Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1970-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m |
OlaHe (diskussion | bidrag) (fler listade serier) |
||
Rad 10: | Rad 10: | ||
! bgcolor="#FFEBAD"|Startår!!bgcolor="#FFEBAD"|Serie!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk titel!!bgcolor="#FFEBAD"|Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|Medium!! bgcolor="#FFEBAD"|Land | ! bgcolor="#FFEBAD"|Startår!!bgcolor="#FFEBAD"|Serie!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk titel!!bgcolor="#FFEBAD"|Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|Medium!! bgcolor="#FFEBAD"|Land | ||
|- | |||
|1970||"[[Broom Hilda]]" ||"[[Kvast-Hilda]]" ||[[Russell Myers]] ||Dagspress ||USA | |||
|- | |- | ||
|1971||"[[Zippy the Pinhead]]"|| ||[[Bill Griffith]]||Undergroundpress||USA | |1971||"[[Zippy the Pinhead]]"|| ||[[Bill Griffith]]||Undergroundpress||USA | ||
|- | |||
|1972|| ||"[[Bellman]]" ||[[Jan Lööf]] och [[Lars Mossberg]] ||Kulturtidning ||Sverige | |||
|- | |||
|1973||"[[Hägar the Horrible]]" ||"[[Hagbard Handfaste]]" ||[[Dik Browne]] ||Dagspress ||USA | |||
|- | |- | ||
|1976||"[[Adèle Blanc-Sec]]" ||"[[Adèles extraordinära äventyr]]" ||[[Jacques Tardi]] ||Seriealbum ||Frankrike | |1976||"[[Adèle Blanc-Sec]]" ||"[[Adèles extraordinära äventyr]]" ||[[Jacques Tardi]] ||Seriealbum ||Frankrike | ||
|- | |||
|1976|| ||"[[Johan Vilde]]" ||[[Janne Lundström]] och [[Jaime Vallvé]]||Seriealbum ||Sverige | |||
|- | |||
|1976||"[[Inside Woody Allen]]" ||"[[Woody]]" ||[[Joe Marthen]]||Dagspress ||USA | |||
|- | |||
|1977||"[[Sam and Silo]]" ||"[[Sam och Silo]]" ||[[Mort Walker]] och [[Jerry Dumas]]||Dagspress ||USA | |||
|- | |||
|1978||"[[Garfield]]" ||"[[Gustaf]]" ||[[Jim Davis]] ||Dagspress ||USA | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
Versionen från 24 januari 2006 kl. 23.10
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1970-talet.
- Bläddra till Serier från 1960-talet
- Bläddra till Serier från 1980-talet
Serier från 1970-talet
Startår | Serie | Svensk titel | Upphovsmän | Medium | Land |
---|---|---|---|---|---|
1970 | "Broom Hilda" | "Kvast-Hilda" | Russell Myers | Dagspress | USA |
1971 | "Zippy the Pinhead" | Bill Griffith | Undergroundpress | USA | |
1972 | "Bellman" | Jan Lööf och Lars Mossberg | Kulturtidning | Sverige | |
1973 | "Hägar the Horrible" | "Hagbard Handfaste" | Dik Browne | Dagspress | USA |
1976 | "Adèle Blanc-Sec" | "Adèles extraordinära äventyr" | Jacques Tardi | Seriealbum | Frankrike |
1976 | "Johan Vilde" | Janne Lundström och Jaime Vallvé | Seriealbum | Sverige | |
1976 | "Inside Woody Allen" | "Woody" | Joe Marthen | Dagspress | USA |
1977 | "Sam and Silo" | "Sam och Silo" | Mort Walker och Jerry Dumas | Dagspress | USA |
1978 | "Garfield" | "Gustaf" | Jim Davis | Dagspress | USA |