Troubadix: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Weimar (diskussion | bidrag) ordnat språken; först originalspråk, sedan alfabetiskt efter språknamn |
|||
| Rad 9: | Rad 9: | ||
|[[Bild:mini_frankrike.gif]] Franska||Assurancetourix | |[[Bild:mini_frankrike.gif]] Franska||Assurancetourix | ||
|- | |- | ||
|[[Bild: | |[[Bild:mini_danmark.gif]] Danska||Trubadurix | ||
|- | |||
|[[Bild:mini_storbritannien.gif]] Engelska (Storbr.)||Cacofonix | |||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_usa.gif]] | |[[Bild:mini_usa.gif]] Engelska (USA, [[söndagssida|dagspress]])||Cacofonix | ||
|- | |- | ||
|[[Bild: | |[[Bild:mini_usa.gif]] Engelska (USA, [[album]])||Malacoustix | ||
|- | |- | ||
|[[Bild: | |[[Bild:mini_esperanto.gif]] Esperanto|| Malmuziks | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_finland.gif]] Finska||Trubadurix | |{{bildram|[[Bild:mini_finland.gif]]}} Finska||Trubadurix | ||
|- | |- | ||
|[[Bild: | |[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Assurancetourix | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Nederländska||Assurancetourix | |[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Nederländska||Assurancetourix | ||
|- | |- | ||
|[[Bild: | |[[Bild:mini_norge.gif]] Norska||Trubadurix | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_polen.gif]] Polska||Kakofoniks | |{{bildram|[[Bild:mini_polen.gif]]}} Polska||Kakofoniks | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_portugal.gif]] Portugisiska||Chatatorix | |[[Bild:mini_portugal.gif]] Portugisiska||Chatatorix | ||
| Rad 34: | Rad 36: | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_tyskland.gif]] Tyska||Troubadix | |[[Bild:mini_tyskland.gif]] Tyska||Troubadix | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
{{stub}} | {{stub}} | ||
Versionen från 15 augusti 2006 kl. 22.49
Byns bard i den franska serien "Asterix".
Troubadix på olika språk
| Språk | Namn |
|---|---|
| Assurancetourix | |
| Trubadurix | |
| Cacofonix | |
| Cacofonix | |
| Malacoustix | |
| Malmuziks | |
| Trubadurix | |
| Assurancetourix | |
| Assurancetourix | |
| Trubadurix | |
| Kakofoniks | |
| Chatatorix | |
| Assurancetúrix | |
| Kakofoniks | |
| Troubadix |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
