och Ung och kär. Albumet Nina: en serie om kärlek av Magnus Knutsson och Carina Hellström var ett försök att göra en seriösare kärleksserie på den svenska marknaden. Ungdomsserien "Eva & Adam" av Måns Gahrton och Johan Unenge i Kamratposten var ett senare framgångsrikt exempel.
|
Asien
I den sydostasiatiska traditionen har romantikserier länge haft en stor roll, och inom japansk manga och sydkoreansk manhwa finns det flera framgångsrika exempel, som i huvudsak riktar sig till målgruppen flickor i puberteten.
|
Se även
![]() |
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |