Skillnad mellan versioner av "Kronologisk lista: Serier från 1930-talet"
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sökOlaHe (diskussion | bidrag) m (länkfix) |
OlaHe (diskussion | bidrag) m (lade till "Little Lulu") |
||
Rad 39: | Rad 39: | ||
|- | |- | ||
|1935|| "[[Dr. Occult]]"|| || [[Jerry Siegel]] och [[Joe Shuster]] ||Serietidning||USA | |1935|| "[[Dr. Occult]]"|| || [[Jerry Siegel]] och [[Joe Shuster]] ||Serietidning||USA | ||
|- | |||
|1935|| "[[Little Lulu|Little Lulu]]"<br>(skämtteckningsversionen)|| "[[Lilla Lotta]]" || [[Marge]] ([[Marjorie Henderson Buell]]) ||Dagspress||USA | |||
|- | |- | ||
|1935 || ||"[[Klotjohan]]" ||[[Torvald Gahlin]] ||Veckopress ||Sverige | |1935 || ||"[[Klotjohan]]" ||[[Torvald Gahlin]] ||Veckopress ||Sverige |
Versionen från 28 februari 2006 kl. 11.54
![](/images/a/ab/Stalmannen1938.jpg)
"Stålmannen" från 1938. Copyright DC Comics.
Detta är en del av Seriewikins seriekronologi. Här listas i kronologisk ordning serier som startades eller som först kom ut på 1930-talet.
- Bläddra till Serier från 1920-talet
- Bläddra till Serier från 1940-talet