Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1930-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) |
|||
Rad 10: | Rad 10: | ||
! bgcolor="#FFEBAD"|Startår!!bgcolor="#FFEBAD"|Serie!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk titel!!bgcolor="#FFEBAD"|Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|Medium!! bgcolor="#FFEBAD"|Land | ! bgcolor="#FFEBAD"|Startår!!bgcolor="#FFEBAD"|Serie!!bgcolor="#FFEBAD"|Svensk titel!!bgcolor="#FFEBAD"|Upphovsmän!!bgcolor="#FFEBAD"|Medium!! bgcolor="#FFEBAD"|Land | ||
|- | |- | ||
|1930|| "[[Musse Pigg (dagspress)|Mickey Mouse]]"||"[[Musse Pigg (dagspress)|Musse Pigg]]"||[[Walt Disney]] & [[Ub Iwerks]]||Dagspress||USA | |1930|| "[[Musse Pigg (dagspress)|Mickey Mouse]]" (serieversionen)||"[[Musse Pigg (dagspress)|Musse Pigg]]"||[[Walt Disney]] & [[Ub Iwerks]]||Dagspress||USA | ||
|- | |||
|1930 ||"[[Blondie]]" || ||[[Chic Young]] ||Dagspress ||USA | |||
|- | |- | ||
|1931|| "[[Dick Tracy]]"|| ||[[Chester Gould]]||Dagspress||USA | |1931|| "[[Dick Tracy]]"|| ||[[Chester Gould]]||Dagspress||USA | ||
|- | |||
|1932 ||"[[Dickie Dare]]" || ||[[Milton Caniff]] ||Dagspress ||USA | |||
|- | |- | ||
|1932|| || "[[91:an]]"||[[Rudolf Petersson]] (med [[Kadudd]])||Veckopress||Sverige | |1932|| || "[[91:an]]"||[[Rudolf Petersson]] (med [[Kadudd]])||Veckopress||Sverige | ||
|- | |||
|1933 ||"[[Brick Bradford]]" ||"[[Tom Trick]]" ||[[William Ritt]] och [[Clarence Gray]] ||Dagspress ||USA | |||
|- | |||
|1934 ||"[[Terry and the Pirates]]" ||"[[Terry och piraterna]]" ||[[Milton Caniff]] ||Dagspress ||USA | |||
|- | |- | ||
|1934|| "[[Flash Gordon]]"|| "[[Blixt Gordon]]" ||[[Alex Raymond]]||Dagspress||USA | |1934|| "[[Flash Gordon]]"|| "[[Blixt Gordon]]" ||[[Alex Raymond]]||Dagspress||USA | ||
Rad 21: | Rad 29: | ||
|- | |- | ||
|1934|| "[[Secret Agent X-9]]"|| "[[Agent X9]]"/"[[Agent Corrigan]]" || [[Alex Raymond]] och [[Dashiell Hammett]]||Dagspress||USA | |1934|| "[[Secret Agent X-9]]"|| "[[Agent X9]]"/"[[Agent Corrigan]]" || [[Alex Raymond]] och [[Dashiell Hammett]]||Dagspress||USA | ||
|- | |||
|1935 || ||"[[Klotjohan]]" ||[[Torvald Gahlin]] ||Veckopress ||Sverige | |||
|- | |||
|1936 ||"[[Kalle Anka (dagspress)|Donald Duck]]" (serieversionen) ||"[[Kalle Anka (dagspress)|Kalle Anka]]" ||[[Al Taliaferro]] ||Dagspress ||USA | |||
|- | |- | ||
|1936|| "[[The Phantom]]"|| "[[Fantomen]]" ||[[Lee Falk]] och [[Ray Moore]]||Dagspress||USA | |1936|| "[[The Phantom]]"|| "[[Fantomen]]" ||[[Lee Falk]] och [[Ray Moore]]||Dagspress||USA | ||
|- | |||
|1936 || ||"[[Biffen och Bananen]]" ||[[Jan-Erik Garland]] ([[Rit-Ola]]) ||Veckopress ||Sverige | |||
|- | |||
|1937 ||"[[Prince Valiant]]" ||"[[Prins Valiant]]" ||[[Harold Foster]] ||Dagspress ||USA | |||
|- | |||
|1937 ||"[[Ferd'nand]]" || ||[[Dahl Mikkelsen]] ([[Mik]]) ||Dagspress ||Danmark | |||
|- | |||
|1938 ||"[[Charlie Chan]]" || ||[[Alfred Andriola]] ||Dagspress ||USA | |||
|- | |- | ||
|1938||"[[Superman]]"|| "[[Stålmannen]]"||[[Jerry Siegel]] och [[Joe Shuster]]||Serietidning||USA | |1938||"[[Superman]]"|| "[[Stålmannen]]"||[[Jerry Siegel]] och [[Joe Shuster]]||Serietidning||USA |
Versionen från 21 januari 2006 kl. 22.03
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1930-talet.
- Bläddra till Serier från 1920-talet
- Bläddra till Serier från 1940-talet