Senilix: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Weimar (diskussion | bidrag)
m ordnat
Rad 9: Rad 9:
|[[Bild:mini_frankrike.gif]] Franska||Agecanonix
|[[Bild:mini_frankrike.gif]] Franska||Agecanonix
|-
|-
|[[Bild:mini_usa.gif]] Amerikansk engelska ([[album]])||Arthritix
|[[Bild:mini_danmark.gif]] Danska||Senilix
|-
|-
|[[Bild:mini_usa.gif]] Amerikansk engelska ([[söndagssida|dagspress]])||Geriatrix
|[[Bild:mini_storbritannien.gif]] Engelska (Storbr.)||Geriatrix
|-
|-
|[[Bild:mini_storbritannien.gif]] Engelska||Geriatrix
|[[Bild:mini_usa.gif]] Engelska (USA, [[söndagssida|dagspress]])||Geriatrix
|-
|-
|[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Nederländska||Nestorix
|[[Bild:mini_usa.gif]] Engelska (USA, [[album]])||Arthritix
|-
|-
|[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Matusalemix
|[[Bild:mini_esperanto.gif]] Esperanto||Prauliks
|-
|-
|[[Bild:mini_spanien.gif]] Spanska||Edadepiédrix
|{{bildram|[[Bild:mini_finland.gif]]}} Finska||Senilix
|-
|-
|[[Bild:mini_tyskland.gif]] Tyska||Methusalix
|[[Bild:mini_italien.gif]] Italienska||Matusalemix
|-
|[[Bild:mini_esperanto.gif]] Esperanto||Prauliks
|-
|-
|[[Bild:mini_katalonien.gif]] Katalanska||Edatdepèdrix
|[[Bild:mini_katalonien.gif]] Katalanska||Edatdepèdrix
|-
|-
|[[Bild:mini_finland.gif]] Finska||Senilix
|[[Bild:mini_nederländerna.gif]] Nederländska||Nestorix
|-
|-
|[[Bild:mini_norge.gif]] Norska||Senilix
|[[Bild:mini_norge.gif]] Norska||Senilix
|-
|-
|[[Bild:mini_danmark.gif]] Danska||Senilix
|{{bildram|[[Bild:mini_polen.gif]]}} Polska||Ramoliks
|-
|-
|[[Bild:mini_portugal.gif]] Portugisiska||Veteranix
|[[Bild:mini_portugal.gif]] Portugisiska||Veteranix
|-
|-
|[[Bild:mini_polen.gif]] Polska||Ramoliks
|[[Bild:mini_spanien.gif]] Spanska||Edadepiédrix
|-
|[[Bild:mini_tyskland.gif]] Tyska||Methusalix
|-
|-
|}
|}


{{stub}}
{{stub}}

Versionen från 15 augusti 2006 kl. 23.04

Byns äldste invånare i den franska serien "Asterix".

Senilix på olika språk

Språk Namn
Franska Agecanonix
Danska Senilix
Engelska (Storbr.) Geriatrix
Engelska (USA, dagspress) Geriatrix
Engelska (USA, album) Arthritix
Esperanto Prauliks
Finska Senilix
Italienska Matusalemix
Katalanska Edatdepèdrix
Nederländska Nestorix
Norska Senilix
Polska Ramoliks
Portugisiska Veteranix
Spanska Edadepiédrix
Tyska Methusalix
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer!