Användare:SomeDweeb/Sandlåda: Skillnad mellan sidversioner
Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Ingen redigeringssammanfattning |
Ingen redigeringssammanfattning |
||
| (4 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
| Rad 88: | Rad 88: | ||
====Spindelmannen==== | ====Spindelmannen==== | ||
{| {{snyggtabell}} | {| {{snyggtabell}} | ||
! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer | ! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"| Originalomslag !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll !!bgcolor="#FFEBAD"| Kommentar | ||
|- | |- | ||
| 1/1974 | | 1/1974 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 40 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 39, 40 (Sid. 1-10) || | ||
|- | |- | ||
| 2/1974 | | 2/1974 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 41 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 41, (Sid. 11-20), 42|| | ||
|- | |- | ||
| 3/1974 | | 3/1974 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 94 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 93-94, ''[[Journey into Mystery]]'' nr 10 || | ||
|- | |- | ||
| 4/1974 | | 4/1974 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 95 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 95-96, '' [[Strange Tales|Strange Tales Annual]]'' nr 1 || | ||
|- | |- | ||
| 5/1974 | | 5/1974 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 97 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 97, ''[[Tales to Astonish]]'' nr 3, 5, ''[[Incredible Hulk, The (serietidning)|The Incredible Hulk]]'' nr 131 || | ||
|- | |- | ||
| 1/1975 | | 1/1975 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 98 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 98, ''[[Weird Wonder Tales]]'' nr 2 ''[[Incredible Hulk, The (serietidning)|The Incredible Hulk]]'' nr 132 || | ||
|- | |- | ||
| 2/1975 | | 2/1975 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 99 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 99, ''[[Journey into Mystery]]'' nr 15, ''[[Incredible Hulk, The (serietidning)|The Incredible Hulk]]'' nr 133 || | ||
|- | |- | ||
| 3/1975 | | 3/1975 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 100 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 100, ''[[Journey into Mystery]]'' nr 14, ''[[Incredible Hulk, The (serietidning)|The Incredible Hulk]]'' nr 134 || | ||
|- | |- | ||
| 4/1975 | | 4/1975 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 101 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 101, ''[[Uncanny Tales]]'' nr 8, ''[[Incredible Hulk, The (serietidning)|The Incredible Hulk]]'' nr 135 || | ||
|- | |- | ||
| 5/1975 | | 5/1975 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 102 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 102 (Sid. 1-23), ''[[Tales to Astonish]]'' nr 2, 5, ''[[Incredible Hulk, The (serietidning)|The Incredible Hulk]]'' nr 136 || | ||
|- | |- | ||
| 6/1975 | | 6/1975 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 103 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 102 (Sid. 24-35), 103, (Sid. 1-15),''[[Incredible Hulk, The (serietidning)|The Incredible Hulk]]'' nr 137 || | ||
|- | |- | ||
| 7/1975 | | 7/1975 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 104 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 103 (Sid. 16-24), 104, ''[[Incredible Hulk, The (serietidning)|The Incredible Hulk]]'' nr 138 || | ||
|- | |- | ||
| 8/1975 | | 8/1975 || ? || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 105, ''[[Amazing Adventures]]'' nr 1, ''[[Incredible Hulk, The (serietidning)|The Incredible Hulk]]'' nr 139 || | ||
|} | |} | ||
| Rad 120: | Rad 120: | ||
====Spindelmannen==== | ====Spindelmannen==== | ||
{| {{snyggtabell}} | {| {{snyggtabell}} | ||
! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"| | ! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"| Originalomslag !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll !!bgcolor="#FFEBAD"| Kommentar | ||
|- | |- | ||
| 1/1978 | | 1/1978 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 38 || ''[[Amazing Fantasy]]'' nr 15, ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 1, ''[[Sub-Mariner|Tales to Astonish]]'' nr 70, 72 || | ||
|- | |- | ||
| 2/1978 | | 2/1978 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 74 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 74, ''[[Sub-Mariner|Tales to Astonish]]'' nr 73, ''[[Thor (Marvel)|Journey Into Mystery]]'' nr 119 || | ||
|- | |- | ||
| 3/1978 | | 3/1978 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 140 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' 140-142 || | ||
|- | |- | ||
| 4/1978 | | 4/1978 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 143 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 143-145 || | ||
|- | |- | ||
| 5/1978 | | 5/1978 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 146 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 146-148 || | ||
|- | |- | ||
| 6/1978 | | 6/1978 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 151 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 140-151 || | ||
|- | |- | ||
| 7/1978 | | 7/1978 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 152 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 152-155 || | ||
|- | |- | ||
| 8/1978 | | 8/1978 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 158 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 156-158 || | ||
|- | |- | ||
| 9/1978 | | 9/1978 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 161 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 159-161 || | ||
|- | |- | ||
| 10/1978 | | 10/1978 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 164 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 162-164 || | ||
|- | |- | ||
| 11/1978 | | 11/1978 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 166 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 165-169 || Rutor från ''Amazing Spider-Man'' #167-169 sammanfogades för att skapa en ny historia. || | ||
|- | |- | ||
| 12/1978 | | 12/1978 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 173 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 167-168, 170-176 || Rutor från ''Amazing Spider-Man'' #167-168 och #170-172 samt #174-176 sammanfogades för att skapa två nya historier. || | ||
|- | |- | ||
| 1/1979 || | | 1/1979 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 179 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 177-179 || Rutor från ''Amazing Spider-Man'' nr 178-179 sammanfogades för att skapa en ny historia. || | ||
|- | |- | ||
| 2/1979 || | | 2/1979 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 181 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 180-182 || || | ||
|- | |- | ||
| 3/1979 || | | 3/1979 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 183 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 183-185 || Rutor från ''Amazing Spider-Man'' nr 184-185 sammanfogades för att skapa en ny historia. || | ||
|- | |- | ||
| 4/1979 || | | 4/1979 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 105 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 105-107 || Rutor från ''Amazing Spider-Man'' nr 106-107 sammanfogades för att skapa en ny historia. || | ||
|- | |- | ||
| 5/1979 || | | 5/1979 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 109 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 107-109 || || | ||
|- | |- | ||
| 6/1979 || | | 6/1979 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 112 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 110-112 || || | ||
|- | |- | ||
| 7/1979 || | | 7/1979 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 115 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 113-115, 172 || || | ||
|- | |- | ||
| 8/1979 || | | 8/1979 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 122 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 121-123 || || | ||
|- | |- | ||
| 9/1979 || | | 9/1979 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 124 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 124-125, 130 || || | ||
|- | |- | ||
| 10/1979 || | | 10/1979 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 133 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 131-133 || || | ||
|- | |- | ||
| 11/1979 || | | 11/1979 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 136 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 136-138 || || | ||
|- | |- | ||
| 12/1979 || | | 12/1979 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 129 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 126-129 || || | ||
|- | |- | ||
| 1/1980 | | 1/1980 || || || | ||
|- | |- | ||
| 2/1980 || | | 2/1980 || || || | ||
|- | |- | ||
| 3/1980 || | | 3/1980 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 4/1980 || | | 4/1980 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 5/1980 || | | 5/1980 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 6/1980 || | | 6/1980 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 7/1980 || | | 7/1980 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 8/1980 || | | 8/1980 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 9/1980 || | | 9/1980 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 10/1980 || | | 10/1980 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 11/1980 || | | 11/1980 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 12/1980 || | | 12/1980 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 1/1981 || | | 1/1981 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 2/1981 || | | 2/1981 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 3/1981 || | | 3/1981 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 4/1981 || | | 4/1981 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 5/1981 || | | 5/1981 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 6/1981 || | | 6/1981 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 7/1981 || | | 7/1981 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 8/1981 || | | 8/1981 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 9/1981 || | | 9/1981 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 10/1981 || | | 10/1981 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 11/1981 || | | 11/1981 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 12/1981 || | | 12/1981 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 1/1982 || | | 1/1982 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 2/1982 || | | 2/1982 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 3/1982 || | | 3/1982 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 4/1982 || | | 4/1982 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 5/1982 || | | 5/1982 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 6/1982 || | | 6/1982 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 7/1982 || | | 7/1982 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 8/1982 || | | 8/1982 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 9/1982 || | | 9/1982 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 10/1982 || | | 10/1982 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 11/1982 || | | 11/1982 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 12/1982 || | | 12/1982 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 1/1983 || | | 1/1983 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 2/1983 || | | 2/1983 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 3/1983 || | | 3/1983 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 4/1983 || | | 4/1983 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 5/1983 || | | 5/1983 || || ''[[Spectacular Spider-Man]]'' nr 89 || || | ||
|- | |- | ||
| 6/1983 || | | 6/1983 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 7/1983 || | | 7/1983 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 8/1983 || | | 8/1983 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 9/1983 || | | 9/1983 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 10/1983 || | | 10/1983 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 11/1983 || | | 11/1983 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 12/1983 || | | 12/1983 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 1/1984 || | | 1/1984 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 2/1984 || | | 2/1984 || || ''[[Spectacular Spider-Man]]'' nr 94-95 || || | ||
|- | |- | ||
| 3/1984 || | | 3/1984 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 4/1984 || | | 4/1984 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 5/1984 || | | 5/1984 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 6/1984 || | | 6/1984 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 7/1984 || | | 7/1984 || || || || | ||
|- | |- | ||
| 8/1984 || | | 8/1984 || || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 223 || || | ||
|- | |- | ||
| 9/1984 || | | 9/1984 || || || || | ||
|} | |} | ||
===Semic (1984-1987 | ===Semic (1984-1987)=== | ||
====Spindelmannen==== | ====Spindelmannen==== | ||
{| {{snyggtabell}} | {| {{snyggtabell}} | ||
| Rad 331: | Rad 331: | ||
|- | |- | ||
| 6/1986 || 68 || ? || || | | 6/1986 || 68 || ? || || | ||
|- | |||
| 7/1986 || 70 || ? || || | |||
|- | |||
| 8/1986 || 72 || ? || || | |||
|- | |||
| 9/1986 || 74 || ? || ''[[Spectacular Spider-Man]]'' nr 89 || | |||
|- | |||
| 10/1986 || 76 || ? || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 250-251 || | |||
|- | |||
| 11/1986 || 78 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 252 || ''[[Spectacular Spider-Man]]'' nr 90, ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 252 || | |||
|- | |||
| 12/1986 || 80 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 254 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 253-254 || | |||
|- | |||
| 1/1987 || 83 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 255 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 255, ''[[Spectacular Spider-Man]]'' nr 92 || | |||
|- | |||
| 2/1987 || 85 || ? || || | |||
|- | |||
| 3/1987 || 87 || ? || || | |||
|- | |||
| 4/1987 || 89 || ? || || | |||
|- | |||
| 5/1987 || 91 || ? || || | |||
|- | |||
| 6/1987 || 93 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 256 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 256-257 || Omslag ger felaktiga [[Marvelklubben]]-numret 91. | |||
|- | |||
| 7/1987 || 95 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 258 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 258, ''[[Spectacular Spider-Man]]'' nr 96 || | |||
|- | |||
| 8/1987 || 97 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 259 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 259, ''[[Marvel Team-Up]] nr 135 || | |||
|- | |||
| 9/1987 || 99 || ''[[Secret Wars]]'' nr 1 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 260, ''[[Secret Wars]]'' nr 1 || | |||
|- | |||
| 10/1987 || 101 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 261 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 261, ''[[Secret Wars]]'' nr 2 || | |||
|- | |||
| 11/1987 || 103 || ? || || | |||
|- | |- | ||
| 12/1987 || 105 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man Annual]]'' nr 18 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man Annual]]'' nr 18, ''[[Secret Wars]]'' nr 4 || | | 12/1987 || 105 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man Annual]]'' nr 18 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man Annual]]'' nr 18, ''[[Secret Wars]]'' nr 4 || | ||
| Rad 337: | Rad 371: | ||
===Satellitförlaget (1988-1995)=== | ===Satellitförlaget (1988-1995)=== | ||
====Spindelmannen==== | ====Spindelmannen==== | ||
===Egmont (1997- | {| {{snyggtabell}} | ||
! bgcolor="#FFEBAD"|Nummer !!bgcolor="#FFEBAD"| [[Marvelklubben]] !!bgcolor="#FFEBAD"| Originalomslag !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll !!bgcolor="#FFEBAD"| Kommentar | |||
|- | |||
| 1/1988 || 108 || ''[[Secret Wars]]'' nr 5 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man Annual]]'' nr 18, ''[[Secret Wars]]'' nr 5 || | |||
|- | |||
| 2/1988 || 110 || ? || || | |||
|- | |||
| 3/1988 || 112 || ? || || | |||
|- | |||
| 4/1988 || 114 || ''[[Secret Wars]]'' nr 8 || ''[[Spectacular Spider-Man]]'' nr 98, ''[[Secret Wars]]'' nr 8 || | |||
|- | |||
| 5/1988 || 116 || ''[[Spectacular Spider-Man]]'' nr 99 || ''[[Spectacular Spider-Man]]'' nr 99, ''[[Secret Wars]]'' nr 99 || | |||
|- | |||
