Troubadix: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
mIngen redigeringssammanfattning
Rad 12: Rad 12:
|-
|-
|[[Bild:mini_usa.gif]] Amerikansk engelska ([[söndagssida|dagspress]])||Cacofonix
|[[Bild:mini_usa.gif]] Amerikansk engelska ([[söndagssida|dagspress]])||Cacofonix
|-
|[[Bild:mini_danmark.gif]] Danska||Trubadurix
|-
|-
|[[Bild:mini_storbritannien.gif]] Engelska||Cacofonix
|[[Bild:mini_storbritannien.gif]] Engelska||Cacofonix
|-
|[[Bild:mini_finland.gif]] Finska||Trubadurix
|-
|[[Bild:mini_norge.gif]]Norska||Trubadurix
|-
|-
|[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Nederländska||Assurancetourix
|[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Nederländska||Assurancetourix
|-
|-
|[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Assurancetourix
|[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Assurancetourix
|-
|[[Bild:mini_polen.gif]] Polska||Kakofoniks
|-
|[[Bild:mini_portugal.gif]] Portugisiska||Chatatorix
|-
|-
|[[Bild:mini_spanien.gif]] Spanska||Assurancetúrix
|[[Bild:mini_spanien.gif]] Spanska||Assurancetúrix
|-
|[[Bild:mini_turkiet.gif]] Turkiska||Kakofoniks
|-
|-
|[[Bild:mini_tyskland.gif]] Tyska||Troubadix
|[[Bild:mini_tyskland.gif]] Tyska||Troubadix

Versionen från 21 juli 2006 kl. 11.22

Byns bard i den franska serien "Asterix".

Troubadix på olika språk

Språk Namn
Franska Assurancetourix
Amerikansk engelska (album) Malacoustix
Amerikansk engelska (dagspress) Cacofonix
Danska Trubadurix
Engelska Cacofonix
Finska Trubadurix
Norska Trubadurix
Nederländska Assurancetourix
Italienska Assurancetourix
Polska Kakofoniks
Portugisiska Chatatorix
Spanska Assurancetúrix
Turkiska Kakofoniks
Tyska Troubadix
Esperanto Malmuziks
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer!