Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1910-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökSir-L (diskussion | bidrag) m (Positive Polly) |
Sir-L (diskussion | bidrag) |
||
Rad 13: | Rad 13: | ||
|- | |- | ||
|1910 ||"[[The Dingbat Family]]" (senare "[[The Family Upstairs]]") || ||[[George Herriman]]||Dagspress ||USA | |1910 ||"[[The Dingbat Family]]" (senare "[[The Family Upstairs]]") || ||[[George Herriman]]||Dagspress ||USA | ||
|- | |||
|1910 ||"[[Desperate Desmond]]"|| ||[[Harry Hershfield]]||Dagspress ||USA | |||
|- | |- | ||
|1912 ||"[[Positive Polly]]" (senare "[[Polly and her Pals]]") ||"[[Pär och Polly]]"/<br/>"[[Polly och hennes vänner]]"||[[Cliff Sterrett]] ||Dagspress||USA | |1912 ||"[[Positive Polly]]" (senare "[[Polly and her Pals]]") ||"[[Pär och Polly]]"/<br/>"[[Polly och hennes vänner]]"||[[Cliff Sterrett]] ||Dagspress||USA | ||
|- | |- | ||
|1912 || ||"[[Fridolf Celinder]]"||[[Knut Stangenberg]] ||Veckopress ||Sverige | |1912 || ||"[[Fridolf Celinder]]"||[[Knut Stangenberg]] ||Veckopress ||Sverige | ||
|- | |||
|1912 ||"[[Old Doc Yak]]"|| ||[[Sidney Smith]]||Dagspress ||USA | |||
|- | |- | ||
|1913 ||"[[Krazy Kat]]"|| ||[[George Herriman]]||Dagspress ||USA | |1913 ||"[[Krazy Kat]]"|| ||[[George Herriman]]||Dagspress ||USA | ||
Rad 23: | Rad 27: | ||
|- | |- | ||
|1914 ||"[[Hans & Fritz]]" (senare "[[The Captain and the Kids]]") ||"[[Pigge och Gnidde]]" ||[[Rudolph Dirks]] ||Dagspress ||USA | |1914 ||"[[Hans & Fritz]]" (senare "[[The Captain and the Kids]]") ||"[[Pigge och Gnidde]]" ||[[Rudolph Dirks]] ||Dagspress ||USA | ||
|- | |||
|1914 ||"[[Abie the Agent]]"|| ||[[Harry Hershfield]]||Dagspress ||USA | |||
|- | |- | ||
|1915 ||"[[Teddy Tail]]" || ||[[Charles Folkard]] ||Dagspress ||Storbritannien | |1915 ||"[[Teddy Tail]]" || ||[[Charles Folkard]] ||Dagspress ||Storbritannien | ||
|- | |||
|1915 ||"[[Freckles and His Friends]]"|| ||[[Merrill Blosser]]||Dagspress ||USA | |||
|- | |||
|1915 ||"[[Boob McNutt]]"|| ||[[Rube Goldberg]]||Dagspress ||USA | |||
|- | |- | ||
|1916 || ||"[[Simsons och Chois äventyr bland kustare sommaren 1916]]" ||[[Elis Johanson]] ||Egenutgivning ||Sverige | |1916 || ||"[[Simsons och Chois äventyr bland kustare sommaren 1916]]" ||[[Elis Johanson]] ||Egenutgivning ||Sverige | ||
|- | |||
|1917 ||"[[The Gumps]]"|| ||[[Sidney Smith]]||Dagspress ||USA | |||
|- | |- | ||
|1918 ||"[[Home Sweet Home]]" (senare "[[The Bungle Family]]")|| ||[[Harry J. Tuthill]] ||Dagspress ||USA | |1918 ||"[[Home Sweet Home]]" (senare "[[The Bungle Family]]")|| ||[[Harry J. Tuthill]] ||Dagspress ||USA | ||
Rad 33: | Rad 45: | ||
|- | |- | ||
|1919||"[[Gasoline Alley]]"|| ||[[Frank King]]||Dagspress||USA | |1919||"[[Gasoline Alley]]"|| ||[[Frank King]]||Dagspress||USA | ||
|- | |||
|1919 ||"[[Barney Google]]"|| ||[[Billy DeBeck]]||Dagspress ||USA | |||
|- | |||
|1919 ||"[[Harold Teen]]"|| ||[[Carl Ed]]||Dagspress ||USA | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
Versionen från 30 januari 2006 kl. 19.12
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1910-talet.
- Bläddra till Serier från 1900-talet (00-talet)
- Bläddra till Serier från 1920-talet