Lillfixa: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Rad 13: Rad 13:
|-
|-
|[[Bild:mini_danmark.gif]] Danska||Lillefix
|[[Bild:mini_danmark.gif]] Danska||Lillefix
|-
|[[Bild:mini_storbritannien.gif]] Engelska||Panacea
|-
|-
|[[Bild:mini_norge.gif]] Norska||Lillefix
|[[Bild:mini_norge.gif]] Norska||Lillefix
|-
|[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Nederländska||Walhalla
|-
|[[Bild:mini_spanien.gif]] Spanska||Falbalá
|-
|-
|[[Bild:mini_sverige.gif]] Svenska||Lillefix
|[[Bild:mini_sverige.gif]] Svenska||Lillefix

Versionen från 28 augusti 2006 kl. 07.01

Vacker gallisk flicka som är förlovad med Tragicomix (med "T" som i Tango, Tosca och Tårta). I filmen "Asterix och Obelix möter Caesar" så kallas hon "Falbala" även på Svenska.

Kuriosa

Lillefix och Tragicomix träffades för första gången i Condate.

Lillefix på olika språk

Språk Namn
Franska Falbala
Danska Lillefix
Engelska Panacea
Norska Lillefix
Nederländska Walhalla
Spanska Falbalá
Svenska Lillefix
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer!