Snurre Pocket 4: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Bnw (diskussion | bidrag) Skapade sidan med 'Kategori:Seriealbum Kategori:Svenska seriealbum '''Snurre Pocket 4''' är den fjärde pocketen i Snurre Pocket-serien, utgiven av Allerbok 1983. Den innehåller s…' |
Bnw (diskussion | bidrag) Innehåll. |
||
| Rad 10: | Rad 10: | ||
* ''[[Daffy Duck (serietidning)|Daffy Duck]]'' nr. 102 och 103 | * ''[[Daffy Duck (serietidning)|Daffy Duck]]'' nr. 102 och 103 | ||
{{ | == Innehåll == | ||
{| {{snyggtabell}} | |||
! bgcolor="#FFEBAD"|Titel!!bgcolor="#FFEBAD"|Antal sidor!!bgcolor="#FFEBAD"|Huvudpersoner | |||
|- | |||
||"Trollkonstnärerna"||10||[[Speedy Gonzales]], [[Sylvester]] | |||
|- | |||
||"Sylvesters otursdag"||8||[[Speedy Gonzales]], [[Sylvester]] | |||
|- | |||
||"Bovjakt i Klippiga Bergen"||10||[[Speedy Gonzales]], [[Sylvester]] | |||
|- | |||
||"Ombytta roller"||10||[[Pelle Gris]], [[Petunia]] | |||
|- | |||
||"Den stora, stygga fågeln"||5||[[Sylvester]], [[Pip]], [[Farmor (Looney Tunes)|Farmor]] | |||
|- | |||
||"Ville Varg har inte skuggan av en chans"||4||[[Gråben|Ville Varg (Gråben)]] | |||
|- | |||
||"Svimmar först som svimmar sist"||5||[[Sylvester]], [[Pip]], [[Farmor (Looney Tunes)|Farmor]] | |||
|- | |||
||"Flygfisken"||6,5||[[Sylvester]], [[Pip]] | |||
|- | |||
||"Pips hårborste"||0,5||[[Pip]] | |||
|- | |||
||"Björnfällan"||6||[[Pelle Gris]], [[Cicero]] | |||
|- | |||
||"Hotelldetektiven"||6||[[Pelle Gris]], [[Cicero]] | |||
|- | |||
||"Sällsynta djur"||6||[[Daffy]], [[Helmer Mudd]] | |||
|- | |||
||"Dyr belöning"||4||[[Daffy]] | |||
|- | |||
||"Det stora oljefyndet"||6||[[Daffy]], [[Helmer Mudd]] | |||
|- | |||
||"Farlig hälsokost"||6||[[Daffy]], [[Helmer Mudd]] | |||
|- | |||
||"Problem med växten"||16||[[Speedy Gonzales]], [[Sylvester]] | |||
|- | |||
||"Snurre i Underlandet"||10||[[Snurre Sprätt]], [[Helmer Mudd]] | |||
|- | |||
||"Minnen från Casablanca"||5||[[Sylvester]] | |||
|- | |||
||"Grill-dille"||6||[[Daffy]], [[Snurre Sprätt]] | |||
|- | |||
||"Ett vackert hem"||4||[[Daffy]], [[Pelle Gris]] | |||
|- | |||
||"Störd middagslur"||16||[[Speedy Gonzales]], [[Sylvester]] | |||
|- | |||
||"Cicero som detektiv"||8||[[Cicero]], [[Pelle Gris]], [[Petunia]] | |||
|} | |||
Versionen från 27 juni 2010 kl. 23.27
Snurre Pocket 4 är den fjärde pocketen i Snurre Pocket-serien, utgiven av Allerbok 1983. Den innehåller serier med Snurre Sprätt och resten av Looney Tunes-gänget. Gunilla Johansson översatte och textade.
Ursprung
Serierna togs från:
- Cenisio, Speedy nr. 2 och 3
- Tweety & Sylvester nr. 1
- Porky Pig nr. 91
- Daffy Duck nr. 102 och 103
Innehåll
| Titel | Antal sidor | Huvudpersoner |
|---|---|---|
| "Trollkonstnärerna" | 10 | Speedy Gonzales, Sylvester |
| "Sylvesters otursdag" | 8 | Speedy Gonzales, Sylvester |
| "Bovjakt i Klippiga Bergen" | 10 | Speedy Gonzales, Sylvester |
| "Ombytta roller" | 10 | Pelle Gris, Petunia |
| "Den stora, stygga fågeln" | 5 | Sylvester, Pip, Farmor |
| "Ville Varg har inte skuggan av en chans" | 4 | Ville Varg (Gråben) |
| "Svimmar först som svimmar sist" | 5 | Sylvester, Pip, Farmor |
| "Flygfisken" | 6,5 | Sylvester, Pip |
| "Pips hårborste" | 0,5 | Pip |
| "Björnfällan" | 6 | Pelle Gris, Cicero |
| "Hotelldetektiven" | 6 | Pelle Gris, Cicero |
| "Sällsynta djur" | 6 | Daffy, Helmer Mudd |
| "Dyr belöning" | 4 | Daffy |
| "Det stora oljefyndet" | 6 | Daffy, Helmer Mudd |
| "Farlig hälsokost" | 6 | Daffy, Helmer Mudd |
| "Problem med växten" | 16 | Speedy Gonzales, Sylvester |
| "Snurre i Underlandet" | 10 | Snurre Sprätt, Helmer Mudd |
| "Minnen från Casablanca" | 5 | Sylvester |
| "Grill-dille" | 6 | Daffy, Snurre Sprätt |
| "Ett vackert hem" | 4 | Daffy, Pelle Gris |
| "Störd middagslur" | 16 | Speedy Gonzales, Sylvester |
| "Cicero som detektiv" | 8 | Cicero, Pelle Gris, Petunia |