Månadens chock: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Andreas (diskussion | bidrag)
baserat på omslag
Andreas (diskussion | bidrag)
Ingen redigeringssammanfattning
Rad 45: Rad 45:
|-
|-
|"Monstret från medeltiden" || [[Ron Goulart]] efter [[Robert Bloch]] || [[Jim Starlin]] och [[Tom Palmer]] || ''Helgonet'' nr 10/1974 || copyright [[Transworld]], "The Shambler from the Stars", ''[[Journey into Mystery]]'' #3 (1973)
|"Monstret från medeltiden" || [[Ron Goulart]] efter [[Robert Bloch]] || [[Jim Starlin]] och [[Tom Palmer]] || ''Helgonet'' nr 10/1974 || copyright [[Transworld]], "The Shambler from the Stars", ''[[Journey into Mystery]]'' #3 (1973)
|-
|"Ångan" (under rubriken "Rysare") || ||  || ''Helgonet'' nr 10/1978 || copyright [[DC Comics]]
|-
|-
|}  
|}  
{{stub}}
{{stub}}
{{helgonet}}
{{helgonet}}

Versionen från 23 april 2025 kl. 09.24

Ej att förväxla med skräckserietidningen Chock.

"Månadens chock" var en samlingstitel för flera skräckserier publicerade i de svenska serietidningarna TV-serier och Helgonet.


Titel Författare Tecknare Publicering Originalpublicering
TV-serier nr 12/1964
TV-serier nr 13/1964
TV-serier nr 1/1965
TV-serier nr 2/1965
TV-serier nr 3/1965
"Skriet i natten" TV-serier nr 4/1965 copyright Bardon/SS
TV-serier nr 7/1965
"Hunden" Helgonet nr 1/1967 copyright Bardon
"Tragisk natt i Burton Oaks" Helgonet nr 6/1967 copyright Bardon/SS
"Antikvitetshandlaren" Helgonet nr 6/1967 copyright Bardon/SS
"Medaljongen" Helgonet nr 7/1967 copyright Bardon
"Svartkonst" Helgonet nr 2/1968 copyright Bardon
"Hotet" Helgonet nr 5/1968 copyright Bardon
"Dödlig weekend" Helgonet nr 1/1969 copyright Bardon
"En dvärgs hat" Helgonet nr 3/1969 copyright Bardon
"Brev från den döde" Helgonet nr 12/1970 copyright Bardon/SS
"Dödens tunnel" Helgonet nr 10/1973
"Tennsoldaten" Helgonet nr 8/1974
"Monstret från medeltiden" Ron Goulart efter Robert Bloch Jim Starlin och Tom Palmer Helgonet nr 10/1974 copyright Transworld, "The Shambler from the Stars", Journey into Mystery #3 (1973)
"Ångan" (under rubriken "Rysare") Helgonet nr 10/1978 copyright DC Comics
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer!