Soda: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Bnw (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
Benadikt (diskussion | bidrag) opdatering |
||
| Rad 20: | Rad 20: | ||
|- | |- | ||
|"Un ange trépasse" || 1987 || "Den faldne engel" || [[Tome]] || [[Luc Warnant]] | |"Un ange trépasse" || 1987 || "Den faldne engel" / "Den tavse engel"|| [[Tome]] || [[Luc Warnant]] | ||
|- | |- | ||
|"Lettres à Satan" || 1988 || "Breve til Satan" | |"Lettres à Satan" || 1988 || "Breve til Satan" / "Breve fra Satan" || [[Tome]] || [[Luc Warnant]] | ||
|- | |- | ||
|"Tu ne buteras point" || 1991 || | |"Tu ne buteras point" || 1991 || "En præst i New York" || [[Tome]] || [[Luc Warnant]], [[Bruno Gazzotti]] | ||
|- | |- | ||
|"Dieu est mort ce soir" || 1993 || (ung. ''Gud är död ikväll'') || [[Tome]] || [[Bruno Gazzotti]] | |"Dieu est mort ce soir" || 1993 || (ung. ''Gud är död ikväll'') || [[Tome]] || [[Bruno Gazzotti]] | ||
| Rad 43: | Rad 43: | ||
|- | |- | ||
|"Code Apocalypse"|| 2005 || (ung. ''Kod Apokalyps'') || [[Tome]] || [[Bruno Gazzotti]] | |"Code Apocalypse"|| 2005 || (ung. ''Kod Apokalyps'') || [[Tome]] || [[Bruno Gazzotti]] | ||
|- | |||
|"Résurrection"||2014|| ||Tome||[[Dan Verlinden]] | |||
|} | |} | ||
Versionen från 20 juni 2016 kl. 21.31
Den belgiska äventyrsserien "Soda" skapades av Tome (manus) och Luc Warnant (bild), i samband med att Tome arbetade med "Spirou". Liksom "Spirou" är "Soda" tecknad i en halvkomisk stil, dock något snäpp mer realistiskt. Första albumet kom ut 1987 på Dupuis.
"Soda" handlar om New York-polisen David Salomon som låtsas arbeta som präst eftersom han inte vill att hans hjärtsjuka mamma ska få veta vilket farligt jobb han har.
Warnant hoppade av serien mitt i det tredje albumet och efterträddes av Bruno Gazzotti (tidigare assistent till Tome och Janry på "Spirou")
Tolv album har kommit ut på franska. En del har översatts till danska.
Utgivning
| Originaltitel | Utgivningsår | Dansk publicering | Författare | Tecknare |
|---|---|---|---|---|
| "Un ange trépasse" | 1987 | "Den faldne engel" / "Den tavse engel" | Tome | Luc Warnant |
| "Lettres à Satan" | 1988 | "Breve til Satan" / "Breve fra Satan" | Tome | Luc Warnant |
| "Tu ne buteras point" | 1991 | "En præst i New York" | Tome | Luc Warnant, Bruno Gazzotti |
| "Dieu est mort ce soir" | 1993 | (ung. Gud är död ikväll) | Tome | Bruno Gazzotti |
| "Fureur chez les saints" | 1993 | (ung. Ilska bland helgonen) | Tome | Bruno Gazzotti |
| "Confession express" | 1994 | (ung. Express-bikt) | Tome | Bruno Gazzotti |
| "Lève-toi et meurs" | 1995 | (ung. Res dig och dö) | Tome | Bruno Gazzotti |
| "Tuez en paix" | 1996 | (ung. Döda i frid) | Tome | Bruno Gazzotti |
| "Et délivre-nous du mal" | 1997 | (ung. Och fräls oss ifrån ondo) | Tome | Bruno Gazzotti |
| "Dieu seul le sait" | 1999 | (ung. Endast Gud vet) | Tome | Bruno Gazzotti |
| "Prières et balistique" | 2001 | (ung. Böner och ballistik) | Tome | Bruno Gazzotti |
| "Code Apocalypse" | 2005 | (ung. Kod Apokalyps) | Tome | Bruno Gazzotti |
| "Résurrection" | 2014 | Tome | Dan Verlinden |