Spider-Man Kidz: Skillnad mellan sidversioner
Andreas (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Andreas (diskussion | bidrag) |
||
| (23 mellanliggande sidversioner av 2 användare visas inte) | |||
| Rad 1: | Rad 1: | ||
[[Kategori:Serietidningar]] | [[Kategori:Serietidningar]] | ||
[[Kategori:Svenska serietidningar]] | [[Kategori:Svenska serietidningar]] | ||
'''''Spider-Man Kidz''''', svensk serietidning | [[Kategori:Jultidningar och julalbum]] | ||
'''''Spider-Man Kidz''''', svensk serietidning. | |||
== Version 1 (2006–2009)== | |||
Tidningen startades av [[Egmont Kärnan]] 2006. [[Schibsted Förlagen]] övertog utgivningen 2007. | |||
Innehöll serier som riktade sig till yngre publik än den reguljära ''[[Spider-Man]]''. Serierna hämtades från den brittiska tidningen ''[[Spectacular Spider-Man Adventures]]''. Förutom serier innehöll tidningen pysselsidor och medföljande prylar. | |||
Tidningen var i magasinsformat, med undantag av nr 5 till 7/2009 som var i vanligt serietidningsformat. Sista numret blev nr 13/2009. | |||
=== Utgivning === | |||
== Utgivning == | |||
{| {{snyggtabell}} | {| {{snyggtabell}} | ||
| Rad 25: | Rad 27: | ||
|1/2007 || — || ''S.S.A.'' #131, 111 | |1/2007 || — || ''S.S.A.'' #131, 111 | ||
|- | |- | ||
|2/2007 || — || | |2/2007 || — || ''S.S.A.'' #130, 127 | ||
|- | |- | ||
|3/2007 || — || | |3/2007 || — || ''S.S.A.'' #126, 143 | ||
|- | |- | ||
|4/2007 || — || | |4/2007 || — || ''S.S.A.'' #128, 122 | ||
|- | |- | ||
|5/2007 || — || ? | |5/2007 || — || ? | ||
| Rad 45: | Rad 47: | ||
|11/2007 || — || ? | |11/2007 || — || ? | ||
|- | |- | ||
|12/2007 || — || ? | |||
|- | |||
|13/2007 || — || ? | |||
|- | |||
|1/2008 || — || ? | |||
|- | |||
|2/2008 || — || ? | |||
|- | |||
|3/2008 || — || ? | |||
|- | |||
|4/2008 || — || ? | |||
|- | |||
|5/2008 || — || ? | |||
|- | |||
|6/2008 || — || ? | |||
|- | |||
|7/2008 || — || ? | |||
|- | |||
|8/2008 || — || ? | |||
|- | |||
|9/2008 || — || ? | |||
|- | |||
|10/2008 || — || ? | |||
|- | |||
|11/2008 || — || ? | |||
|- | |||
|12/2008 || — || ? | |||
|- | |||
|13/2008 || — || ? | |||
|- | |||
|1/2009 || — || ? | |||
|- | |||
|2/2009 || — || ? | |||
|- | |||
|3/2009 || — || ''S.S.A.'' #173, 174 | |||
|- | |||
|4/2009 || — || ''S.S.A.'' #175, 176 | |||
|- | |||
|5/2009 || — || ''S.S.A.'' #177, 178 | |||
|- | |||
|6/2009 || — || ''S.S.A.'' #179, 69 | |||
|- | |||
|7/2009 || — || ''S.S.A.'' #96, 97 | |||
|- | |||
|8/2009 || — || ''S.S.A.'' #170, 171 | |||
|- | |||
|9/2009 || — || ''S.S.A.'' #172 | |||
|- | |||
|10/2009 || — || ''S.S.A.'' #180, 182 | |||
|- | |||
|11/2009 || — || ''S.S.A.'' #183 | |||
|- | |||
|12/2009 || — || ? | |||
|- | |||
|13/2009 || — || ''S.S.A.'' #185 | |||
|- | |||
|} | |||
=== Sidoutgivning === | |||
Gavs även ut som [[julalbum]] 2009. Det innehöll serier från ''[[Spider-Man Unlimited]]'' #13, ''[[Spectacular Spider-Man Adventures]]'' #68, ''Spider-Man Unlimited'' #9, samt "[[Mini-Marvels]]". | |||
== Version 2 (2012–2013)== | |||
2012 startade tidningen på nytt, under titeln '''''Spider-Man Kids''''' utgiven av Egmont Kärnan. Nu hämtades serierna från de amerikanska tidningarna ''[[Marvel Age: Spider-Man]]'', ''[[Marvel Adventures: Spider-Man]]'' och ''[[Spider-Man Marvel Adventures]]''. De amerikanska serieavsnitten redigerades och förkortades från 22 till cirka 11 sidor per svenskt nummer. Efter två år och totalt 11 nummer lades tidningen ner igen. | |||
=== Utgivning === | |||
{| {{snyggtabell}} | |||
! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll | |||
|- | |||
|1/2012 || ''[[Marvel Adventures: Spider-Man]]'' #33 | |||
|- | |||
|2/2012 || ''[[Marvel Age: Spider-Man]]'' #19 | |||
|- | |||
|3/2012 || ''Marvel Age: Spider-Man'' #18 | |||
|- | |||
|4/2012 || ''Marvel Adventures: Spider-Man'' #26 | |||
|- | |||
|5/2012 || ''Marvel Adventures: Spider-Man'' #28 | |||
|- | |||
|1/2013 || ''Marvel Adventures: Spider-Man'' #40 | |||
|- | |||
|2/2013 || ''Marvel Adventures: Spider-Man'' #38 | |||
|- | |||
|3/2013 || ''Marvel Adventures: Spider-Man'' #35 | |||
|- | |||
|4/2013 || ''Marvel Adventures: Spider-Man'' #32 | |||
|- | |||
|5/2013 || ''[[Spider-Man Marvel Adventures]]'' #17, ''[[Iron Man: The Coming of the Melter]]'' (bilaga) | |||
|- | |||
|6/2013 || ''Spider-Man Marvel Adventures'' #18 | |||
|- | |||
|} | |} | ||
{{stub}} | {{stub}} | ||
Nuvarande version från 14 december 2013 kl. 18.40
Spider-Man Kidz, svensk serietidning.
Version 1 (2006–2009)
Tidningen startades av Egmont Kärnan 2006. Schibsted Förlagen övertog utgivningen 2007. Innehöll serier som riktade sig till yngre publik än den reguljära Spider-Man. Serierna hämtades från den brittiska tidningen Spectacular Spider-Man Adventures. Förutom serier innehöll tidningen pysselsidor och medföljande prylar.
Tidningen var i magasinsformat, med undantag av nr 5 till 7/2009 som var i vanligt serietidningsformat. Sista numret blev nr 13/2009.
Utgivning
| Nummer | Marvelklubben | Innehåll |
|---|---|---|
| 1/2006 | 614 | S.S.A. #117, 121 |
| 2/2006 | 615 | S.S.A. #119, 120 |
| 3/2006 | 618 | S.S.A. #101, 107 |
| 4/2006 | 619 | S.S.A. #110, 98 |
| 5/2006 | 622 | S.S.A. #103, 104 |
| 6/2006 | 623 | S.S.A. #108, 109 |
| 1/2007 | — | S.S.A. #131, 111 |
| 2/2007 | — | S.S.A. #130, 127 |
| 3/2007 | — | S.S.A. #126, 143 |
| 4/2007 | — | S.S.A. #128, 122 |
| 5/2007 | — | ? |
| 6/2007 | — | ? |
| 7/2007 | — | ? |
| 8/2007 | — | ? |
| 9/2007 | — | ? |
| 10/2007 | — | ? |
| 11/2007 | — | ? |
| 12/2007 | — | ? |
| 13/2007 | — | ? |
| 1/2008 | — | ? |
| 2/2008 | — | ? |
| 3/2008 | — | ? |
| 4/2008 | — | ? |
| 5/2008 | — | ? |
| 6/2008 | — | ? |
| 7/2008 | — | ? |
| 8/2008 | — | ? |
| 9/2008 | — | ? |
| 10/2008 | — | ? |
| 11/2008 | — | ? |
| 12/2008 | — | ? |
| 13/2008 | — | ? |
| 1/2009 | — | ? |
| 2/2009 | — | ? |
| 3/2009 | — | S.S.A. #173, 174 |
| 4/2009 | — | S.S.A. #175, 176 |
| 5/2009 | — | S.S.A. #177, 178 |
| 6/2009 | — | S.S.A. #179, 69 |
| 7/2009 | — | S.S.A. #96, 97 |
| 8/2009 | — | S.S.A. #170, 171 |
| 9/2009 | — | S.S.A. #172 |
| 10/2009 | — | S.S.A. #180, 182 |
| 11/2009 | — | S.S.A. #183 |
| 12/2009 | — | ? |
| 13/2009 | — | S.S.A. #185 |
Sidoutgivning
Gavs även ut som julalbum 2009. Det innehöll serier från Spider-Man Unlimited #13, Spectacular Spider-Man Adventures #68, Spider-Man Unlimited #9, samt "Mini-Marvels".
Version 2 (2012–2013)
2012 startade tidningen på nytt, under titeln Spider-Man Kids utgiven av Egmont Kärnan. Nu hämtades serierna från de amerikanska tidningarna Marvel Age: Spider-Man, Marvel Adventures: Spider-Man och Spider-Man Marvel Adventures. De amerikanska serieavsnitten redigerades och förkortades från 22 till cirka 11 sidor per svenskt nummer. Efter två år och totalt 11 nummer lades tidningen ner igen.
Utgivning
| Nummer | Innehåll |
|---|---|
| 1/2012 | Marvel Adventures: Spider-Man #33 |
| 2/2012 | Marvel Age: Spider-Man #19 |
| 3/2012 | Marvel Age: Spider-Man #18 |
| 4/2012 | Marvel Adventures: Spider-Man #26 |
| 5/2012 | Marvel Adventures: Spider-Man #28 |
| 1/2013 | Marvel Adventures: Spider-Man #40 |
| 2/2013 | Marvel Adventures: Spider-Man #38 |
| 3/2013 | Marvel Adventures: Spider-Man #35 |
| 4/2013 | Marvel Adventures: Spider-Man #32 |
| 5/2013 | Spider-Man Marvel Adventures #17, Iron Man: The Coming of the Melter (bilaga) |
| 6/2013 | Spider-Man Marvel Adventures #18 |
|
Den här artikeln är bara påbörjad, en så kallad stubbe. Hjälp Seriewikin växa genom att fylla i mer! |
