Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista över svenska serietidningar (1937-1949)"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökE.G. (diskussion | bidrag) m |
Wakuran (diskussion | bidrag) |
||
Rad 35: | Rad 35: | ||
|colspan="4"| En hybrid mellan serietidning och [[seriebok]]/[[seriealbum]] | |colspan="4"| En hybrid mellan serietidning och [[seriebok]]/[[seriealbum]] | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Radar | |rowspan=2| || ''[[Radar]]'' || [[Allers]] || 1947 || 1 | ||
|- | |- | ||
|colspan="4"| | |colspan="4"|Utkom samtidigt som ''Spökflygaren''. Dessa två tidningar var de första svenska serietidningar som kom i "standardformatet" 17*25 cm. | ||
|- | |- | ||
|rowspan=2| || ''[[Spökflygaren]]'' || [[Allers]] || 1947 || 1 | |||
|- | |||
|colspan="4"|Utkom samtidigt som ''Radar''. Dessa två tidningar var de första svenska serietidningar som kom i "standardformatet" 17*25 cm. | |||
|- | |||
|rowspan=2| [[Bild:KA&Co.png|75px]] || ''[[Kalle Anka & C:o]]'' || [[Richters förlag]], [[Hemmets Journal]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1948–pågående || 2500+ | |rowspan=2| [[Bild:KA&Co.png|75px]] || ''[[Kalle Anka & C:o]]'' || [[Richters förlag]], [[Hemmets Journal]], [[Egmont Kärnan|Egmont]] || 1948–pågående || 2500+ | ||
|- | |- |
Versionen från 29 juni 2014 kl. 17.55
Kronologisk lista över svenska serietidningar:
1937–1949 1950–1959 1960–1969 1970–1979 1980–1989 1990–1999 2000–2009 2010–2019 Full lista
Bild | Titel | Förlag | År | Antal utgåvor |
---|---|---|---|---|
Musse Pigg Tidningen | Åhlén & Åkerlund | 1937–1938 | 23 | |
Sveriges första serietidning. Innehöll svensktecknade disneyserier samt svenska serier som "Kapten Grogg" och "Loffe och Tjoffe". | ||||
Veckans serier (I) | AB Alga | 1942–1943 | 56 | |
Karl-Alfred | Allers | 1946–1953 | 410 | |
En tidning med namnet Karl Alfred gavs också ut av Semic mellan 1969–1970. | ||||
Algas Serietidning (Algas Seriebok) | AB Alga | 1947–1950 | 11 | |
En hybrid mellan serietidning och seriebok/seriealbum | ||||
Radar | Allers | 1947 | 1 | |
Utkom samtidigt som Spökflygaren. Dessa två tidningar var de första svenska serietidningar som kom i "standardformatet" 17*25 cm. | ||||
Spökflygaren | Allers | 1947 | 1 | |
Utkom samtidigt som Radar. Dessa två tidningar var de första svenska serietidningar som kom i "standardformatet" 17*25 cm. | ||||
Kalle Anka & C:o | Richters förlag, Hemmets Journal, Egmont | 1948–pågående | 2500+ | |
Sveriges äldsta serietidning som fortfarande utkommer. | ||||
Seriemagasinet | Centerförlaget, Semic, Egmont | 1948–2001 | 1435 | |
Min Melodi | Centerförlaget | 1949–1962 | 557 | |
Stålmannen | Centerförlaget, Williams, Semic, SatellitFörlaget, Egmont | 1949–1991 | 738 | |