Knasen: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Weimar (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
Andreas (diskussion | bidrag) →Figurgalleri: tabell, många årtal fattas dock fortfarande |
||
| Rad 22: | Rad 22: | ||
===Figurgalleri=== | ===Figurgalleri=== | ||
{| {{snyggtabell}} | |||
! bgcolor="#FFEBAD"|Namn !!bgcolor="#FFEBAD"| Originalnamn !!bgcolor="#FFEBAD"| Debut i serien | |||
|- | |||
|[[Knasen]]/Wilmer || Beetle Bailey || 1950 | |||
|- | |||
|Sergeant Orville "[[Schassen]]" Snorkel || Sarge Orville Snorkel || 1950 | |||
|- | |||
|General Amos [[Svammelman]] || General Amos T. Halftrack || | |||
|- | |||
| Generalskan || Martha Halftrack || | |||
|- | |||
| Kaptenen || Captain Sam Scabbard || | |||
|- | |||
| Majoren || Major Greenbrass || | |||
|- | |||
| Pastorn || Chaplain Staneglass || | |||
|- | |||
| Doktorn || Doctor Bonkus || | |||
|- | |||
| Kockis || Cookie || | |||
|- | |||
|[[Jägarn]] || "Killer" Diller || | |||
|- | |||
|[[Plato]] || Plato|| | |||
|- | |||
|Fänrik Fjun || Lieutenant Sonny Fuzz || 1956 | |||
|- | |||
|Rocky || Rocky || 1958 | |||
|- | |||
|Klirr || Cosmo || | |||
|- | |||
|[[Nollan]] || Zero || | |||
|- | |||
| Otto || Otto || | |||
|- | |||
| Fänrik Flip || Lieutenant Jack Flap || 1970 | |||
|- | |||
| Fröken Fröjd || Miss Buxley || | |||
|- | |||
| Fröken Nöjd || Private Blips || | |||
|- | |||
| Julius || Julius Plewer|| | |||
|- | |||
| Sergeant Lisa Lugg || Sgt. Louise Lugg || 1986 | |||
|- | |||
| Bella || Bella || | |||
|- | |||
| Korpral Yo || Corporal Yo || 1990 | |||
|- | |||
| Chip Gizmo || Chip Gizmo || 2002 | |||
|- | |||
|} | |||
==="Knasen" på andra språk=== | ==="Knasen" på andra språk=== | ||
Versionen från 18 augusti 2006 kl. 21.38
För serietidningen Knasen, se längre ner på denna sida.
"Knasen" ("Beetle Bailey" i original, på svenska även känd som "Nr. 13 Wilmer"), amerikansk humorserie för dagspress, skapad 1950 av Mort Walker.
"Knasen" utspelades från början i college-miljö, men efter bara ett par år ryckte huvudpersonen in i militärtjänsten och där har han stannat.
Serien "Knasen"
Handling
Serien kretsar kring den extremt late beväringen Knasen, hans vänner och överordnade, framför allt den gormande antagonisten Schassen.
Figurgalleri
| Namn | Originalnamn | Debut i serien |
|---|---|---|
| Knasen/Wilmer | Beetle Bailey | 1950 |
| Sergeant Orville "Schassen" Snorkel | Sarge Orville Snorkel | 1950 |
| General Amos Svammelman | General Amos T. Halftrack | |
| Generalskan | Martha Halftrack | |
| Kaptenen | Captain Sam Scabbard | |
| Majoren | Major Greenbrass | |
| Pastorn | Chaplain Staneglass | |
| Doktorn | Doctor Bonkus | |
| Kockis | Cookie | |
| Jägarn | "Killer" Diller | |
| Plato | Plato | |
| Fänrik Fjun | Lieutenant Sonny Fuzz | 1956 |
| Rocky | Rocky | 1958 |
| Klirr | Cosmo | |
| Nollan | Zero | |
| Otto | Otto | |
| Fänrik Flip | Lieutenant Jack Flap | 1970 |
| Fröken Fröjd | Miss Buxley | |
| Fröken Nöjd | Private Blips | |
| Julius | Julius Plewer | |
| Sergeant Lisa Lugg | Sgt. Louise Lugg | 1986 |
| Bella | Bella | |
| Korpral Yo | Corporal Yo | 1990 |
| Chip Gizmo | Chip Gizmo | 2002 |
"Knasen" på andra språk
Kuriosa
Knasen är yngre bror till Lois i Familjen Flax, en annan av Walkers skapelser.
Serietidningen Knasen
Utgiven av Semic sedan 1970.
Se också
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
