Senilix: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Weimar (diskussion | bidrag) m ordnat |
|||
| Rad 9: | Rad 9: | ||
|[[Bild:mini_frankrike.gif]] Franska||Agecanonix | |[[Bild:mini_frankrike.gif]] Franska||Agecanonix | ||
|- | |- | ||
|[[Bild: | |[[Bild:mini_danmark.gif]] Danska||Senilix | ||
|- | |- | ||
|[[Bild: | |[[Bild:mini_storbritannien.gif]] Engelska (Storbr.)||Geriatrix | ||
|- | |- | ||
|[[Bild: | |[[Bild:mini_usa.gif]] Engelska (USA, [[söndagssida|dagspress]])||Geriatrix | ||
|- | |- | ||
|[[Bild: | |[[Bild:mini_usa.gif]] Engelska (USA, [[album]])||Arthritix | ||
|- | |- | ||
|[[Bild: | |[[Bild:mini_esperanto.gif]] Esperanto||Prauliks | ||
|- | |- | ||
|[[Bild: | |{{bildram|[[Bild:mini_finland.gif]]}} Finska||Senilix | ||
|- | |- | ||
|[[Bild: | |[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Matusalemix | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_katalonien.gif]] Katalanska||Edatdepèdrix | |[[Bild:mini_katalonien.gif]] Katalanska||Edatdepèdrix | ||
|- | |- | ||
|[[Bild: | |[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Nederländska||Nestorix | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_norge.gif]] Norska||Senilix | |[[Bild:mini_norge.gif]] Norska||Senilix | ||
|- | |- | ||
|[[Bild: | |{{bildram|[[Bild:mini_polen.gif]]}} Polska||Ramoliks | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_portugal.gif]] Portugisiska||Veteranix | |[[Bild:mini_portugal.gif]] Portugisiska||Veteranix | ||
|- | |- | ||
|[[Bild: | |[[Bild:mini_spanien.gif]] Spanska||Edadepiédrix | ||
|- | |||
|[[Bild:mini_tyskland.gif]] Tyska||Methusalix | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
{{stub}} | {{stub}} | ||
Versionen från 15 augusti 2006 kl. 23.04
Byns äldste invånare i den franska serien "Asterix".
Senilix på olika språk
| Språk | Namn |
|---|---|
| Agecanonix | |
| Senilix | |
| Geriatrix | |
| Geriatrix | |
| Arthritix | |
| Prauliks | |
| Senilix | |
| Matusalemix | |
| Edatdepèdrix | |
| Nestorix | |
| Senilix | |
| Ramoliks | |
| Veteranix | |
| Edadepiédrix | |
| Methusalix |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
