Skillnad mellan versioner av "Yakari"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökMikkeX (diskussion | bidrag) (Nu ska vi se om jag kan få till den däringa tabellen) |
MikkeX (diskussion | bidrag) |
||
Rad 45: | Rad 45: | ||
|- | |- | ||
| 10 ||"Le grand terrier" || 1984 || "Det mystiska spåret" (1985) | | 10 ||"Le grand terrier" || 1984 || "Det mystiska spåret" (1985) | ||
|- | |||
| 11 ||"La toison blanche" || 1985 || "Yakari och brutna hornet" (1986) | |||
|} | |} |
Versionen från 12 december 2006 kl. 22.18
"Yakari" är en belgisk barnserie om en indianpojke, skapad av Derib och Job.
![]() |
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
Utgivning
Nr | Originaltitel | Utgivningsår | Svensk publicering / Titel |
---|---|---|---|
1 | "Yakari" | 1973 | "Yakari" (1978 (1:a upplagan), 1989 (2:a)) |
2 | "Yakari et le bison blanc" | 1974 | "Yakari och den vita buffeln" (1978 (1:a upplagan), 1979 (2:a), 1989 (3:e)) |
3 | "Chez les Castors" | 1977 | "Yakari och bävrarna" (1979 (1:a upplagan), 1979 (2:a), 1989 (3:e)) |
4 | "Yakari et Nanabozo" | 1978 | "Yakari och Nanabozo" (1979) |
5 | "Yakari et le grizzly" | 1979 | "Yakari och grizzlybjörnen" (1980) |
6 | "Le secret de petit tonnerre" | 1981?? | "Lilla åskans hemlighet" (1980??) |
7 | "Le secret de petit tonnerre" | 1981?? | "Lilla åskans hemlighet" (1980??)
|
8 | "L'étranger" | 1981?? | "Yakari och främlingen" (1981) |
9 | "Les Prisonniers de l'Ile" | 1983 | "Fångarna på ön" (1984) |
10 | "Le grand terrier" | 1984 | "Det mystiska spåret" (1985) |
11 | "La toison blanche" | 1985 | "Yakari och brutna hornet" (1986)
|