Mall:Utvald: Skillnad mellan sidversioner

Från Seriewikin
Hoppa till navigeringHoppa till sök
Ingen redigeringssammanfattning
E.G. (diskussion | bidrag)
mIngen redigeringssammanfattning
 
(247 mellanliggande sidversioner av 6 användare visas inte)
Rad 1: Rad 1:
|style="color:#000"|
[[Fil:Mumin Fazer chokladask.jpg|thumb|right|[[Mumin]]troll på en chokladask med julmotiv.<br>© [[Tove Jansson]]/Moomin Characters & Oy Karl Fazer Ab.]]
[[Bild:Minibiff.jpg|right]]
<small>'''''Månadens utvalda artikel''' december 2025''</small>
'''"[[Biffen och Bananen]]"''', svensk serie av Jan-Erik "[[Rit-Ola]]" Garland. 1936 introducerade journalisten och tecknaren Jan-Erik "Rit-Ola" Garland sin kanske mest kända kreation, den tecknade serien "Biffen och Bananen". Ursprunget till serien kunde enligt Garlands egen utsago spåras till en dansk vadslagningstävling mellan två löpare; vegetarianen Vold Jensen och köttätaren Viggo Hansen, en tävling som slutade i en seger för vegetarianen, som kallades för "Bananen" medan hans medtävlare fått smeknamnet "Biffen". Namnen satte sig i Garlands huvud och inspirerade honom till att skapa en serie om två kumpaner, en stor stark och en liten och småfiffig. Hemkommen från Berlinolympiaden 1936 hade Rit-Ola fem sidor "Biffen och Bananen" färdigtecknade. Dessa presenterade han för redaktionen på ''Folket i Bild'' som tackade ja...
-----
"'''Mumin'''" heter serieversionen av [[Tove Jansson]]s berättelser om [[Mumintroll]]en, men serien har också publicerats under titlarna '''"Mumintrollen"''' och '''"Mumintrollet"'''. Dagspresserien, som producerades 1954–1975 och torde vara den mest kända serieversionen av "Mumin", originalpublicerades i många år på engelska i en brittisk dagstidning och seriens engelska namn är "'''Moomin'''". Förutom av Tove Jansson själv, så har många avsnitt av dagsstrippserien skrivits och tecknats av hennes bror [[Lars Jansson]]. Senare serieversioner av "Mumin" har gjorts av andra serieskapare.


Den första boken om mumintrollen publicerades 1945 &ndash; varför <span style="background:yellow;">mumintrollen firar 80 år 2025</span> &ndash; och hette "Småtrollen och den stora översvämningen", Året efter kom "Kometjakten", som i omarbetat skick 1947-1948 blev den allra första muminserien: "[[Mumintrollet och jordens undergång]]".


*[[Biffen och Bananen|Läs mer om Biffen och Bananen]]
Till skillnad från de skrivna berättelserna, bilderböckerna och de senare serierna, är dagspressversionen från 1954-1975 inte i första hand ämnad för barn. Den innehåller en del alkohol, droger, våld, ohörsamhet mot ordningsmakten och kärlekstrubbel samt samhällssatiriska kommentarer som barn kanske inte förstår. Seriens premiär i ''The Evening News'' föregicks av en omfattande reklamkampanj. Mumintrollen var redan kända i Storbritannien, eftersom romanerna "Kometjakten" och "Trollkarlens hatt" hade utkommit på engelska några år tidigare. Tove Jansson ritade och skrev från början alla serieavsnitt själv. Hon skrev på svenska, och sedan översatte brodern Lars till engelska. Det var till den tecknade serien som muminpappan i igenkänningssyfte försågs med sin svarta hatt och muminmamman med sitt förkläde.
 
*[[Mumin|Läs mer om '''Mumin''']]
<br>
<br>
<noinclude>[[Kategori:Mallar|Utvald]]</noinclude>
<noinclude>[[Kategori:Startsidan|Utvald]]</noinclude>

Nuvarande version från 30 november 2025 kl. 23.29

Mumintroll på en chokladask med julmotiv.
© Tove Jansson/Moomin Characters & Oy Karl Fazer Ab.

Månadens utvalda artikel december 2025


"Mumin" heter serieversionen av Tove Janssons berättelser om Mumintrollen, men serien har också publicerats under titlarna "Mumintrollen" och "Mumintrollet". Dagspresserien, som producerades 1954–1975 och torde vara den mest kända serieversionen av "Mumin", originalpublicerades i många år på engelska i en brittisk dagstidning och seriens engelska namn är "Moomin". Förutom av Tove Jansson själv, så har många avsnitt av dagsstrippserien skrivits och tecknats av hennes bror Lars Jansson. Senare serieversioner av "Mumin" har gjorts av andra serieskapare.

Den första boken om mumintrollen publicerades 1945 – varför mumintrollen firar 80 år 2025 – och hette "Småtrollen och den stora översvämningen", Året efter kom "Kometjakten", som i omarbetat skick 1947-1948 blev den allra första muminserien: "Mumintrollet och jordens undergång".

Till skillnad från de skrivna berättelserna, bilderböckerna och de senare serierna, är dagspressversionen från 1954-1975 inte i första hand ämnad för barn. Den innehåller en del alkohol, droger, våld, ohörsamhet mot ordningsmakten och kärlekstrubbel samt samhällssatiriska kommentarer som barn kanske inte förstår. Seriens premiär i The Evening News föregicks av en omfattande reklamkampanj. Mumintrollen var redan kända i Storbritannien, eftersom romanerna "Kometjakten" och "Trollkarlens hatt" hade utkommit på engelska några år tidigare. Tove Jansson ritade och skrev från början alla serieavsnitt själv. Hon skrev på svenska, och sedan översatte brodern Lars till engelska. Det var till den tecknade serien som muminpappan i igenkänningssyfte försågs med sin svarta hatt och muminmamman med sitt förkläde.