Lillfixa: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Weimar (diskussion | bidrag)
m alfabet
Rad 21: Rad 21:
|-
|-
|[[Bild:mini_finland.gif]] Finska||Mimosa
|[[Bild:mini_finland.gif]] Finska||Mimosa
|-
|[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Nederländska||Walhalla
|-
|-
|[[Bild:mini_norge.gif]] Norska||Lillefix
|[[Bild:mini_norge.gif]] Norska||Lillefix
|-
|[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Nederländska||Walhalla
|-
|-
|[[Bild:mini_spanien.gif]] Spanska||Falbalá
|[[Bild:mini_spanien.gif]] Spanska||Falbalá

Versionen från 28 augusti 2006 kl. 13.36

Lillfixa (Falbala på franska, ursprungligen kallad Lillefix i Sverige) är en vacker gallisk flicka i serien "Asterix" som är förlovad med Tragicomix (med "T" som i Tango, Tosca och Tårta).

Hon är den galliska byns vackraste invånare, och alla män, särskilt Obelix, har ett gott öga till henne.

I filmen "Asterix och Obelix möter Caesar" så kallas hon "Falbala" även på Svenska.

Kuriosa

Lillfixa och Tragicomix träffades för första gången i Condate.

Lillfixa på olika språk

Språk Namn
Franska Falbala
Danska Lillefix
Engelska Panacea
Finska Mimosa
Nederländska Walhalla
Norska Lillefix
Spanska Falbalá
Svenska Lillefix/Lillfixa
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer!