Troubadix: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Weimar (diskussion | bidrag)
ordnat språken; först originalspråk, sedan alfabetiskt efter språknamn
Rad 9: Rad 9:
|[[Bild:mini_frankrike.gif]] Franska||Assurancetourix
|[[Bild:mini_frankrike.gif]] Franska||Assurancetourix
|-
|-
|[[Bild:mini_usa.gif]] Amerikansk engelska ([[album]])||Malacoustix
|[[Bild:mini_danmark.gif]] Danska||Trubadurix
|-
|[[Bild:mini_storbritannien.gif]] Engelska (Storbr.)||Cacofonix
|-
|-
|[[Bild:mini_usa.gif]] Amerikansk engelska ([[söndagssida|dagspress]])||Cacofonix
|[[Bild:mini_usa.gif]] Engelska (USA, [[söndagssida|dagspress]])||Cacofonix
|-
|-
|[[Bild:mini_danmark.gif]] Danska||Trubadurix
|[[Bild:mini_usa.gif]] Engelska (USA, [[album]])||Malacoustix
|-
|-
|[[Bild:mini_storbritannien.gif]] Engelska||Cacofonix
|[[Bild:mini_esperanto.gif]] Esperanto|| Malmuziks
|-
|-
|[[Bild:mini_finland.gif]] Finska||Trubadurix
|{{bildram|[[Bild:mini_finland.gif]]}} Finska||Trubadurix
|-
|-
|[[Bild:mini_norge.gif]]Norska||Trubadurix
|[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Assurancetourix
|-
|-
|[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Nederländska||Assurancetourix
|[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Nederländska||Assurancetourix
|-
|-
|[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Assurancetourix
|[[Bild:mini_norge.gif]] Norska||Trubadurix
|-
|-
|[[Bild:mini_polen.gif]] Polska||Kakofoniks
|{{bildram|[[Bild:mini_polen.gif]]}} Polska||Kakofoniks
|-
|-
|[[Bild:mini_portugal.gif]] Portugisiska||Chatatorix
|[[Bild:mini_portugal.gif]] Portugisiska||Chatatorix
Rad 34: Rad 36:
|-
|-
|[[Bild:mini_tyskland.gif]] Tyska||Troubadix
|[[Bild:mini_tyskland.gif]] Tyska||Troubadix
|-
|[[Bild:mini_esperanto.gif]] Esperanto|| Malmuziks
|-
|-
|}
|}


{{stub}}
{{stub}}

Versionen från 15 augusti 2006 kl. 22.49

Byns bard i den franska serien "Asterix".

Troubadix på olika språk

Språk Namn
Franska Assurancetourix
Danska Trubadurix
Engelska (Storbr.) Cacofonix
Engelska (USA, dagspress) Cacofonix
Engelska (USA, album) Malacoustix
Esperanto Malmuziks
Finska Trubadurix
Italienska Assurancetourix
Nederländska Assurancetourix
Norska Trubadurix
Polska Kakofoniks
Portugisiska Chatatorix
Spanska Assurancetúrix
Turkiska Kakofoniks
Tyska Troubadix
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer!