Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1910-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökSir-L (diskussion | bidrag) |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till "3 små män och nummermannen") |
||
Rad 25: | Rad 25: | ||
|- | |- | ||
|1913 ||"[[Bringing up Father]]" ||"[[Gyllenbom]]" ||[[George McManus]] ||Dagspress ||USA | |1913 ||"[[Bringing up Father]]" ||"[[Gyllenbom]]" ||[[George McManus]] ||Dagspress ||USA | ||
|- | |||
|1913 ||"[[De Tre Små Mænd og Nummermanden]]" ||"[[De tre små männen och Nummermannen]]" ||[[Robert Storm Petersen]] ([[Storm P]]) || ||Danmark | |||
|- | |- | ||
|1914 ||"[[Hans & Fritz]]" (senare "[[The Captain and the Kids]]") ||"[[Pigge och Gnidde]]" ||[[Rudolph Dirks]] ||Dagspress ||USA | |1914 ||"[[Hans & Fritz]]" (senare "[[The Captain and the Kids]]") ||"[[Pigge och Gnidde]]" ||[[Rudolph Dirks]] ||Dagspress ||USA |
Versionen från 30 januari 2006 kl. 23.32
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1910-talet.
- Bläddra till Serier från 1900-talet (00-talet)
- Bläddra till Serier från 1920-talet