Miraculix: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Weimar (diskussion | bidrag)
m ordnat
Rad 9: Rad 9:
|[[Bild:mini_frankrike.gif]] Franska||Panoramix
|[[Bild:mini_frankrike.gif]] Franska||Panoramix
|-
|-
|[[Bild:mini_usa.gif]] Amerikansk engelska ([[album]])||Magigimmix
|[[Bild:mini_storbritannien.gif]] Engelska (Storbr.)||Getafix
|-
|-
|[[Bild:mini_usa.gif]] Amerikansk engelska ([[söndagssida|dagspress]])||Readymix
|[[Bild:mini_usa.gif]] Engelska (USA, [[album]])||Magigimmix
|-
|-
|[[Bild:mini_storbritannien.gif]] Engelska||Getafix
|[[Bild:mini_usa.gif]] Engelska (USA, [[söndagssida|dagspress]])||Readymix
|-
|[[Bild:mini_esperanto.gif]] Esperanto||Miraklomiks
|-
|-
|[[Bild:mini_finland.gif]] Finska||Akvavitix
|[[Bild:mini_finland.gif]] Finska||Akvavitix
|-
|-
|[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Nederländska||Panoramix
|[[Bild:mini_island.gif]] Isländska||Sjóðríkur
|-
|-
|[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Panoramix
|[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Panoramix
|-
|[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Nederländska||Panoramix
|-
|-
|[[Bild:mini_spanien.gif]] Spanska||Panorámix
|[[Bild:mini_spanien.gif]] Spanska||Panorámix
Rad 26: Rad 30:
|-
|-
|[[Bild:mini_tyskland.gif]] Tyska||Miraculix
|[[Bild:mini_tyskland.gif]] Tyska||Miraculix
|-
|[[Bild:mini_esperanto.gif]] Esperanto||Miraklomiks
|-
|[[Bild:mini_island.gif]] Isländska||Sjóðríkur
|-
|-
|}
|}


{{stub}}
{{stub}}

Versionen från 15 augusti 2006 kl. 22.55

Byns druid i den franska serien "Asterix".

Miraculix på olika språk

Språk Namn
Franska Panoramix
Engelska (Storbr.) Getafix
Engelska (USA, album) Magigimmix
Engelska (USA, dagspress) Readymix
Esperanto Miraklomiks
Finska Akvavitix
Isländska Sjóðríkur
Italienska Panoramix
Nederländska Panoramix
Spanska Panorámix
Turkiska Büyüfiks
Tyska Miraculix
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer!