Troubadix: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
mIngen redigeringssammanfattning |
|||
| Rad 12: | Rad 12: | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_usa.gif]] Amerikansk engelska ([[söndagssida|dagspress]])||Cacofonix | |[[Bild:mini_usa.gif]] Amerikansk engelska ([[söndagssida|dagspress]])||Cacofonix | ||
|- | |||
|[[Bild:mini_danmark.gif]] Danska||Trubadurix | |||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_storbritannien.gif]] Engelska||Cacofonix | |[[Bild:mini_storbritannien.gif]] Engelska||Cacofonix | ||
|- | |||
|[[Bild:mini_finland.gif]] Finska||Trubadurix | |||
|- | |||
|[[Bild:mini_norge.gif]]Norska||Trubadurix | |||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Nederländska||Assurancetourix | |[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Nederländska||Assurancetourix | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Assurancetourix | |[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Assurancetourix | ||
|- | |||
|[[Bild:mini_polen.gif]] Polska||Kakofoniks | |||
|- | |||
|[[Bild:mini_portugal.gif]] Portugisiska||Chatatorix | |||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_spanien.gif]] Spanska||Assurancetúrix | |[[Bild:mini_spanien.gif]] Spanska||Assurancetúrix | ||
|- | |||
|[[Bild:mini_turkiet.gif]] Turkiska||Kakofoniks | |||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_tyskland.gif]] Tyska||Troubadix | |[[Bild:mini_tyskland.gif]] Tyska||Troubadix | ||
Versionen från 21 juli 2006 kl. 11.22
Byns bard i den franska serien "Asterix".
Troubadix på olika språk
| Språk | Namn |
|---|---|
| Assurancetourix | |
| Malacoustix | |
| Cacofonix | |
| Trubadurix | |
| Cacofonix | |
| Trubadurix | |
| Trubadurix | |
| Assurancetourix | |
| Assurancetourix | |
| Kakofoniks | |
| Chatatorix | |
| Assurancetúrix | |
| Kakofoniks | |
| Troubadix | |
| Malmuziks |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