| 6/1988 || 118 || ''[[Spectacular Spider-Man]]'' nr 98 || ''[[Spectacular Spider-Man]]'' nr 100, ''[[Marvel Team-Up]] Annual'' nr 5 || | |||
|- | |||
| 7/1988 || 120 || ''[[Web of Spider-Man]]'' nr 1 || ''[[Web of Spider-Man]]'' nr 1, ''[[Secret Wars]]'' nr 10 || | |||
|- | |||
| 8/1988 || 122 || ? || || | |||
|- | |||
| 9/1988 || 124 || ? || || | |||
|- | |||
| 10/1988 || 126 || ? || || | |||
|- | |||
| 11/1988 || 128 || ? || || | |||
|- | |||
| 12/1988 || 130 || ? || || | |||
|- | |||
| 1/1989 || 133 || || || | |||
|- | |||
| 2/1989 || 136 || ? || || | |||
|- | |||
| 3/1989 || 139 || ? || || | |||
|- | |||
| 4/1989 || 142 || || || | |||
|- | |||
| 5/1989 || 145 || || || | |||
|- | |||
| 6/1989 || 148 || || | |||
|- | |||
| 7/1989 || 151 || || | |||
|- | |||
| 8/1989 || 154 || ? || || | |||
|- | |||
| 9/1989 || 156 || ? || || | |||
|- | |||
| 10/1989 || 160 || ? || || | |||
|- | |||
| 11/1989 || 166 || ? || || | |||
|- | |||
| 12/1989 || 170 || ? || || | |||
|- | |||
| 1/1990 || 173 || || || | |||
|- | |||
| 2/1990 || 176 || ? || || | |||
|- | |||
| 3/1990 || 179 || ? || || | |||
|- | |||
| 4/1990 || 182 || || || | |||
|- | |||
| 5/1990 || 185 || || || | |||
|- | |||
| 6/1990 || 188 || || | |||
|- | |||
| 7/1990 || 191 || || | |||
|- | |||
| 8/1990 || 194 || ? || || | |||
|- | |||
| 9/1990 || 197 || ? || || | |||
|- | |||
| 10/1990 || 200 || ? || || | |||
|- | |||
| 11/1990 || 203 || ? || || | |||
|- | |||
| 12/1990 || 206 || ? || || | |||
|} | |||
===Återvändo till Semic (1996-1997)=== | |||
====Spindelmannen==== | |||
===Egmont (1997-2007)=== | |||
====Spindelmannen==== | ====Spindelmannen==== | ||
====Spider-Man==== | ====Spider-Man==== | ||
===Schibsted (2007-2009)=== | ===Schibsted (2007-2009)=== | ||
====Spider-Man==== | |||
===Återvändo till Egmont (2010-2013)=== | |||
====Spider-Man==== | ====Spider-Man==== | ||
===Ades Media (2024-)=== | ===Ades Media (2024-)=== | ||
===="Spider-Man: Kravens sista jakt"==== | ===="Spider-Man: Kravens sista jakt"==== | ||
{| {{snyggtabell}} | |||
! bgcolor="#FFEBAD"|Originalomslag !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll !!bgcolor="#FFEBAD"| Kommentar | |||
|- | |||
| ''[[Web of Spider-Man]]'' nr 32 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 293-294, ''[[Spectacular Spider-Man]]'' nr 121-122, ''[[Web of Spider-Man]]'' nr 31-32 || | |||
|} | |||
===="Spider-Man: Sagan om den svarta dräkten"==== | ===="Spider-Man: Sagan om den svarta dräkten"==== | ||
{| {{snyggtabell}} | |||
! bgcolor="#FFEBAD"|Originalomslag !!bgcolor="#FFEBAD"| Innehåll !!bgcolor="#FFEBAD"| Kommentar | |||
|- | |||
| ''[[Web of Spider-Man]]'' nr 1 || ''[[The Amazing Spider-Man (amerikansk serietidning)|Amazing Spider-Man]]'' nr 252-261, ''[[Web of Spider-Man]]'' nr 1 || Också utdrag från ''Amazing Spider-Man'' nr 263 & ''Spectacular Spider-Man'' nr 99-100. | |||
|} | |||
Nuvarande version från 21 november 2025 kl. 21.08
| Spindelmannen (Ⅰ) | |
| Land: | |
|---|---|
| Språk: | |
| Startade: | 1974 |
| Upphörde: | 1975 |
| Förlag: | Red Clown |
| Spindelmannen (Ⅱ) | |
| Spindelmannen (Ⅱ) (1978–1984) | |
| Startade: | 1978 |
| Upphörde: | 1984 |
| Förlag: | Atlantic Förlags AB |
| Spindelmannen (Ⅲ) | |
| Spindelmannen (Ⅲ) (1984–1999) | |
| Startade: | 1984 |
| Upphörde: | 1999 |
| Förlag: | Semic Press (1984–1988) |
| SatellitFörlaget (1988–1995) | |
| Semic Press (1995–1997) | |
| Egmont Serieförlaget (1997–1999) | |
| ISSN: | 0346-055X |
| Spider-Man | |
| Spider-Man (1999–2013) | |
| Startade: | 1999 |
| Upphörde: | 2013 |
| Förlag: | Egmont Kärnan (1999–2006) |
| Schibsted Förlagen (2007–2009) | |
| Egmont Kärnan (2010–2013) | |
| ISSN: | 1404-4447 |
Efter några uppträdanden i andra serier fick Spindelmannen en titel med sitt eget namn år 1974 av Red Clown, som varade 13 nummer. Efter det kom en version från Atlantic Förlags AB som varade 1978-1984.
År 1984 kom en ny serie från Semic som fortsatte under dotterbolaget Satellitförlaget och senare under Egmont.
År 1999 började en ny serie med karakärens amerikanska namn, Spider-Man. Den började under Egmont, kom under Schibsted Förlagen 2007-2009 och kom sedan under Egmont igen från 2010-2013.
Utgivningsindex
Red Clown (1974-1975)
Spindelmannen
Atlantic (1978-1984)
Spindelmannen
| Nummer | Originalomslag | Innehåll | Kommentar | |
|---|---|---|---|---|
| 1/1978 | Amazing Spider-Man nr 38 | Amazing Fantasy nr 15, Amazing Spider-Man nr 1, Tales to Astonish nr 70, 72 | ||
| 2/1978 | Amazing Spider-Man nr 74 | Amazing Spider-Man nr 74, Tales to Astonish nr 73, Journey Into Mystery nr 119 | ||
| 3/1978 | Amazing Spider-Man nr 140 | Amazing Spider-Man 140-142 | ||
| 4/1978 | Amazing Spider-Man nr 143 | Amazing Spider-Man nr 143-145 | ||
| 5/1978 | Amazing Spider-Man nr 146 | Amazing Spider-Man nr 146-148 | ||
| 6/1978 | Amazing Spider-Man nr 151 | Amazing Spider-Man nr 140-151 | ||
| 7/1978 | Amazing Spider-Man nr 152 | Amazing Spider-Man nr 152-155 | ||
| 8/1978 | Amazing Spider-Man nr 158 | Amazing Spider-Man nr 156-158 | ||
| 9/1978 | Amazing Spider-Man nr 161 | Amazing Spider-Man nr 159-161 | ||
| 10/1978 | Amazing Spider-Man nr 164 | Amazing Spider-Man nr 162-164 | ||
| 11/1978 | Amazing Spider-Man nr 166 | Amazing Spider-Man nr 165-169 | Rutor från Amazing Spider-Man #167-169 sammanfogades för att skapa en ny historia. | |
| 12/1978 | Amazing Spider-Man nr 173 | Amazing Spider-Man nr 167-168, 170-176 | Rutor från Amazing Spider-Man #167-168 och #170-172 samt #174-176 sammanfogades för att skapa två nya historier. | |
| 1/1979 | Amazing Spider-Man nr 179 | Amazing Spider-Man nr 177-179 | Rutor från Amazing Spider-Man nr 178-179 sammanfogades för att skapa en ny historia. | |
| 2/1979 | Amazing Spider-Man nr 181 | Amazing Spider-Man nr 180-182 | ||
| 3/1979 | Amazing Spider-Man nr 183 | Amazing Spider-Man nr 183-185 | Rutor från Amazing Spider-Man nr 184-185 sammanfogades för att skapa en ny historia. | |
| 4/1979 | Amazing Spider-Man nr 105 | Amazing Spider-Man nr 105-107 | Rutor från Amazing Spider-Man nr 106-107 sammanfogades för att skapa en ny historia. | |
| 5/1979 | Amazing Spider-Man nr 109 | Amazing Spider-Man nr 107-109 | ||
| 6/1979 | Amazing Spider-Man nr 112 | Amazing Spider-Man nr 110-112 | ||
| 7/1979 | Amazing Spider-Man nr 115 | Amazing Spider-Man nr 113-115, 172 | ||
| 8/1979 | Amazing Spider-Man nr 122 | Amazing Spider-Man nr 121-123 | ||
| 9/1979 | Amazing Spider-Man nr 124 | Amazing Spider-Man nr 124-125, 130 | ||
| 10/1979 | Amazing Spider-Man nr 133 | Amazing Spider-Man nr 131-133 | ||
| 11/1979 | Amazing Spider-Man nr 136 | Amazing Spider-Man nr 136-138 | ||
| 12/1979 | Amazing Spider-Man nr 129 | Amazing Spider-Man nr 126-129 | ||
| 1/1980 | ||||
| 2/1980 | ||||
| 3/1980 | ||||
| 4/1980 | ||||
| 5/1980 | ||||
| 6/1980 | ||||
| 7/1980 | ||||
| 8/1980 | ||||
| 9/1980 | ||||
| 10/1980 | ||||
| 11/1980 | ||||
| 12/1980 | ||||
| 1/1981 | ||||
| 2/1981 | ||||
| 3/1981 | ||||
| 4/1981 | ||||
| 5/1981 | ||||
| 6/1981 | ||||
| 7/1981 | ||||
| 8/1981 | ||||
| 9/1981 | ||||
| 10/1981 | ||||
| 11/1981 | ||||
| 12/1981 | ||||
| 1/1982 | ||||
| 2/1982 | ||||
| 3/1982 | ||||
| 4/1982 | ||||
| 5/1982 | ||||
| 6/1982 | ||||
| 7/1982 | ||||
| 8/1982 | ||||
| 9/1982 | ||||
| 10/1982 | ||||
| 11/1982 | ||||
| 12/1982 | ||||
| 1/1983 | ||||
| 2/1983 | ||||
| 3/1983 | ||||
| 4/1983 | ||||
| 5/1983 | Spectacular Spider-Man nr 89 | |||
| 6/1983 | ||||
| 7/1983 | ||||
| 8/1983 | ||||
| 9/1983 | ||||
| 10/1983 | ||||
| 11/1983 | ||||
| 12/1983 | ||||
| 1/1984 | ||||
| 2/1984 | Spectacular Spider-Man nr 94-95 | |||
| 3/1984 | ||||
| 4/1984 | ||||
| 5/1984 | ||||
| 6/1984 | ||||
| 7/1984 | ||||
| 8/1984 | Amazing Spider-Man nr 223 | |||
| 9/1984 |
Semic (1984-1987)
Spindelmannen
Satellitförlaget (1988-1995)
Spindelmannen
| Nummer | Marvelklubben | Originalomslag | Innehåll | Kommentar |
|---|---|---|---|---|
| 1/1988 | 108 | Secret Wars nr 5 | Amazing Spider-Man Annual nr 18, Secret Wars nr 5 | |
| 2/1988 | 110 | ? | ||
| 3/1988 | 112 | ? | ||
| 4/1988 | 114 | Secret Wars nr 8 | Spectacular Spider-Man nr 98, Secret Wars nr 8 | |
| 5/1988 | 116 | Spectacular Spider-Man nr 99 | Spectacular Spider-Man nr 99, Secret Wars nr 99 | |
| 6/1988 | 118 | Spectacular Spider-Man nr 98 | Spectacular Spider-Man nr 100, Marvel Team-Up Annual nr 5 | |
| 7/1988 | 120 | Web of Spider-Man nr 1 | Web of Spider-Man nr 1, Secret Wars nr 10 | |
| 8/1988 | 122 | ? | ||
| 9/1988 | 124 | ? | ||
| 10/1988 | 126 | ? | ||
| 11/1988 | 128 | ? | ||
| 12/1988 | 130 | ? | ||
| 1/1989 | 133 | |||
| 2/1989 | 136 | ? | ||
| 3/1989 | 139 | ? | ||
| 4/1989 | 142 | |||
| 5/1989 | 145 | |||
| 6/1989 | 148 | |||
| 7/1989 | 151 | |||
| 8/1989 | 154 | ? | ||
| 9/1989 | 156 | ? | ||
| 10/1989 | 160 | ? | ||
| 11/1989 | 166 | ? | ||
| 12/1989 | 170 | ? | ||
| 1/1990 | 173 | |||
| 2/1990 | 176 | ? | ||
| 3/1990 | 179 | ? | ||
| 4/1990 | 182 | |||
| 5/1990 | 185 | |||
| 6/1990 | 188 | |||
| 7/1990 | 191 | |||
| 8/1990 | 194 | ? | ||
| 9/1990 | 197 | ? | ||
| 10/1990 | 200 | ? | ||
| 11/1990 | 203 | ? | ||
| 12/1990 | 206 | ? |
Återvändo till Semic (1996-1997)
Spindelmannen
Egmont (1997-2007)
Spindelmannen
Spider-Man
Schibsted (2007-2009)
Spider-Man
Återvändo till Egmont (2010-2013)
Spider-Man
Ades Media (2024-)
"Spider-Man: Kravens sista jakt"
| Originalomslag | Innehåll | Kommentar |
|---|---|---|
| Web of Spider-Man nr 32 | Amazing Spider-Man nr 293-294, Spectacular Spider-Man nr 121-122, Web of Spider-Man nr 31-32 |
"Spider-Man: Sagan om den svarta dräkten"
| Originalomslag | Innehåll | Kommentar |
|---|---|---|
| Web of Spider-Man nr 1 | Amazing Spider-Man nr 252-261, Web of Spider-Man nr 1 | Också utdrag från Amazing Spider-Man nr 263 & Spectacular Spider-Man nr 99-100. |