Skillnad mellan versioner av "Kalle Ankas Pocket 191: På en skör tråd, Kalle!"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökZaccheus (diskussion | bidrag) |
Zaccheus (diskussion | bidrag) |
||
Rad 16: | Rad 16: | ||
|- | |- | ||
||"Edgar Allan Piggs berättelser: Den gyllene skalbaggen"||29||J-2061||[[Teddi och Freddi]], Musse Pigg, Långben | ||"Edgar Allan Piggs berättelser: Den gyllene skalbaggen"||29||J-2061||[[Teddi och Freddi]], Musse Pigg, Långben | ||
|- | |||
||"Vakna på fel sida"||3||D 92185||Kalle Anka, [[Oppfinnar-Jocke]] | |||
|- | |||
||"Jagad av turkronan"||32||J-2033||[[Magica de Hex]], Joakim von Anka, [[Albert (italienska Disney)|Albert]], Knattarna (som [[Gröngölingarna|Gröngölingar]]), [[Björnligan]] | |||
|} | |} | ||
Versionen från 24 juli 2012 kl. 18.38
Kalle Ankas Pocket 191: På en skör tråd, Kalle! utkom 1996.
Innehåll
Titel | Antal sidor | Historiekod | Huvudpersoner |
---|---|---|---|
"Den mystiska planeten" | 34 | J-2038 | Kalle Anka, Joakim von Anka, Knattarna |
"Lömska blommor" | 35 | D 92232 | Musse Pigg, Långben |
"Med ålderns rätt" | 34 | J-2054 | Kalle Anka, Joakim von Anka, Knattarna |
"Den näst siste mohikanen" | 35 | J-2055 | Musse Pigg, Långben |
"Med livet som insats" | 48 | D 91235 | Kalle Anka, Knattarna |
"Edgar Allan Piggs berättelser: Den gyllene skalbaggen" | 29 | J-2061 | Teddi och Freddi, Musse Pigg, Långben |
"Vakna på fel sida" | 3 | D 92185 | Kalle Anka, Oppfinnar-Jocke |
"Jagad av turkronan" | 32 | J-2033 | Magica de Hex, Joakim von Anka, Albert, Knattarna (som Gröngölingar), Björnligan |
Kommentar
I serien "Edgar Allan Piggs berättelser: Den gyllene skalbaggen" läser Musse en äventyrshistoria för Teddi och Freddi - som sedan spelas upp för läsaren. I "verkligheten" medverkar Musse, Teddi och Freddi, i berättelsen Musse och Långben.