Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1970-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) (fler listade serier) |
OlaHe (diskussion | bidrag) m |
||
Rad 14: | Rad 14: | ||
|- | |- | ||
|1971||"[[Zippy the Pinhead]]"|| ||[[Bill Griffith]]||Undergroundpress||USA | |1971||"[[Zippy the Pinhead]]"|| ||[[Bill Griffith]]||Undergroundpress||USA | ||
|- | |||
|1972||"[[Binky Brown Meets the Holy Virgin Mary]]"|| ||[[Justin Green]] ||Undergroundpress ||USA | |||
|- | |- | ||
|1972|| ||"[[Bellman]]" ||[[Jan Lööf]] och [[Lars Mossberg]] ||Kulturtidning ||Sverige | |1972|| ||"[[Bellman]]" ||[[Jan Lööf]] och [[Lars Mossberg]] ||Kulturtidning ||Sverige |
Versionen från 25 januari 2006 kl. 09.25
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1970-talet.
- Bläddra till Serier från 1960-talet
- Bläddra till Serier från 1980-talet
Serier från 1970-talet
Startår | Serie | Svensk titel | Upphovsmän | Medium | Land |
---|---|---|---|---|---|
1970 | "Broom Hilda" | "Kvast-Hilda" | Russell Myers | Dagspress | USA |
1971 | "Zippy the Pinhead" | Bill Griffith | Undergroundpress | USA | |
1972 | "Binky Brown Meets the Holy Virgin Mary" | Justin Green | Undergroundpress | USA | |
1972 | "Bellman" | Jan Lööf och Lars Mossberg | Kulturtidning | Sverige | |
1973 | "Hägar the Horrible" | "Hagbard Handfaste" | Dik Browne | Dagspress | USA |
1976 | "Adèle Blanc-Sec" | "Adèles extraordinära äventyr" | Jacques Tardi | Seriealbum | Frankrike |
1976 | "Johan Vilde" | Janne Lundström och Jaime Vallvé | Seriealbum | Sverige | |
1976 | "Inside Woody Allen" | "Woody" | Joe Marthen | Dagspress | USA |
1977 | "Sam and Silo" | "Sam och Silo" | Mort Walker och Jerry Dumas | Dagspress | USA |
1978 | "Garfield" | "Gustaf" | Jim Davis | Dagspress | USA |