Troubadix: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
m Bild till. |
|||
| Rad 40: | Rad 40: | ||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_spanien.gif]] Spanska||Assurancetúrix | |[[Bild:mini_spanien.gif]] Spanska||Assurancetúrix | ||
|- | |||
|[[Bild:mini_tjeckien.gif]] Tjeckiska||Trubadix | |||
|- | |- | ||
|[[Bild:mini_turkiet.gif]] Turkiska||Kakofoniks | |[[Bild:mini_turkiet.gif]] Turkiska||Kakofoniks | ||
Versionen från 11 oktober 2006 kl. 15.25


Troubadix är den galliska byns falsksjungande bard i den franska serien "Asterix". Tolereras av den övriga bybefolkningen så länge han håller tyst.
Troubadix på olika språk
| Språk | Namn |
|---|---|
| Assurancetourix | |
| Trubadurix | |
| Cacofonix | |
| Cacofonix | |
| Malacoustix | |
| Malmuziks | |
| Lyrix | |
| Trubadurix | |
| Κακοφωνίξ (Kakofonix) | |
| Assurancetourix | |
| アシュラントリックス (Ashurantorikkusu) | |
| Assurancetourix | |
| Trubadurix | |
| Kakofoniks | |
| Chatatorix | |
| Assurancetúrix | |
| Trubadix | |
| Kakofoniks | |
| Troubadix |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
