Crabbofix: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Rad 22: Rad 22:
|-
|-
|[[Bild:mini_tyskland.gif]] Tyska||Verleihnix||Jellosubmarine
|[[Bild:mini_tyskland.gif]] Tyska||Verleihnix||Jellosubmarine
|-
|[[Bild:mini_danmark.gif]] Danska||Hørmetix||Remouladine
|-
|[[Bild:mini_norge.gif]] Norska||Hermetix||Remouladine
|-
|[[Bild:mini_finland.gif]] Finska||Amaryllix||?
|-
|[[Bild:mini_polen.gif]] Polska||Ahigieniks||?
|-
|-
|}
|}

Versionen från 21 juli 2006 kl. 11.37

Byns fiskhandlare i den franska serien "Asterix". Gift med Jellosubmarina.

Crabbofix och fru Crabbofix på olika språk

Språk Crabbofix fru Crabbofix
Franska Ordralfabétix Iélosubmarine
Amerikansk engelska (album) Epidemix ?
Amerikansk engelska (dagspress) Fishtix ?
Engelska Unhygienix Bacteria
Nederländska Kostunrix Forentientje
Italienska Ordinalfabetix Ielosubmarine
Spanska Ordenalfabétix Yelosubmarin
Tyska Verleihnix Jellosubmarine
Danska Hørmetix Remouladine
Norska Hermetix Remouladine
Finska Amaryllix ?
Polska Ahigieniks ?