Klassiska seriealbum: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Andreas (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Andreas (diskussion | bidrag) |
||
| Rad 14: | Rad 14: | ||
|- | |- | ||
|"Svindlande höjder" || Emily Brontë || [[Seán M. Wilson]] || [[John M. Burns]] || 2013 | |"Svindlande höjder" || Emily Brontë || [[Seán M. Wilson]] || [[John M. Burns]] || 2013 | ||
|- | |||
|"Lysande utsikter" || Charles Dickens || [[Jen Green]] || [[John Stokes]] || 2015 | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
{{stub}} | {{stub}} | ||
Versionen från 30 juni 2015 kl. 23.13
"Klassiska Seriealbum" är en serie med serieadaptioner av berömda bokklassiker som utges av Argasso bokförlag, ursprungligen producerade av Classical Comics i Storbritannien.
Utgivning
| Titel | Originalförfattare | Textbearbetning | Tecknare | Svensk utgivning |
|---|---|---|---|---|
| "Frankenstein" | Mary Shelley | Jason Cobley | Declan Shavley, Jason Cardy, Kat Nicholson | 2010 |
| "Macbeth" | William Shakespeare | John McDonald | Jon Haward, Nigel Dobbyn | 2011 |
| "Jane Eyre" | Charlotte Brontë | Amy Corzine | John M. Burns, Terry Wiley | 2011 |
| "Dracula" | Bram Stoker | Jason Cobley | Staz Johnson, James Offredi | 2012 |
| "Svindlande höjder" | Emily Brontë | Seán M. Wilson | John M. Burns | 2013 |
| "Lysande utsikter" | Charles Dickens | Jen Green | John Stokes | 2015 |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
