Natascha: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Johan Blixt (diskussion | bidrag)
mIngen redigeringssammanfattning
Wakuran (diskussion | bidrag)
m Utgivning: Update
Rad 64: Rad 64:
|"La mer des rochers" || 2004 || Peyo || Walthéry|| Ung. ''Klipphavet'' || "Klipphavet" (19)
|"La mer des rochers" || 2004 || Peyo || Walthéry|| Ung. ''Klipphavet'' || "Klipphavet" (19)
|-
|-
|"Atoll 66" || 2007 || [[Guy d'Artet]] || Walthéry/[[Bruno Di Sano]]|| Ung. ''Atoll 66'' ||  
|"Atoll 66" || 2007 || [[Guy d'Artet]] || Walthéry/[[Bruno Di Sano]]|| Ung. ''Atoll 66'' || --
|-
|"Le regard du passé" || 2010 || [[Thierry Martens]]/[[Mythic]] || Walthéry|| Ung. ''Synen på det förflutna'' || --
|-
|-
|}
|}

Versionen från 22 mars 2012 kl. 21.30

Flygvärdinnan Natascha av François Walthéry. © Dupuis.

"Natascha" ("Natacha" i original), komisk äventyrsserie om en flygvärdinna av belgaren François Walthéry. Även andra serieskapare som Mittéï har bidragit till serien.

I Sverige gavs sju album ut av Hemmets Journal under titeln "Nataschas äventyr". Alla 20 album har givits ut på danska.


Figurgalleri

  • Natascha, Natacha, huvudperson, modig flygvärdinna.
  • Walter, Walter, småklantig steward och kollega till Natascha. Brukar ofta, mer eller mindre misslyckat, försöka vinna Nataschas hjärta.
  • Kapten Turbo, Le commandant Turbot
  • Natascha d.ä., Nataschas mormor, ses i flashbacks.
  • Walter d.ä., Walters farfar, ses i flashbacks.

Utgivning

Kuriosa

Gav upphov till sexparodin "Nathalia" som även publicerats på svenska.

Externa länkar

Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer!