Frank – världsreportern: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
OlaHe (diskussion | bidrag) |
Love (diskussion | bidrag) m Utgivning |
||
| Rad 5: | Rad 5: | ||
[[Kategori:Äventyrsserier]] | [[Kategori:Äventyrsserier]] | ||
'''"Lefranc"''' i original. Fransk äventyrsserie skapad av [[Jacques Martin]]. | '''"Lefranc"''' i original. Fransk äventyrsserie skapad av [[Jacques Martin]]. | ||
==Utgivning== | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
! bgcolor="#FFEBAD"|Originaltitel !!bgcolor="#FFEBAD"| Utgivningsår!!bgcolor="#FFEBAD"| Svensk utgivning | |||
|- | |||
|"L'arme absolue" || --- || | |||
|- | |||
|"La grande menace" || --- || "Onda makter", nr 5 [[Allerbok]] (1980) | |||
|- | |||
|"L'ouragan de feu" || --- || "Eldstormen", nr 6 Allerbok (1980) | |||
|- | |||
|"Le mystère Borg" || --- || "Det dödliga hotet", nr 4 Allerbok (1980) | |||
|- | |||
|"Le repaire du Loup" || --- || "Varghålan", nr 1 Allerbok (1979) | |||
|- | |||
|"Les portes de l'enfer" || --- || "Helvetets portar", nr 2 Allerbok (1979) | |||
|- | |||
|"Opération Thor" || --- || "Operation Tor", nr 3 Allerbok (1980) | |||
|- | |||
|"L'oasis" || --- || | |||
|- | |||
|"La crypte" || --- || | |||
|- | |||
|"L'apocalypse" || --- || | |||
|- | |||
|"La cible" || --- || | |||
|- | |||
|"La Camarilla" || --- || | |||
|- | |||
|"Le vol du Spirit" || --- || | |||
|- | |||
|"La colonne" || --- || | |||
|- | |||
|"El Paradisio" || --- || | |||
|- | |||
|"L'Ultimatum" || --- || | |||
|- | |||
|} | |||
Versionen från 23 februari 2006 kl. 21.24
"Lefranc" i original. Fransk äventyrsserie skapad av Jacques Martin.
Utgivning
| Originaltitel | Utgivningsår | Svensk utgivning |
|---|---|---|
| "L'arme absolue" | --- | |
| "La grande menace" | --- | "Onda makter", nr 5 Allerbok (1980) |
| "L'ouragan de feu" | --- | "Eldstormen", nr 6 Allerbok (1980) |
| "Le mystère Borg" | --- | "Det dödliga hotet", nr 4 Allerbok (1980) |
| "Le repaire du Loup" | --- | "Varghålan", nr 1 Allerbok (1979) |
| "Les portes de l'enfer" | --- | "Helvetets portar", nr 2 Allerbok (1979) |
| "Opération Thor" | --- | "Operation Tor", nr 3 Allerbok (1980) |
| "L'oasis" | --- | |
| "La crypte" | --- | |
| "L'apocalypse" | --- | |
| "La cible" | --- | |
| "La Camarilla" | --- | |
| "Le vol du Spirit" | --- | |
| "La colonne" | --- | |
| "El Paradisio" | --- | |
| "L'Ultimatum" | --- |